Ev Yapımı Güneş Kremi

Ev Yapımı Güneş Kremi
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Sahile giderken veya evden çıkarken, yanınıza almanız gereken pekçok şey vardır; anahtarlarınız, cüzdanınız, telefonunuz vb… Bir de yanınıza almayı asla unutmamanız gereken güneş kreminiz. Güneş kremi cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyup, daha uzun süre dayanmasını sağlar.

Cildin güneşten gelen morötesi ışınlara sürekli maruz kalması, çeşitli cilt sorunlarının başlıca nedenlerinden biridir. Lekeler, kırışıklıklar ve erken yaşlanmanın diğer belirtileri bu sorunlardan sadece birkaçıdır. Bu nedenle, sürekli olarak güneş kremi kullanmanız gerekmektedir. UV ışınları telafisi olmayan hücresel hasarlara neden olur ve zamanla cilt kanserine veya tümöre neden olabilir.

En kötüsü ise bu ışınların etkilerinin hemen gözlemlenebilir olmamasıdır. Güneş yanıkları dışında çoğu insan güneşin vereceği zararın etkilerini azaltacak önlemleri almayı çok gerekli bulmaz.

Marketlerde koruyucu özellikler barındıran birçok ürün bulabilirsiniz. Bu ürünler aynı zamanda cildi nemlendirir ve güneşe bağlı oluşan diğer olumsuz durumları da en aza indirger.

Şimdi size evde kendiniz yapabileceğiniz; satın aldığınız hazır ürünler kadar etkili ama kimyasal madde içermeyen  bir güneş kremi tarifi vereceğiz.

Ev yapımı güneş kremi

Aşağıdaki tarif sayesinde evde harika bir güneş kremi hazırlayabileceksiniz. Kaliteli, etkili ve 20 Faktör veya daha yüksek korumalı.

Hindistan cevizi yağı

Malzemeler

  • 1/2 bardak zeytinyağı
  • 1/4 bardak Hindistan cevizi yağı
  • 1/4 bardak bal mumu
  • 2 yemek kaşığı çinko oksit. Her yemek kaşığı 10 Faktörlük koruma sağlayacaktır, koruma faktörünü arttırmak için birkaç kaşık daha ekleyebilirsiniz.
  • Birkaç damla en sevdiğiniz esans

İlginizi çekebilir: Yara İzleri İçin Doğal Tedavi

Yapılışı

Cam bir kasede, yağları, bal mumunu ve seçtiğiniz  esansı karıştırın. Benmari yaparak ısıtın ve iyice karıştırın. Tüm malzemeler tamamen birbirlerine karıştığında, çinko oksidi ekleyip karıştırmaya devam edin. Çinko oksidi solumamaya dikkat edin.

Karışım ağdalı bir kıvama geldiğinde, çok katılaşmadan ocaktan alın ve birkaç dakika dinlendirin. Ardından tercihen cam bir kavanoza koyun. Kullanmadan önce en az bir gün bekleyin. Bu önerdiğimiz güneş kremini yapmak gerçekten çok kolay ve kullanılan malzemeleri çok rahat bulabilirsiniz.

Böylece, cildinizi zararlı malzemelere maruz bırakmadan, harika ve etkili bir güneş kreminin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, bir yandan korunurken bir yandan da D vitamini üretimini arttıracak kadar güneş alabilirsiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.