Saç Uzamasını Hızlandırmak İçin Basit ve Etkili Yöntemler

Saç Uzamasını Hızlandırmak İçin Basit ve Etkili Yöntemler

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Bir çok kadın güçlü, uzun, sık ve sağlıklı saçlara sahip olmanın hayalini kurar, ancak bunu başarmak çok fazla özveri gerektirir. Ama saç uzamasını hızlandırmak için uygulayabileceğiniz basit ve etkili yöntemler mevcut.

İşte bu makalede, saçlarınızın daha hızlı uzaması ve daha fazla hacim, yumuşaklık ve güzellik kazanmasına yardımcı olacak bazı basit ama çok etkili yöntemlerden bahsedeceğiz.

Saçınızı Sık Sık Tarayın

Bu hayalini kurduğunuz saçlara sahip olabilmeniz için en basit yol olabilir. Saçınızı günde en az üç kere, her defasında beş veya on dakika boyunca taramak, kafa deriniz için profesyonellerin uygulayacağı bir masaj kadar yararlıdır. Bu basit ipucu, saçınızın daha hızlı uzamasını ve daha güçlü ve sağlıklı görünmesini sağlayacak.

Saçlarınızın Kırık Uçlarını Sık Sık Alın

saç uzamasını hızlandırmak

Bu bütün profesyonellerin önerdiği bir tavsiyedir, fakat çok azımız bu tavsiyeyi hayata geçiriyoruz.

Bu çok etkili bir yöntem çünkü her iki ya da üç ayda bir saçınız uçlarını kesmek yeni saç gelişimini tetikler, ayrıca ihmal edilmiş saçların tekrar canlanmasına yardımcı olur.

Saç uçlarınızda kırıklar olduğu zaman, hasar köklere kadar ulaşabilir.Bu da saçınızın susuz kalmasına neden olur. Dolayısıyla, tüm saç deriniz bundan etkilenir.

Sıcak Yağ Masajı Uygulayın

Haftada en az iki kere sıcak yağ masajı uygulamak saçınızdaki hasarları onarmak için en iyi yoldur, Özellikle de kuru saçlar için etkilidir.

Tercihen badem yağı kullanabilirsiniz çünkü bu ürünün saçınızın çok daha yumuşak ve ipeksi görünmesini sağlayacak doğal nemlendirici özelliği vardır.

Bira Mayası Sürün

sağlıklı saçlar

Bira mayası kullanarak saç derisine yapacağınız masaj,  oldukça etkilidir. Tek yapmanız gereken, duş alırken saç derinize biraz bira mayası sürüp durulamak.  Böylelikle, saçınız daha güçlü ve hızlı bir şekilde uzayacaktır.

Soğan Kürü

Şampuanınızın içine doğranmış ya da blenderdan geçirilmiş soğan eklerseniz, saçınız çok daha hızlı uzayacaktır. Ama saçınızda kalacak koku yüzünden endişeleniyorsanız, hiç merak etmeyin! Soğan kokusu saçınız kurudukça yok olacaktır.

Biberiye Yağı

saç uzaması

Biberiye yağı ile zeytinyağını eşit şekilde karıştırın. İki dakika boyunca ısıtın. Üç gün boyunca dinlenmeye bırakın ve  temiz saç derisine nazik bir masaj yaparak uygulayın.

Sıcak Su Kullanmayın

Saç uzamasını hızlandırmak ve dökülmesini engelleyerek ve dayanıklı hale getirmek için saçınızı soğuk suyla yıkamayı deneyin. Sıcak su saç derisindeki gözenekleri açık bırakır ve bu da saçlarınızın daha zayıf olmasına, daha çok ve kolay dökülmesine sebep olur.

Saç Uzamasını Hızlandırmak İçin Doğal Yöntemler

  • Bir kabın içine üç yemek kaşığı zeytinyağı koyup ısıtın ve doğrudan saç derinize nazik bir masajla 10 dakika boyunca uygulayın. Sonra saçınızı iyice durulayın. Saçınızın çok daha yumuşak hale geldiğini fark edeceksiniz.
  • Bol protein içeren besinleri mümkün olduğunca çok tüketmeyi deneyin. Bu besinlerden bazıları; balık, yumurta ve genel olarak ettir. Bu besinler saçınızın güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olacaktır.
  • Saç uzamasını hızlandırmak için kuşburnu çekirdeği, lavanta, jojoba ve kekik yağı gibi önemli yağların eşit miktarlarda (her birinden üçer damla) karışımını günlük olarak kullanabilirsiniz. Bu karışımı saç derinize ve saçınıza masajla uygulayın.
  • Bir bardak elma sirkesini yarım litre suyla karıştırın. Saçınızı her zaman yıkadığınız gibi yıkadıktan sonra bu sirkeli suyla durulayın. Bu karışım saçınızın hızlı bir şekilde uzamasını tetikler.
  • Silikon içeren ürünleri kullanmamaya çalışın çünkü bu ürünler saç köklerinizi tıkayabilir, bu da normal saç uzamasına engel olur.
  • Saçınızı her gün yıkamamaya çalışın. Saçlarınızı haftada en fazla üç kere yani gün aşırı yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle, saçınızın uzamasını güçlendiren doğal yağlar üretilmiş ve korunmuş olur.
  • Saçınızı ıslakken taramayın. Tamamen kuruyana kadar bekleyin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.