Saçınız İçin Yumurta Maskeleri

Yumurta korkulan yiyeceklerin arasından sıyrılıp hem bedenimizin beslenmesi hem de saç sağlığımız için kullanılan bir besine dönüştü. Yumurtanın kolesterolü yükselttiği fikri artık geçmişte kalıyor.

Yumurta bedenimize sağlıklı yağlar sunan bir protein kaynağıdır. Özetlemek gerekirse, yumurtanın besleyici özelliklerinden bahsedeceğiz. Sağlık uzmanları artık günde bir yumurtayı rahatlıkla yiyebileceğinizi söylüyorlar.

Yumurta B5, B12, A, D ve E gibi çeşitli vitaminler içerir. Ayrıca selenyum, demir, iyot, folik asit ve kolin de içerir.

Hasarlı saç…

Güneş ışınlarına sürekli maruz kalmak cildimize zarar verir. Ama ne yazık ki, saç derimizin de güneş ışınlarından zarar görebildiğini çok kolayca unutuyoruz. Ayrıca, çevre kirliliği, boyalardaki kimyasal ürünler, sürekli saç düzleştirici veya saç kurutma makinesi kullanmak da saçımıza çok zarar veren şeyler arasında. Bu yüzden saçımıza sağlığını, doğal parlaklığını ve gücünü geri kazandırabilecek yöntemler bulmamız çok önemli.

Yumurta saça nasıl yardımcı olur?

Yumurtada bulunan protein ve sağlıklı yağlar, kafa derisini ve saç foliküllerini besleyerek, saçlarınızın daha sağlıklı ve çok çıkmasını sağlıyorlar. Bu sayede yeni çıkan saçlar daha güçlü, dayanıklı, parlak ve yumuşak oluyor ve saçın güçsüz ve bakımsız görünmesine neden olan kırıklar önleniyor.

Hair-growth

Eğer saçınızın kötü kokacağından endişeleniyorsanız, bundan korkmanıza gerek yok. Yumurtayı saçınıza bir maske olarak uyguluyorsunuz. Yumurtayı (hem sarısını hem de beyazını) çorptıktan sonra saçınıza sürün. Yumurtanın etki etmesi için en az 15-20 dakika bekletin. Ardından soğuk veya ılık su ile yıkayın. Saçınızı her zaman yıkadığınız gibi yıkayabilirsiniz.

Unutmayın: normal saçlar için yumurtayı bütün olarak kullanın, kuru saçlar için sadece sarısını, yağlı saçlar için de sadece beyazını kullanın. Diğer iki seçeneği ayda bir, yumurta beyazını ise iki haftada bir uygulamanızı öneriyoruz.

Bu maskeyi önerilenden fazla veya sık uyguladığınızda, daha iyi sonuçlar elde etmeyeceksiniz. Tam tersine, saçınız üzerinde zararlı bir etkisi bile olabilir.

Şimdi sizlerle çeşitli saç sorunları için 3 yumurta bazlı maske tarifi paylaşacağız:

1. Kuru saçlar için maske

Malzemeler

  • 1 yumurta
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı mayonez

Hazırlanışı

Yumurtayı iyicene çözülene kadar çırpmalısınız. Ardından zeytinyağı ve mayonezi koyup tüm malzemeler iyicene karışana kadar çırpın.

Uygulanışı

Karışımı saçınıza sürüp en az 20 ila 30 dakika bekletin. Su ile maskeyi saçınızdan çıkarttıktan sonra normal şekilde saçınızı yıkayabilirsiniz.

2. Anti-frizz maskesi

Malzemeler

  • 2 büyük çilek
  • 1 yoğurt
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yumurta beyazı

Hazırlanışı

Bir kasede çilekleri ezin ve diğer malzemeleri ekleyip, macun kıvamına gelene kadar karıştırın.

Uygulanışı

Saçınıza sürüp yaklaşık yarım saat bekletin. Ilık suyla durulayın. Ardından saçınızı normal şekilde yıkayabilirsiniz.

3. Güçsüz ve kolay kırılan saçlar için maske

Malzemeler

  • 1 yumurta
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı bal

Yapılışı

Yumurtayı çırpıp diğer malzemeleri ekleyin ve iyicene karıştırın.

Uygulanışı

Kafa derinize uygulayıp masaj yapın. 30 dakika beklettikten sonra yumuşak bir şampuan ile masaj yapın.

Saçlarınızı daha sağlıklı bir hale getirmek için bu makul maliyetli ev tariflerini kullanabilirsiniz. Denemenin bir zararı yok. Eğer yumurta beslenme düzenimiz ve bedenimiz için bu kadar yararlıysa, saçımızın sağlığı ve güzelliği için de çok yararlı olacaktır!