Yemek Yedikten Sonra Soğuk Su İçmenin Tehlikeleri

Yemek Yedikten Sonra Soğuk Su İçmenin Tehlikeleri
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Pek çoğumuz, yemek yedikten sonra bir bardak soğuk su içme alışkanlığına sahibiz. Fakat bunun aslında sağlığımızı olumsuz olarak etkileyebileceği ortaya çıkmıştır.

Belki bunu “tehlike” olarak adlandırmak biraz abartılıdır; ancak bu durum rahatsızlık hissine hatta ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, pek çok uzman yemekten sonra soğuk su içmekten kaçınmanızı tavsiye ediyor.

Yemek Yedikten Sonra Soğuk Su İçmek Neden Zararlı?

Başlamadan önce, burada verdiğimiz bilgilerin bilimsel olarak doğrulanmadığını belirtmek isteriz; ancak yine de aklınızda bulunmalarında fayda vardır.

Yemek yedikten hemen sonra soğuk su içmek hazımsızlığa neden olabilir; çünkü soğuk, yemiş olduğumuz yiyeceklerin kıvamını değiştirerek hazmedilmelerini zorlaştırır.

Örneğin, yağlı yiyecekler soğuk suyla birleştiklerinde katılaşır ve daha zor sindirilir hale gelir. Sindirimin uzaması ise mide yanmasına yol açabilir.

Her zamankinden fazla su içmek de sorun yaratabilir; çünkü midemizin besinleri parçalamak için kullandığı asitleri sulandırarak hazım sürecini yavaşlatır.Bu durum, kişinin yemekten sonra halsiz ve yorgun hissetmesine yol açabilir.

buzlu su içen kadın

Yemekle beraber soğuk su içmek aynı zamanda, hassas dişlere sahip, migreni olan ya da şiddetli baş ağrısı çeken kişileri de etkileyebilir. Çok soğuk su içmek migreni tetikleyebilir.

Ayrıca, karın ağrısına ya da şişkinliğe de sebep olabilir; çünkü bazı yiyecekler suyla beraber tüketildiklerinde genleşirler. Fazla su içtiğimiz takdirde, sindirimimiz yavaşlayacak ve ağrı ve rahatsızlık hissi daha uzun sürecektir.

Midemiz, vücut sıcaklığımıza yakın ısıdaki besinleri tüketmek üzere tasarlanmıştır. Çok soğuk ya da çok sıcak besinleri tüketmek sindirim sistemimiz için fazladan iş anlamına gelir.

Aynı durum çok fazla baharatlı yiyecekler için de geçerlidir. Bu yiyeceklerin midede parçalanması daha zordur ve bu nedenle bazı insanlarda ishale neden olabilir.

Su İçmenin En İyi Şekli Nedir?

Yemeklerden sonra su içmek zararlı olsa da, uzmanlar vücudumuzun düzgün çalışabilmesi için her gün belirli bir miktarda su içmemiz gerektiği konusunda hemfikirdir.

Bazı uzmanlar, suyu yemeklerden önce içmenin daha iyi olduğunu öne sürmektedir. Bunun nedeni suyun doygunluk hissi vererek daha az yememizi sağlamasıdır.

Unutmayın, suyun hiç kalorisi yoktur ve günde 2 litreye kadar içebiliriz. Bazı insanlar, yemek sırasında su içmenin ödeme yol açtığına inanırlar; ancak bu doğru değildir.

Aksine, yemek sırasında su içmek böbrekleri harekete geçirerek vücudumuzun daha iyi su tutmasını sağlar. Yukarıda sözünü ettiğimiz sindirim sorunlarını önlemek için uzmanlar, soğuk su yerine oda ısısında su içmeyi önermektedir.

Suyun Faydaları

Yemekle birlikte içilen soğuk suyun sindirim sorunlarına yol açması, su içmenin zararlı olduğu anlamına gelmez. Gün içinde bol su içmek oldukça önemlidir.

Vücut, yaşamsal işlevlerini sürdürebilmek ve yeterli su miktarını korumak için bol suya ihtiyaç duyar. Su içmek, organların ve dokuların yeterli miktarda su tutmasını sağlar.

Bu sayede dolaşıma destek olarak vücudun toksinlerden kurtulmasına yardım eder. Her gün yeterli miktarda su içmek sağlığımız için hem çok önemli, hem de çok faydalıdır. Umarız yemek yedikten sonra soğuk su içmenin tehlikeleriyle ilgili bu makalemiz sizin için yararlı olmuştur!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Davy BM, Dennis EA, Dengo AL, Wilson KL, Davy KP. Water consumption reduces energy intake at a breakfast meal in obese older adults. J Am Diet Assoc. 2008;108(7):1236–1239. doi:10.1016/j.jada.2008.04.013
  • Stookey JJ. Negative, Null and Beneficial Effects of Drinking Water on Energy Intake, Energy Expenditure, Fat Oxidation and Weight Change in Randomized Trials: A Qualitative Review. Nutrients. 2016;8(1):19. Published 2016 Jan 2. doi:10.3390/nu8010019
  • Ma J., Hu W., Wu D., Zhang Q., Peng C., Cao K., Su H., Drinking cold water increases blood pressure in healthy young students. Blood Press Monit, 2014. 19 (2): 118-9.
  • Turner T., Chen X., Zahner M., Opsahl A., et al., FGF21 increases wáter intake, urine output and blood pressure in rats. PLoS One, 2018.
  • Brown CM., Dulloo AG., Montani JP., Water induced thermogenesis reconsidered: the effects of osmolality and water temperature on energy expenditure after drinking. J Clin Endocrinol Metab, 2006. 91 (9): 3598-602.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.