Saçınızı Parlatmanın Yolları

· 9 Ocak, 2015

İpeksi ve parlak saçlara sahip olmak sağlığın, gençliğin ve yerinde bakımın işareti olabilir. Saç deriniz hayatınızda ya da çevrenizde ne olup bittiğini bile yansıtabilir. Bu yüzden, saçınızla ilgilenmeniz ve bu konuda mutlu hissetmeniz önemlidir.


Çok büyük ihtimalle, saçınız için pahalı ve zorlu yaklaşımlar denemişsinizdir. Belki de işe yaramadılar, daha doğrusu sizin istediğiniz şekilde işe yaramamış olabilirler. Bu yüzden, saç bakımınıza yardımcı olacak, saçınızı güzelliğinizin ve gençliğinizin zirvesinde tutabilmenizi sağlayacak bazı doğal alternatifler önermek istiyoruz.

Alternatiflerimiz

1. Muz ve Yumurta

yumurta_ak

Bir muz alın ve onu küçük parçalara kesin. Püre haline gelene kadar muzu iyice ezin. Daha sonra bir yumurtanın beyazını ekleyin ve muzla yumurta akını yoğun bir karışım elde edene kadar karıştırın. Biraz daha karıştırın ve saçınıza sürün. Eğer isterseniz, yoğurtla karıştırıp sulandırabilirsiniz. Saçınız size minnettar kalacak.

2. Mayonez

Bu durumda mayonez saçınız için bir bakım kremi gibi iş görecek. Mayonezde içindeki yağdan dolayı bir nebze rahatsız edici olabilir, ama işe yarayan bir yöntemdir. Yapmanız gereken mayonezi saçınıza bir maske olarak uygulamaktır. Yaklaşık 20 dakikalığına dinlenmeye bırakmalısınız.

Daha rahat olmak için elinize bir plastik eldiven takın ya da bir poşet geçirin. 20 dakika sonra, maskeyi çıkarmak için yıkayın. İsterseniz bakım kremi kullanabilirsiniz. Bu bakım yöntemi bir bakıma zor olabilir ama işe yarayacaktır çünkü saç derinize küçük bir miktar yağ sağlar. Kuru saçlarda daha iyi işe yarar.

3. Avokado

avocado-2[1]

Bu tarif için, eğer saçınız kısaysa 1 adet, uzunsa 2 adet avokadoya ihtiyacınız olacak. Yoğun bir lapa haline getirene kadar avokadoyu ezmelisiniz. Bu lapayı saçınızın diplerinden başlayarak uçlarına doğru uygulamalısınız. 20 dakika dinlenmeye bırakın. Sonra, saçınızı her zamanki gibi yıkayın. Bu işlemi 2 ya da 3 günde bir tekrarlayın.

4. Bira

ev yapimi bira

Öncelikle, birayı bir saatliğine ya da biraz daha uzun süre için dışarıda bırakmalısınız ki köpüğü kaçsın. Sonra, birayla 10 dakikalığına temizlenmiş saçınıza masaj uygulayın. Birayı çıkarmak için, bol bol su ve bakım kremi kullanın. Bira kokusu saç bakım kremiyle yok olacaktır.

5. Aloe ve Bal

sarisabir

Aloe ve balın saç üzerindeki parlatıcı etkileri bilinen bir şeydir. Yapmanız gereken şey basit. Aloenin iç yapraklarından 4 tanesini alın ve içlerini olduğu gibi çıkarın. Ayrıca, 3 yemek kaşığı bala ihtiyacınız var. Bu bileşenleri şampuanınıza ekleyin ve her zamanki gibi yıkayın.

6. Meyve Maskesi

Bu işlem için, biraz zamana ve bazı temel ürünlere ihtiyacınız olacak. Öncelikler, iki tane muz soyup, ezin. Daha sonra, iki tane portakal sıkıp suyunu ezilmiş muzla karıştırın.

Sulu bir lapa haline gelene kadar karıştırın. 5 yemek kaşığı bal ekleyin. Homojen bir karışım elde edene kadar karıştırmaya devam edin. Parmaklarınızla masaj yaparak saçınıza uygulayın. 2 saat boyunca dinlenmeye bırakın ve saçınızı yıkayın.

7. Limon

limonun-faydalari

Bir kasenin içine bir kaç damla limon ve aşırıya kaçmadan iyi bir miktarda su koyun. Saçınıza sürüp 15 ya da 20 dakikalığına dinlenmeye bırakın. Ardından saçınızı yıkayın. Bunu gece yapmanızı öneriyoruz ancak gündüz yapacaksanız da güneşe çıkmayacağınızdan emin olun.

Tavsiyemiz…

Öncesinde sıcaklık korumalarını kontrol etmeden kurutucuları ya da düzleştiricileri kullanmaktan kaçının. Haftada en az bir kez bakım maskesi ve besleyici maskeler kullanın ve saçınızı nazikçe tarayın. Ayrıca, her zaman saç diplerinizi pürüzsüz tutmaya çalışın. Saç derinize iyi bakarsanız, mutlaka güneşin zararlı etkilerine karşı dayanıklılık geliştirecektir.