Saçlarınızı Nemlendiren Sebze Yağları

İklim, saç kurutma makinesi, saç boyaları, jel ürünleri, stres, kötü beslenme gibi pek çok neden saçlarınıza zarar verir. Bu nedenle saçlarınızı nasıl nemlendirilebileceğinizi bilmek önemlidir.

Bu makalede saçlarınızı nemlendirmek için sebze yağlarından faydalanan doğal ve ekonomik seçenekleri tarif edeceğiz. Her birinin kendine özgü faydaları vardır, ancak tümü saçlarınızı nemlendirme yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda doğal olmayan ürünleri kullanmaktan da kaçınmış olursunuz. Bunların ne olduğunu ve nasıl kullanabileceğinizi açıklayalım.

Bu yağlar kuru veya zarar görmüş saçlara sahip olan kişiler için veya yazın ardından veya arada sırada saçlarını nemlendirmek isteyenler için idealdir. Saçları yağlı olanlar bu yağlardan kaçınmalıdır. Kuru ve ucu kırık saçlara sahip olanlar da yağı kafa derisine uygulamadıkları sürece bu yağları kullanabilirler.

susam

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağındaki Omega 3 yağı içeriği saçlarınıza bakım sağlar ve onları derinden nemlendirir. Bu nedenle, isterseniz topikal olarak da uygulayabilirsiniz. Keten tohumu aynı zamanda E vitamini, zamk, protein ve iyot gibi içeriklere de sahiptir.

Bu çok yağlı değildir, o nedenle her türdeki saça uygulayabilirsiniz. Bunu özellikle sıkça zarar gören ve ucu kırılan saçlar için önermekteyiz.

Badem Yağı

Badem yağı en iyi bilinen ve en sık kullanılan yağlardan biridir. Bunun nedenlerinden biri onun ekonomik oluşudur. Ancak, bu onun daha az özelliğe sahip olduğu anlamına gelmez. Badem yağı özellikle kuru olan ve ucu kırık olan saçlara pürüzsüzlük kazandırır ve hacimli saçlarda hacmi azaltır.

Hindistan-cevizi-yağı

Nasıl Uygulanmalı

Yukarıda anılanlardan tercih ettiğiniz yağı kuru cilde, saçınızın ortasında uçlarına doğru uygulayın veya kafa derinizin çok kuru olması durumunda kafa derisinden başlayarak uygulayın. Ardından saçınızı her zamanki gibi yıkayın.

Kırık saç uçlarına sahip olanlar da saçlarını şampuanladıktan sonra bu yağlardan birkaç damlayı saçlarına uygulayabilir. Oldukça kuru ve donuk saçlara sahip olanlar bu yağlardan iki veya üç damla avuçlarına koyabilir, ellerini ovuşturduktan sonra da ellerini saçlarında dolaştırabilirler.

Yağlı saçlara sahip olanlar için bir başka önerimiz, yağı doğal aloe vera jeliyle eşit miktarda karıştırmaktır. Böylece karışım aşırı yağlı olmayacaktır ama aynı zamanda saçların nemlendirilmesini ve beslenmesini mümkün kılacaktır.

Bu yağları ayrıca maske, şampuan veya doğal boyalara ekleyebilirsiniz.