Uykusuzlukla Savaşmak ve Daha İyi Dinlenmek İçin 7 Güzel Alışkanlık

İlk başta biraz zor olabilir ama yatmadan birkaç saat önce elektronik cihazların kapatılması, uykusuzlukla savaşmanıza ve daha iyi dinlenmemize yardımcı olur.
Uykusuzlukla Savaşmak ve Daha İyi Dinlenmek İçin 7 Güzel Alışkanlık

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Uykusuzlukla savaşmak için her zaman haplara ihtiyacınız yoktur. Bazen daha iyi alışkanlıklar benimseyerek de daha iyi dinlenebilirsiniz. Ne olursa olsun zararlı olan alışkanlıkları ortadan kaldırmak zorundasınız. Bu yazıda uykusuzlukla doğal yollarla savaşmak için ihtiyacınız olan 7 ipucunu öğrenin.

Uykusuzlukla savaşmak için 7 güzel alışkanlık

1. Sıcak duş veya banyo

Yatağa gitmeden hemen önce sıcak bir duş veya banyo yapmak, en basit ve keyifli çözümlerden biri sayılır.

 • Uyarıcı bir etkiye sahip olan soğuk suyun aksine, sıcak su vücudunuz için rahatlatıcı bir etki yaratır.
 • Sıcak bir banyo ile daha iyi hissederek yatağınıza gidebilirsiniz.

Banyo yapmaya karar verirseniz eğer, küvette yarım saat kadar kalabilir ve küvetteki suyun içine kabartma tozu veya magnezyum sülfat ekleyebilirsiniz. Bu maddeleri suya eklemeniz, bu eylemden elde edeceğiniz faydaları en üst seviyelere çıkaracaktır.

2. Bağlantınızı kesmeyi öğrenin

gözü kapalı kadın

Bu günlerde uykusuzluğun en büyük nedenlerinden biri teknolojiye olan bağımlılıktır. Televizyonlar, bilgisayarlar veya cep telefonları sadece zihninizi rahatlatmaz, aynı zamanda etrafınızda elektromanyetik alanlar da oluştururlar. Bu dalgaların sinir sistemine olumsuz bir etkisi vardır.

 • Bu cihazları gün boyunca daha az kullanmalı ve kullanımlarını olabildiğince azaltmalısınız.
 • Uykusuzlukla mücadele etmek için yatmadan en az iki saat önce kendinizi elektronik cihazlardan ayrı tutmalısınız. 

3. Güneşi takip edin

Güneş, biyoritimi, ya da başka bir deyişle, hayatın doğal ritmini uyarır. Sonuç olarak güneşi takip ettiğinizde vücudumuz daha iyi çalışmaya başlar.

 • Bu nedenle, güneşin ilk ışınları ortaya çıkmaya başladığında uyanmanızı ve gökyüzü iyice karardığında yatağa gitmenizi öneriyoruz.
 • Eğer çok erkense uyumak zorunda değilsiniz, günlük aktivitelerinizi bu zaman döngüsüne göre ayarlamanız yeterli olacaktır.

Benzer şekilde güneşlenmek, uykusuzlukla savaşmak için doğal bir ilaçtır. Yıl içinde, eğer mümkünse, her gün 10 dakika güneş ışığı aldığınız takdirde uyku problemlerinizde bir iyileşme olduğunu fark edeceksiniz. Ancak gün boyunca çok fazla güneşe maruz kalmanız cildinize ve enerji seviyelerinize zarar verebilir.

4. İyi bir akşam yemeği

sağlıklı akşam yemeği

Biyoritim, ayrıca vücudunuza saat 9’dan itibaren karaciğerinizi ve safra kesesinizi yenilemesi için enerjisini kullanması gerektiğini söyler. Bu gerçeğin farkında olmalısınız  çünkü yemek yedikleri için uykusuzluk yaşayan birçok insan vardır.

Yatmadan önce çok fazla yemek yerseniz eğer, uyku vakti geldiğinde vücudunuz sindirim sürecinin hala ortasında olacaktır. Bu durum, vücudunuzun geceleri sahip olduğu biyoritim üzerinde olumsuz bir etki yaratır.

Daha sağlıklı olan seçenek, saat 8’den önce yediğiniz akşam yemeklerinde daha hafif gıdaları tercih etmeniz olacaktır. Böylece vücudunuza yatmadan önce yediğiniz her şeyi sindirebilmesi için yeterli zamanı verebilirsiniz.

Bu gerçeklerin ışığında aşağıdaki gıdalardan kaçınmanızı öneriyoruz:

 • Şekerli gıdalar
 • Rafine unlar
 • Kızartılmış ve abur cubur gıdaların içinde bulunan sağlıksız yağlar
 • Süt ürünleri
 • Kırmızı et
 • Tatlı meyveler

Meyveler, sağlıklı bir besin kaynağı olsalar da, bize bazen çok fazla enerji sağlar. Bu nedenle bu tür gıdaları sabahları tüketmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

5. Inversiyon yoga hareketleri

Yoga teknikleri arasında inversiyon hareketleri rahatlamak ve uykusuzlukla mücadele etmek için harikadır.

 • Bacaklarınızı kaldırarak veya başınızı vücudunuzdan daha aşağı bir seviyeye indirerek dolaşımınıza yardımcı olabilirsiniz.
 • Bunu yaparken bacaklarınızı dinlendirebilir veya baş ağrısı gibi semptomlar yaşıyorsanız bunları da azaltabilirsiniz; çünkü bu semptomlar iyi bir şekilde dinlenmenizi zorlaştırır.
 • Bacaklarınızı dikey olarak kaldırarak ya da duvara yaslayarak yere uzanabilirsiniz. Ya da nasıl yapacağınızı biliyorsanız farklı yoga pozlarını da deneyebilirsiniz. Mum hareketi, bu tür sorunlar için en iyisi olacaktır.

Bu yazıyı da okuyunuz: Düz Bir Karın İçin 5 Yoga Duruşu

6. Uykusuzluk ve bağırsaklar

insan bağırsağı

Bazı uykusuzluk vakaları, bağırsağa aşırı yüklenilmesinden veya iltihaplanmadan kaynaklanabilir. Bu hastalıkların tespit edilmesi oldukça zordur.Bu problemi çözebilmeniz için, bu organın tekrardan normal bir şekilde işlev görmesine yardımcı olmanız gerekiyor.

7. Dinlenmek için yapılmış bir oda

Bazı odalar bir sebepten dolayı dinlenmenizi daha karmaşık bir hale getirebilir. Böyle bir odada düzeltmeniz gereken sorunlardan bazıları şunlardır:

 • Karanlığın olmaması. Melatonin salgısını etkileyecek bir ışık olmaması son derece önemlidir. Melatonin, gündüz ve gece döngülerimizi düzenlemekten sorumlu olan hormondur.
 • Çok fazla gürültü.
 • Dağınıklık ve kirlilik.
 • Elektronik cihazların ve fişlerin yatağa yakın durması. Bu cihaz ve fişler, çevrenizde elektromanyetik alanlar oluştururlar ve bu alanlar melatonin ile etkileşime girer.
 • Rahatsız edici derecede sıcaklık veya havalandırma eksikliği.

Ana görsel © wikiHow.com’un izni ile.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.