Saç Dökülmesini Önleme Yöntemleri

Saç Dökülmesini Önleme Yöntemleri
Sofía Quintana Alonso

tarafından incelendi ve onaylandı. fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Saç dökülmesi günümüzde en sık rastlanan sorunlardan biridir ve erkeklerin yanı sıra kadınları da etkiler. Bu soruna güneşe maruz kalma, kalıtımsal nedenler, ilaç kullanımı, diyet, mineral yetersizlikleri, stres, saç düzleştirici ve saç kurutma makinesi kullanma gibi çeşitli sebepler neden olabilir.

Çeşitli araştırmalara göre, erkeklerin %70’i saç dökülmesi ile karşılaşırken, kadınların sadece %25’i bu sorunla karşılaşır. Buna rağmen, bilmeniz gereken en önemli şey, rastlanan durumların büyük bir çoğunluğunun aslında önlenebileceğidir. Size aşağıda sunacağımız bazı önerileri göz önünde bulundurarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Saçlarınızın dökülmeye başladığını fark ettiyseniz veya sadece bu sorunun ileride kendini göstermesini önlemek istiyorsanız, bu sorunu önleyecek önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ederiz. İlk olarak, unutmayın ki eğer bu durum kalıtımsal ise, bunu kontrol etmesi muhtemelen daha zor olacaktır.

Ancak, buradaki önerilerimiz bu sorunu en azından azaltmak açısından faydalı olacaktır. Her durumda, sorunun kaynağını belirlemeniz için bir uzmana görünmekte yarar vardır.

Sağlıklı bir Diyet Sürdürün

Saç dökülmesi sorunu yaşadığınızda, bu sorunla başa çıkabilmenizin yanı sıra sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanız için sağlıklı bir diyete sürdürmeniz büyük önem taşır. Özellikle yağlardan ve aburcuburdan uzak durmanız ve bolca meyve ve sebze içeren bir diyeti takip etmeniz önerilir.

Saç dökülmesini tedavi etmek ve önlemek için saç uzamasını uyaran A vitamininin, cildi ve saçı yenileyen ve zayıflamalarına engel olan B5 vitamininin, kafa derisinde kan dolaşımını uyaran B3 vitamininin, saçları kuvvetlendiren C vitamininin ve son olarak saçın gördüğü zararı onaran, saçı besleyen ve dökülmesini önleyen E vitamininin tüketimi önerilir.

Güneşe Maruz Kalmayın

güneşlenmek ve güneş kremi

Ultraviyole ışınlar sadece cildinizin değil, aynı zamanda saçınızın da sağlığını etkiler. Saçınızı güneşe maruz bırakmak onu zayıflatabilir, kurutabilir, parlaklığını kaybetmesine neden olabilir ve saç dökülmesini etkiler.

Ancak güneşin yanı sıra deniz suyu, plajlar, nehirler ve havuzlar gibi saçınızın zayıf olmasına neden olan ve sağlıklı bir şekilde uzamasına engel olan ilişkili diğer unsurlar da vardır.

Kimyasal Ürün Kullanımından Kaçının

Günümüzde piyasada saçınız için çeşitli kimyasallar ürünler bulunur. Bunların bir kısmının saçınızı tedavi etme işlevi olmasına rağmen, diğerleri saçlarınızı zayıflatır ve saç dökülmesini etkiler. Jel, boya ve hatta bazı şampuanların dahi kullanımı saç dökülmesine neden olabilir. Saç spreyleri, parlatıcıları, jelleri vs. özellikle zararlıdır.

Saçınıza yukarıda anılan vitaminleri sağlayacak ve kimyasal ürünlerin aksine toksik etkileri olmayan doğal ürünleri kullanmaya özen gösterin.

Uygun bir Tarak Kullanın

saç maskesi

Her gün saçlarınızı fırçalarken de dikkatli olmanız gerekir, çünkü bunu sağlıklı bir şekilde yapmazsanız normalin üzerinde bir saç dökülmesiyle karşı karşıya kalırsınız. Geniş dişleri olan bir tarak kullanın ve fırça kullanmaktan kaçının.

Ayrıca saç köklerinin tıkanmasını önlemek için kafa derinizi de temiz tutmanız önerilir, çünkü söz konusu tıkanma da saç dökülmesini uyaran etkenlerden biridir.

Şapka Kullanımını Azaltın

Şapka, baş örtüsü ve benzeri aksesuarların sıkça kullanımı da onların saçınıza giden oksijeni kısıtlaması nedeniyle saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca saç tokası, saç bağları ve benzeri aksesuarların kullanımından da kaçının, çünkü bunlar saçlarınızı gerer ve onları zayıflatır.

Saç Düzleştiricisi, Saç Maşası ve Saç Kurutma Makinesi Kullanımından Kaçının

saç maşası

Saç düzleştiricileri, saç maşaları ve saç kurutma makinelerinin saçlarınızın daha hoş görünmesine yardımcı olduğu bir gerçektir. Ancak bu aletlerin sürekli kullanımı saçınıza çok büyük zarar verir.

Bunlar saçınızı aşırı kurutmakla kalmaz, aynı zamanda parlaklığını yok eder ve saç dökülmesini arttırır. Bu tür ürünlerin kullanımı sonucunda maruz kaldığı yüksek ısılar saçınızı zayıflatır ve daha kolay dökülmesine neden olur.

Stresten Uzak Durmaya Çalışın

Saçınıza kan sağlayan kan damarlarında bir daralmaya neden olması nedeniyle stres de saç dökülmesi doğuran unsurlardan biridir. Stresin sonucunda kafa deriniz zayıf bir şekilde beslenir ve saçlarınız zayıflar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.