Sivilce İzleri İçin Doğal Çözümler

Sivilce İzleri İçin Doğal Çözümler
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Hormonal değişimler nedeniyle gençlik yıllarında oluşan sivilcelerin görüntüsü oldukça rahatsız edicidir. Fakat, sivilceler kadar can sıkıcı olan bir diğer şey ise, tedavi edilmemiş iltihaplı sivilcelerin cildimizde kalıcı olarak bıraktığı izlerdir.

Sivilce izleri ve nedenlerini anlamak için öncelikli olarak bilmemiz gereken şey; sivilcelerin, içinde zamanla daha fazla yağ ve kir biriktiren cilt bezelerinin genişlemesiyle oluşmasıdır. Genellikle, en çok etkilenen yerler yüz ve sırt bölgesidir.

Sivilceler, bazen belli belirsiz olurken, bazen oldukça büyük ve ağrılı olabilir. Özellikle de dokunduğunuz zaman cildinizde kalıcı izler bırakanlar ise cilt altında ağrılı bir doku oluşturan büyük sivilcelerdir.

Sivilcelere müdahale etmek, iltihabın büyümesine neden olur ve bu da ciltte rahatsızlık veren izlerin oluşmasına yol açar.

Sivilce İzi Çeşitleri

 • Soluk Renkli İzler: Bu izler, sivilce ya da siyah nokta yok olsa bile varlığını sürdürür. Bu izler pembe ve bazı durumlar da kahverengi olabilir, cilt görünümünü olumsuz etkiler ve iyileşmesi uzun zaman alır.
sivilce izleri
 • Çukur ya da Ufak Delikler: Sivilcenin yol açtığı, ciltte görülen oyuk şeklindeki yaralardır. Bu yaraların oluşmasının temel sebebi sivilcelerle oynamaktır.

Sivilce izleri için uygulayabileceğiniz bazı doğal çözümler

Aşağıda bahsetmiş olduğumuz doğal çözümler, bu tip yara izlerini gidermek için oldukça pahalı kremlerde kullanılan içeriklerle aynıdır ve aynı etkiye sahiptir.

Tedavi sürecinin biraz zaman gerektirdiğini unutmamalısınız. Uygulamanın etkisini göstermesi için sabırlı olmanız ve sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz tedaviyi düzenli olarak her gün uygulamanız gerekmektedir.

Seçtiğiniz tedaviyi, özellikle gece yatarken uygulamaya özen gösterin. Zamanla, sizi rahatsız eden bu sivilce izlerinin yok olmaya başladığını fark edeceksiniz.

 • Aloe Vera: Bitki özlerinden elde edilen posanın yenileyici bir etkisi vardır. Aloe vera, yenileyici yapısı sayesinde sivilce izleri, yanık lekeleri ve çatlakların tedavisinde kullanılmaktadır. En az bir çay kaşığı olacak şekilde aloe vera özünü yaralarınıza uygulamanız yeterlidir. Bu şekilde 30 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla yıkayın.

Aloe Vera

 • Karbonat: Karbonat, ciltte pullanmayı önleyen, özellikle orta şiddetli sivilce lekeleri için etkili bir maddedir. Yüzünüzü ıslatın ve bir tutam karbonatı birkaç saniyeliğine yaranın üzerine uygulayın. Ardından ılık suyla yıkayın. Bu uygulamayı her gün yapmanıza gerek yok, haftada bir kez uygulamanız olacaktır. Fazla karbonat uygulamak, beklenen etkinin aksine cilde zarar verecektir.
 • Limon: Cildinizi beyazlatmak için mükemmel bir yöntemdir. Yatmadan önce cildinize uygulayabilirsiniz. Ufak bir pamuk parçasını limon suyuyla ıslatın ve lekenin bulunduğu yere yaklaşık 15 dakika boyunca uygulayın. Limon uygulamasında dikkat etmeniz gereken şey, bu şekilde güneş ışınlarına maruz kalmamanız gerektiğidir. Aksi takdirde cildinize büyük zararlar verebilirsiniz. Limon suyu uygulaması için en uygun vakit, akşam saatleridir.
 • Bal: Yenileyici,besleyici ve yumuşatıcı özelliği vardır. Yağlı bir cildiniz varsa maske yapmak için yumurta sarısıyla karıştırabilirsiniz. Bu yöntemle sivilce izleri için muhteşem bir karışım elde edeceksiniz. Yaraların üzerine az miktarda uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardından yüzünüzü bol su ile yıkayın.
 • Kuşburnu Yağı: Tıpkı bal gibi kuşburnu yağının da yenileyici bir etkisi vardır. Lekeli ciltler için doğal bir tedavidir. Yeni dokuların oluşmasına yardımcı olarak çatlak izleri gibi lekeleri yok eder. Kuşburnu yağını yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Kokusuna bayılacaksınız!
 • Domates: Yenileyici bir etkisi olan domates aynı zamanda beta karoten açısından da zengindir ve cilt bakımı için muhteşem bir yapısı vardır. Domatesin özelliklerinden tam olarak yararlanmak için dilimler halinde kesin ve cildinize koyun. Eğer yeteri kadar vaktiniz varsa domates suyu ve salatalıktan bir maske bile yapabilirsiniz. Domatesi ve bir salatalığın yarısını blenderdan geçirin ve bir pamuk yardımıyla sorunlu bölgeleri nemlendirin.

Domates

 • E Vitamini: E vitamini cilt bakımının vazgeçilmez bir parçasıdır. E vitaminini eczanelerde ve aktarlarda bulabilirsiniz. E vitamini cildinizin sağlıkla ışıldamasını, yenilenmesini sağlar, kırışıklıkların oluşumasını önler ve cilt tonunu eşitler. E vitaminini her gün hafif hareketlerle uygulamaya devam ederseniz, cildinizin zaman içinde lekelerden arındığını ve sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz. E vitamini, sivilce izleri için en büyük yardımcıdır.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Orafidiya, L. O., Agbani, E. O., Oyedele, A. O., Babalola, O. O., Onayemi, O., & Aiyedun, F. F. (2004). The effect of aloe vera gel on the anti-acne properties of the essential oil of Ocimum gratissimum Linn leaf – A preliminary clinical investigation. International Journal of Aromatherapy. https://doi.org/10.1016/j.ijat.2003.12.005
 • El-Akawi, Z., Abdel-Latif, N., & Abdul-Razzak, K. (2006). Does the plasma level of vitamins A and E affect acne condition? Clinical and Experimental Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1365-2230.2006.02106.x
 • Eady, E. A., Layton, A. M., & Cove, J. H. (2013). A honey trap for the treatment of acne: Manipulating the follicular microenvironment to control propionibacterium acnes. BioMed Research International. https://doi.org/10.1155/2013/679680
 • Shinkafi, S., & Ndanusa, H. (2013). Antibacterial Activity of Citrus Limon On Acne Vulgaris (Pimples). International Journal of Science Inventions Today.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.