Sivilceleri Sıkmak İşte Bunlara Sebep Olabilir

Kabul edelim, hepimiz o sinir bozucu sivilceleri sıkmaktan hoşlanırız. Fakat sivilcelerinizi sıkmak yaşam boyu süren problemlere yol açabilir.
Sivilceleri Sıkmak İşte Bunlara Sebep Olabilir

Son Güncelleme: 31 Ocak, 2019

Sivilceleri sıkmak yaşam boyu süren; fakat yediklerinize ve yüzünüzde hangi ürünleri kullandığınıza dikkat ederek kaçınabileceğiniz bazı problemlere yol açabilir.

Kaç kez anneniz veya partneriniz sizi sivilcenizi sıkarken yakaladı ve bunun üzerine fırça yediniz? Muhtemelen de bu hiçbir şeyi değiştirmedi, hala içinizden yüzünüzdeki sivilceleri sıkmak istiyorsunuz.

Sivilceleri görmezden gelmek zordur. Çirkindirler, can acıtırlar  ve – eğer dürüst olursak – nedenini bilmesek de, sivilceleri sıkmaktan çok zevk alırız, bunda enteresan bir şey vardır. Peki sivilceleri sıkmak gerçekten de kötü müdür? Cevap evettir.

sivilcelerinizi sıkmayın

Sivilceleri sıkmanın kötü bir fikir olduğu kanıtlanmıştır. Dermatologlar bile bunun zarar verici bir şey olduğu konusunda bizi uyarmaktadır. Sivilceleri sıkmak, sivilcelerin rahatsız edici varlığından çok daha fazla soruna neden olduğu belirtilir.

Sivilce ciltte sadece birkaç gün kalırken, sivilcenin üzerinde güç kullanmanın sonuçları tüm hayatınız boyu sürebilir. Bunu riske mi atacaksınız? Öyleyse, gerçekten neler olabileceğini anlayabilmeniz için bu yazımızı okumanızı öneririz.

Öncelikle, sivilcelerin ne olduğu ve neden ortaya çıktıklarına dair biraz derinlere ineceğiz. Daha sonra, sivilceleri sıkmamanızı gerektiren iki temel sebep hakkında konuşacağız.

Sivilce nedir ve neden ortaya çıkar?

aynada sivilcelerine bakan kadın

Sivilceleri genelde ergenlikle ilişkilendiririz; fakat çoğu insan bunların neden ortaya çıktıklarını anlamamaktadır. Her zamanki gibi, sebebi vücudun kendi sisteminden geliyor olabilir.

Yediklerimiz, içtiklerimiz, soluduğumuz havanın kalitesi veya hormonal değişiklikler, vücudumuzun üstesinden gelebileceğinden daha fazla toksin biriktirmesine sebep olur.

Vücudumuzun bize verdiği uyarı işaretlerinden biri sivilcelerin görülmesidir. Bu sürekli olarak başınıza geliyorsa, bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Böylelikle sıkacak bir sivilceniz bile çıkmaz! Yiyecekler konusunda dikkatli olmalısınız ve şunların tüketiminizi azaltmanız önerilir:

  • Doymuş yağ
  • Kızartılmış yiyecekler
  • Tatlandırıcılar
  • Beyaz şeker

Bunların sindirimi çok zordur ve zararlı içerikleri vücudunuzun içinde kalır. Bunlardan kurtulmak için de vücut onları sivilce haline getirir. Aynı şey alkollü içecekler ve gazlı içecekler için de geçerlidir.

Aynı zamanda, kullandığınız makyaj malzemeleri ve ne sıklıkta kullandığınız konusunda da dikkatli olmalısınız. Kozmetik endüstrisi, ürünlerini cildin daha iyi olması için iyileştirmeye çalışmaktadır. Fakat henüz tüm yolu kat etmemişlerdir ve buna yakın olan ürünlere de herkes kolayca erişememektedir.

Bu nedenle cildinizin haftada en az birkaç kez dinlenmesine izin vermelisiniz ve kullandığınız tüm ürünlerin içerik listesine dikkatlice bakmalısınız. Ayrıca cildi onarmak ve nemlendirmek için doğal tedaviler uygulamak da iyidir. Şimdi can sıkıcı sivilceleri sıkarken yaşanan iki ana soruna bir göz atalım.

Sivilceleri sıkmak neden zararlıdır?

yüzünü havluya silen kadın

1. Enfeksiyon kapabilirsiniz

Muhtemelen hayatınızda en az bir kere de olsa sivilcenizi sıktığınız için, sonrasında küçük bir yara izi bıraktığını da biliyorsunuzdur. Normalde buna çok fazla dikkat etmiyoruz (Nasılsa can sıkıcı sivilce yok oldu!); ancak bu iz, diğer yaralar gibi davranmaktadır.

Bu da, bir enfeksiyon kapma riskinizin olması demektir. En sonunda kendinizi komplikasyonu tedavi eden; ancak genel sağlığınıza zarar veren antibiyotik tedavisi kullanırken bulabilirsiniz. Yani başka bir deyişle, hasar iki katına çıkar.

2. Yüzünüzde yara izleri kalabilir

Aslında, sivilceleri sıkmanın daha bir sürü yan etkileri vardır. Yüzleri yara iziyle dolu insanları hiç gördünüz mü? Çoğu durumda bunların sebebi sıkılan sivilcelerdir.

Bazı insanlar çok hassas cilde sahiptirler. Sivilceler sıkıldığında da kurtulması imkansız olan izler kalır. Çoğu kişi bunları makyajla kapatmayı tercih eder; ancak bu yol çok fazla önerilmemektedir. Çünkü bu daha fazla akneye neden olabilir.

Sivilcelerinizi rahat bırakın!

Sonuç olarak, sivilceleri rahat bırakmak ve kendi kendilerine geçmelerine izin vermek en iyisidir. Fakat eğer sürekli olarak ortaya çıkıyorlarsa, bir doktora görünmelisiniz.

Uzmanlar sivilcelerin çıkmasını tedavi etmek için size uygun losyonlar ve kremler vereceklerdir. Ne olursa olsun, yüzünüzü doğal temizleyiciler ile yıkamanız, cildi ölü derilerden arındırmanız, tonik ve nemlendirici uygulamanız önemlidir.

Önlemek, daima en iyi seçenektir. Genel olarak sivilceleri sıkmak bizi çok cezbeder, ama bir dahaki sefere bunu yapmadan önce burada okuduğunuz şeyleri düşünün. Kimse yaralı bir surat veya kanında antibiyotik olsun istemez.

Ana görsel referans: wikiHow.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.