Vücutta Su Toplamasını Önlemek İçin 10 Tavsiye

Vücutta su toplanması menopoz, hamilelik ve regl gibi fizyolojik durumların yanında böbrek, karaciğer ve kalp rahatsızlıklarının da doğrudan bir sonucu olarak meydana gelebilir.
Vücutta Su Toplamasını Önlemek İçin 10 Tavsiye

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Hiç aniden kilo aldığınızı, bacak ve ellerinizin kalınlaştığını, ayrıca halsiz hissettiğinizi ve vücudunuza sık sık kramp girdiğini fark ettiğiniz oldu mu? Eğer şikayetleriniz bunlar ise, vücudunuzda su toplanmasının belirtileri var demektir. Gelin, vücutta su toplanmasını önlemek için neler yapabilirsiniz, onları öğrenelim!

Bu sağlık sorununun yol açtığı çok ciddi bir problem olmasa da, böyle durumlarda yine de önlem almanız gerekir çünkü bu belirtiler hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi daha ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

Vücutta Su Toplanmasını Önlemek İçin 10 Tavsiye

Su toplanması çoğunlukla kötü yemek alışkanlıkları yüzünden meydana gelir. İşte bu yüzden, bu yazımızda size su toplanmasını önlemek için 10 tavsiye sıralayacağız:

  • Su ve elektrolit bakımından zengin yiyeceklerin günlük tüketimini arttırmalısınız. Meyve ve sebzeleri tercih edin.
  • Vücutta dolaşımı arttıran birkaç fiziksel aktiviteyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Eğer mümkünse, bu aktiviteleri her gün en az yarım saat yapmalısınız. Yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir hatta dans bile edebilirsiniz.
  • Gün boyunca en az sekiz bardak su içmelisiniz. Eğer herhangi bir sebepten ötürü, su içmeyi pek sevmiyorsanız doğal ve şeker eklenmemiş meyve sularını tercih edebilirsiniz. Bitki çayları hatta meyveli soda bile olur. Limonlu ve portakallı olanları tercih edin.
su toplanmasını önlemek
  • Tuz tüketimine çok dikkat edip miktarını kontrol altında tutmanız gerekiyor. Yemeklere çok az tuz katmalısınız ya da mümkünse tuz yerine diğer aromalı baharatları ve sosları tercih edin.
  • Şekerli gıdaları azaltmalı, mümkünse yemeyi tamamen bırakmalısınız.
  • Yeterince protein aldığınızdan emin olun. Çünkü eğer proteinsiz beslenirseniz, vücutta albümin üretimi büyük oranda yavaşlar. Bu da dokular arasında su birikmesine neden olur.
  • İyi ve düzgün bir dinlenme için elinizden gelen her şeyi yapın. Bu su toplamasını azaltmak için çok önemlidir, özellikle de su toplanması vücudunuzun alt kısımlarında daha fazla ise.
  • Su toplamasını önlemek için, çay ve idrar söktürücü etkisi olan bitki çaylarını içmeniz önerilir.
  • Uzun zaman dilimleri boyunca oturmanız pek fazla önerilmez. En azından, bacaklarınızı esnetmek adına saat başı kalkıp biraz gezinmelisiniz.
  • Kıyafet tercihinizi çok dar olmayanlardan yana kullanmanız önemlidir.

Bu tavsiyelere uyup üstüne bir de gazlı içecekleri, kahveyi ve rafine unlu mamüllerini azaltırsanız, çok daha iyi hissedeceğinizden ve görüneceğinizden emin olabilirsiniz!

İlginizi çekebilir ...
Bir Aydan Kısa Sürede Ödemden Kurtulmak
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bir Aydan Kısa Sürede Ödemden Kurtulmak

Bazı kişiler vücutlarında daha çok sıvı tutmaya eğilimlidir. Bir aydan kısa sürede ödemden kurtulmak için neler yapabilirsiniz? Tıklayın!


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.