Saçınıza Nasıl Nem ve Oksijen Sağlarsınız?

· 6 Mayıs, 2015

Özellikle estetik açıdan sizi anlattığı için, saçlarınız çok önemlidir. Vücudunuzun diğer tüm bölgeleri gibi, saçlarınızın da sağlıklı ve güzel görünmesi için özen gösterilmeye ihtiyacı vardır. Bunun için çeşitli seçenekler mevcut. Bu yüzden sizlere, saçlarınızı nasıl nemlendirebileceğinizi ve onlara nasıl oksijen sağlayabileceğinizi göstermek için bazı ipuçları ve tavsiyeler vereceğiz. Böylece saçlarınız harika görünecek.

Saçlarınızı Niçin Nemlendirmelisiniz?

Saçlarınızı nemlendirmeniz önemlidir çünkü saçlarınızın sağlıklı, güçlü ve güzel olması bazı koşullara bağlıdır. Yeterince nemlendirmediğinizde saçlarınız; güçsüz, kırılgan ve cansız olur. Ayrıca kolayca karışır ve dökülür. Saçların böyle olmasının sebebi genellikle; kötü beslenme, güneş ışınları ve yüzme havuzlarında bulunan klor gibi zararlı maddelerdir.

Saçlarınızı Nasıl Nemlendirebilirsiniz?

Saçlarınızı nemlendirmenin birçok yolu vardır. Ancak şunu asla unutmamalısınız: en iyi sonuçları almak ve saçlarınızı sağlığına kavuşturmak için, öncelikle vücut sağlığınıza önem vermeli, nemlendirme işlemini daha sonra uygulamalısınız. Yani sağlığınız yerinde değilse veya kendinize iyi bakmıyorsanız, saçlarınıza uyguladığınız hiçbir ürün işe yaramayacaktır.

Saçlarınızı uygun şekilde nemlendirmek için, şu ipuçları çok işinize yarayacak:

 • İyi ve dengeli beslenin.
 • Günde en az iki litre olmak üzere, bol bol su için.
 • Meyve ve sebze yiyin. B vitamini bakımından zengin yiyecekler tüketin.
 • Bakliyat ve kurutulmuş meyveler yiyin. E vitamini bakımından zengin ve zeytinyağlı yiyecekler tüketin.
 • Saçlarınızı daha iyi nemlendirmek için B12 vitamin takviyesi alın.
 • Saçlarınıza nemlendirici veya canlandırıcı maskeler uygulayın. Saç bakımı yaptırmak da işe yarar.
 • Özel şampuanlar ve saç kremleri kullanın. Bunlar saçınızı nemlendirmeye yardımcı olacaktır.
 • Saçınıza ciddi şekilde zarar verebileceği için, alkol içeren ürünler kullanmayın.

Saçları Nemlendirmek İçin Diğer İpuçları

En iyi sonuçları almanız için, şunları öneriyoruz:

 • Saçınıza bakım ürünü uyguladıktan sonra, önceden mikrodalgada ısıtılmış nemli bir havluyla saçınızı sarabilirsiniz. Buhar sayesinde, saçlarınız üzerinde nemlendirici bir etki yapacaktır.
 • Zeytinyağı ve yoğurt, saçları nemlendirmede en etkili ürünlerdendir. Bu ikisini saçınıza uygulayıp yaklaşık iki saat beklettikten sonra durulayabilirsiniz.
 • Saç kurutma makinesini ve düzleştiriciyi çok fazla kullanmamalısınız çünkü ikisi de saçı yakar ve saça zarar verir. Ayrıca, saçlarınızı ıslakken toplamamanızı öneriyoruz.

Saçlarınızı Niçin ve Nasıl Oksijenlendirmelisiniz?

Özellikle daha iyi görünmesine ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olacağı için, iyi bir nemlendirme gibi saçı oksijenlendirmek de önemlidir. Oksijen, saç derisini ve saç derisi hücrelerini yenilemeye yardımcı olur. Saçı oksijenlendirmek için birkaç seçenek vardır. Ancak maalesef bu bakım için çok fazla ev yapımı çözüm olmadığından, bunlardan çoğu profesyonel olarak uygulanmalıdır. Bu yüzden, saçlarınızı oksijenlendirme konusunda sizi yönlendirecek ve en iyi tedaviyi önerecek bir uzmanla görüşmek en iyisi olacaktır.