Ev Yapımı Saç Yumuşatıcı Kremler

· 24 Aralık, 2014

Kıvırcık saçlı pek çok kadın için (yetişkinler, gençler ve çocuklar), saçlarına şekil vermek her gün yeni bir işkenceye dönüşüyor. Bazen kıvırcık ve kabarık saça şekil vermek çok zor olabilir ve bu nedenle pek çok kadın saçlarına şekil vermeyi denemeyi kesip basit bir atkuyruğu veya topuz yapıyorlar.

Pek çok insan, ipeksi, parlak ve düz saçlara sahip olmanın hayalini kuruyor. Bunun için başvurdukları çözüm ve aletler ne yazık ki saça zarar verip kurutarak canlılığını ve parlaklığını kaybettiriyor.

Sonuç olarak, yapılan çalışmalar istediğimiz saçlara sahip olabilmek için, saç tipimizi etkileyen genlerimizin yanı sıra, saçlarımıza çok iyi bakmamız gerektiğini gösteriyor. Aşağıda evde kendi kendinize yapabileceğiniz bazı saç yumuşatıcı krem tarifleri bulabilirsiniz.

Ev yapımı zeytinyağı kremi

Malzemeler

  • 30 gram zeytinyağı
  • Bir kapsül yasemin yağı
  • 30 gram amonyaksız saç kremi

Yapılışı

Tüm malzemeleri iyicene karıştırın. İpeksi bir dokuya sahip bir kreminiz olacak. Normal saç kreminizi kullanmadan önce bu kremi kullanın. Saç tellerine ortadan sürüp yukarı doğru yayın ve birkaç dakika bekletin. İyice durulayın ve saçınızı tarayarak kurutun. Saç kurutma makinası kullanmayın!

Saçınızı şekillendirirken, tuz içermeyen malzemeleri tercih edin çünkü tuz saçınızı çok kurutacaktır. Hasar görmesini engelleyip bu kremleri uyguladığınızda, düz, yumuşak ve kolay şekil alan saçlarınız olacak.

Ev yapımı hindistancevizi kremi

hindistancevizi-yagi

Bu kremi yapmak için gerekli olan şeyler:

Malzemeler:

  • Yarım taze hindistancevizi
  • 1 yemek kaşığı öğütülmüş yulaf
  • 1 yemek kaşığı nişasta
  • 1/2 bardak süt

Yapılışı

Nişasta dışında tüm malzemeleri blendırdan geçirin ve süzün. Nişastayı az bir miktar suda çözdükten sonra diğer malzemelerle karıştırıp ocağa alın. Sürekli karıştırarak kremimsi bir doku elde edene kadar pişirin.

Bu kremi saçınıza uygulayıp 25 dakika bekletin. Ardından orta sertlikte bir şampuan ile yıkayın.

Unutmayın!

Bu kremlerin hiçbiri bir anda etki edecek şeyler değiller. Bu kremleri saçınıza uygularken sabredin ve düzenli uygulayın; böylece saçınıza işleyip etki edebilirler ve saçlarınız düzleştiğinde daha kalıcı olur. Saçınızı kendiliğinden kurumaya bıraktığınızda, kabarıklığını gidermek için saç düzleştiricinizi kullanmaya çekinmeyin. Ayrıca bu ev yapımı kremlerle bunun saçınıza olmasını da önleyebilirsiniz.

Saç düzleştiricinizi ve kurutma makinenizi kullanırkenorta sıcaklıkta kullanmayı unutmayın çünkü daha sıcak kullanırsanız saçınıza zarar verip soluk ve cansız görünmesine neden olursunuz.