Ayaklarınız için Buzlu Su

1 Mart, 2017
Ayağınızı buzlu suyun içine daldırmak başta epey zor olsa da, bu durumun size sağladığı tüm yararları gördüğünüzde bu tarifi kaçırmak istemeyeceksiniz.

Ayaklarınız aslında vücudunuzun en çok yorulan ve strese maruz kalan kısmıdır.

Ancak doğu tıbbı bu durumu bir adım daha ileriye götürüyor ve sizi ayaklarınızın tabanında vücudunuzun geri kalanına bağlanan çok sayıda sinir uçları bulunduğu konusunda uyarıyor.

Bu demek oluyor ki, bu sinirler aslında genel sağlığınıza uzanan bir kapı aralığı, ve bu konuda ihmalkarlık yapmamalısınız.

Bu aynı zamanda bağışıklık sisteminize erişmenin de en kolay yoludur. Bildiğiniz gibi, sizi hem dış hem de iç tehditlerden korumak bağışıklık sisteminizin sorumluluğundadır.

Bu bağlamda ayaklarınızı buzlu suya sokmak herhangi bir sıkıntıya karşı mücadele etmede kolay bir yol olabilir.

Buzlu suyla temasın yararları

Şüphesiz aşıların nasıl işlediğini zaten biliyorsunuzdur. Virüs veya hastalık vücudunuza bir kez girdiğinde, vücudunuz daha sonrasında bu hastalığa tekrar yakalanmanızı engelleyecek bir kalkan geliştirir.

Buradan yola çıkarsak eğer, ayaklarınızı kışa hazırlamak için buzlu suya sokmak mantıklı olabilir.

Ayrıca vasküler kasılmalar kan dolaşımını tüm vücutta daha kolay hale getirdiğinden bu sayede kan akışı da uyarılmış olur.

Kanın ayağınıza, yani aşağıya doğru akması kolayken, bunun tam tersi şekilde işleyen süreç ise daha karmaşıktır. Bu nedenden dolayı bacaklarınız bu ve benzeri problemlerden muzdariptir. Yani burada yerçekimi anahtar kelimedir.

İşte bu yüzden ayaklarınıza buzlu su banyosu uygulamanız dolaşım sisteminiz için büyük bir yardım görevi görür, bu yöntemle kanın kalbe doğru ilerleyişi kolaylaşır.

Yine de bu tedaviyi disiplinli ve açık bir yöntemle yapmak en iyisidir. Bu sayede faydalanabileceğiniz tüm diğer avantajları geliştirebilir ya da herhangi bir komplikasyon olma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayağınız için buzlu su banyosu

Şimdi açıklayacağımız tedaviyi 15 gün boyunca uygulanız lazım. Bu tedaviyi özellikle gece yapmanızı tavsiye ediyoruz; böylece vücudunuz rahatlamış olur ve buzlu suyun tüm faydalarından kolayca yararlanmış olursunuz.

Tedaviyi uygulamak için çok fazla zaman harcamanıza gerek yok; tek yapmanız gereken 15 saniye boyunca ayağınızı buzlu suyun içinde tutmanız.

İhtiyacınız olan malzemeler

  • Ayaklarınızın içine tamamen yerleşebileceği genişlikte, ayaklarınızı buz banyosuna daldırmaya yetecek kadar büyük bir kova veya tencere
  • Su
  • Ortalama 18 adet buz küpü

Nasıl yaparım?

  • Her şey hazır olduğunda, suyun iyice soğuması için bir süre bekleyin. Tamamen içine girecek şekilde ayaklarınızı buzlu suyun içine sokun.
  • İlk birkaç saniye boyunca biraz acı hissedebilirsiniz, ancak endişelenmenize gerek yok çünkü ayaklarınız suyun içinde hızla ısınacaktır.

Bu durum termodinamik yasasından kaynaklanıyor: daha sıcak olan vücut, soğuk suyla aynı ısıda olana kadar suyu ısıtacak. 15 saniye sonra ayaklarınızı sudan çıkarın.

Belirttiğimiz gibi, bu basit uygulama vücudunuzun daha iyi oksijen almasını sağlayacak ve böylece kaslarınız, kemikleriniz ve organlarınız ihtiyaçları olan besinleri alabilecekler.

Aynı zamanda bu yolla kendi vücudunuzu her an havada var olan ve sizi gafil avlamaya çalışan mikrop ve bakterilere karşı da savunmuş oluyorsunuz.

Ayaklarınızı buzlu suya sokmak aynı zamanda bir tedavidir

Şu ana kadar bu yöntemin gelecekte meydana gelebilecek problemler için bir önlem niteliğinde olduğunu gördük. Hali hazırda soğuk algınlığı ya da griple boğuşuyorsanız bu yöntem aynı şekilde işinize yarar. 

Eğer bu bahsettiğimiz hastalıklardan birinden muzdaripseniz yukarıdaki aşamaları 4 saat boyunca tekrarlayın.

Hızlıca ateşinizi düşürmenin yanında, bağışıklık sisteminiz enfeksiyonlara veya mikroplara karşı dayanıklı bir hale gelecektir. Böylece hastalığınız birkaç gün içinde geçer ve onunla birlikte gelen rahatsızlık hissi de kaybolur.

Toksinlerden ve diğer zararlı etkenlerden kurtulmak için bu işlemi sıcak ve soğuk suyu sırasıyla değiştirerek de yapabilirsiniz.

Bu sıcak ve soğuk kombinasyonla vücudunuzun buzlu su ile canlanacağını ve daha sonra kalan toksinleri de atacağını göreceksiniz. Tıkandığınız zaman sudan kaçınmanız gerektiğini söyleyen fikrin arkasında pek de fazla gerçek payı olmadığını göreceksiniz.

Bu yüzden bu açıkladığımız yöntem, günlük faaliyetlerinizi tehdit eden koşulları önlemenin hem basit hem de oldukça ucuz bir yoludur. Ayrıca ertesi gün taze bir enerjiyle uyanmanızı sağlar ve ayaklarınızın rahatlatmasına yardımcı olur.

Buzlu su gevşemenize yardımcı olacak ve hatta kendinize ayıracağınız zamanı başlatan eylem olacak.

Şimdi sıra sizde; denemek ister misiniz?

Bunlar da ilginizi çekebilir