Kırık Saç Uçlarınız İçin Ev Yapımı Çözümler

· 12 Mart, 2015

Saçlarımız çok hassastır ve hemen yıpranır. Özellikle de sıkça boyuyor, uzun süre kurutuyor ya da şekillendiricimizle aşırı ısıya maruz bırakıyorsak. Saçlarımız tatile çıktığımızda çok fazla güneş ışığına maruz kaldığında veya yalnızca havuza girdiğimizde bile kırılabilir. Kısaca söylemek gerekirse günlük aktivitelerimizin birçoğu saçlarımıza zarar verebilir. Saç uçlarımızın kırılmasını engellemek bu yüzden çok önemlidir.

Bugünkü yazımız, saçımızın daha sağlıklı olması ve sağlıklı, ışıl ışıl bir görünüm kazanması için evde hazırlayabileceğimiz tariflerle ilgili. Özellikle de saçımızı bakımsız, sağlıksız ve kötü gösteren kırık saç uçlarıyla ilgili bir çok ipucu bulacaksınız. Burada bahsedeceğimiz tarifler gerçekten etkilidir ve içlerinde yalnızca doğal maddeler olduğu için siz de daha ilk uygulamadan itibaren bunu fark edeceksiniz. Bu tariflerin yaptığı tek şey, içinde bulunan inanılmaz faydalı maddeler sayesinde saçınızı sağlığına kavuşturmak!

Yumurta Şampuanı

yumurta

Bu tarifi uygulamak için bir miktar biberiyeyi bir litre suda kaynatın. Su soğuduğunda kırıp karıştırdığınız yumurtayı içine katın ve saçınızı bu karışım ile yıkayın. Bunu bir şampuan olarak kullanın ve saçınızı yıkadıktan sonra bolca su ile durulayın.

Papaya Kremi

Bu kremi elde etmek için bir papayanın yarısını soyun ve çekirdeklerini çıkarın. Bu papayadan bir püre elde edin ve ardından içine bir yemek kaşığı yoğurt ekleyin. Daha sonra elde ettiğiniz bu kremi saç dipleriniz de dahil olmak üzere bütün saçınıza uygulayın. Saçınızı bir havluya sarın ve yirmi dakika bekleyin. Ardından bol soğuk su ile saçlarınızı durulayın.

Avokado Kremi

avokado nemlendirici

Bu kremi elde etmek inanamayacağınız kadar kolay! Yapmanız gereken tek şey bir avokadonun yarısını soymak ve bundan bir püre elde etmek. Ardından bu pürenin içine iki yemek kaşığı badem yağı eklediğinizde avokado kreminiz hazır! Bu kremi saçınızın yarısından itibaren uçlara doğru uygulayın ve yarım saat kadar bekletin. Daha saçınızı bol soğuk su ile durulayın.

Yağ Bazlı Saç Toniği

Bunu uygulamak oldukça kolaydır. Bir kabın içini bira ile doldurun ve saçınızın yarısını bu kabın içine sokun. Saçınızın kurumasını bekleyin ve işlemi tekrar edin. Ardından bol soğuk su ile saçınızı durulayın.

Kuru ve Kırık Saç Uçları İçin Öneriler

saç

Saç uçlarınızı iki ayda bir kestirmek uygulayabileceğiniz en iyi tedavi yöntemidir çünkü yıpranmış saç uçlarınızdan kurtulduğunuzda saçlarınız daha yumuşak, sağlıklı ve parlak görünür. Saçlarınızı kestirmekten pek hoşlanmıyorsanız aşağıdaki önerilere dikkat edin!

  • Saçınızı yıkarken kaliteli ve etkili bir saç kremi kullanın. Haftada bir kez de yoğun bir nemlendirici uygulayın. Bu, bahsettiğimiz sıcak yağ bazlı bir tedavi olmalı.
  • Saçınızı şekillendirirken, düzleştirir ya da kuruturken saçınızı aşırı ısıya maruz bırakmamaya özen gösterin ve bu gibi işlemlerden önce ısıya karşı koruyucu kullanın.
  • Saçınızı boyatıyorsanız ve boya zamanı gelmişse, yalnızca dipleri boyatın.
  • Saçınızı asla ıslakken taramayın. Yıkama sonrası saçınızı açmak istiyorsanız uzun dişli bir tarağı tercih edin. Bu şekilde saçlarınızın kırılmasını engelleyebilirsiniz.
  • Saçlarınızın rengini açmamak için elinizden ne geliyorsa yapın.