Bacaklarda Su Toplanmasını Önlemek için On Tavsiye

· 10 Kasım, 2014

Vücutta su toplanması, menopoz, hamilelik, ve adet gibi fizyolojik durumların yanında böbrek, karaciğer, ve kalp rahatsızlıklarının da doğrudan sonucu olarak meydana gelebilen bir olaydır. Kadınlar bu rahatsızlığa daha çok yatkındır.

Hiç aniden kilo aldığınız, bacak ve ellerinizin kalınlaştığı, ayrıca halsiz hissettiğiniz ve vücudunuza sık sık kramp girdiği oldu mu? Eğer şikayetleriniz bunlar ise, bu, vücudunuzda su toplanmasının belirtileri var demektir.

Bu sağlık sorununun yol açtığı çok ciddi bir problem olmasa da, böyle durumlarda yine de önlem almanız gerekir çünkü bu belirtiler hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi daha ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

Su toplanması çoğunlukla kötü yemek alışkanlıkları yüzünden meydana gelir. İşte bu yüzden, bu yazıda, size bu durumu önlemenizi sağlayacak birkaç tavsiyemiz olacak.

  • Su ve elektrolit bakımından zengin yiyeceklerin günlük tüketimini arttırmalısınız. Meyve ve sebzeleri tercih edin.
  • Vücutta dolaşımı arttıran birkaç fiziksel aktiviteyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Eğer mümkünse, bu aktiviteleri her gün en az yarım saat yapmalısınız. Yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir, hatta dans bile edebilirsiniz.
  • Gün boyunca en az sekiz bardak su içmelisiniz. Eğer, herhangi bir sebepten ötürü, su içmeyi pek sevmiyorsanız, doğal ve şeker eklenmemiş meyve sularını tercih edebilirsiniz. Bitki çayları, hatta meyveli soda bile olur. Ne de olsa bunlar içine biraz meyve suyu katılmış maden sularıdır. Limonlu ve portakallı olanları tercih edin.
  • Tuz tüketimine çok dikkat edip kontrol altında tutmanız gerekiyor. Yemeklere çok az tuz katmalısınız, ya da mümkünse tuz yerine diğer aromalı baharatları ve sosları tercih edin.
  • Şekerli gıdaları azaltmalı, mümkünse yemeyi tamamen bırakmalısınız.
  • Yeterince protein aldığınızdan emin olun. Çünkü eğer proteinsiz beslenirseniz, vücutta albumin üretimi büyük oranda yavaşlar. Bu da dokular arasında su birikmesine neden olur.
  • İyi ve düzgün bir dinlenme için elinizden gelen her şeyi yapın. Bu su toplamasını azaltmak için çok önemlidir. Özellikle de su toplanması vücudunuzun alt kısımlarında daha fazla ise.
  • Su toplamasını önlemek için, çay ve idrar söktürücü etkisi olan bitki çaylarını içmeniz önerilir.
  • Uzun zaman dilimleri boyunca oturmanız pek fazla önerilmez. En azından, bacaklarınızı esnetmek adına saat başı kalkıp biraz gezinmelisiniz.
  • Kıyafet tercihinizi çok dar olmayanlardan yana kullanmanız önemlidir.

Bu tavsiyelere uyup, üstüne bir de gazlı içecekleri, kahveyi ve rafine unlu mamülleri azaltırsanız, sizi temin ederiz ki çok daha iyi hissedecek ve görüneceksiniz.