Saç Modeli ile Kalitesi Arasındaki İlişki

13 Şubat, 2019

Saçınız boya, düzleştirici, fön makinesi veya kalitesiz şampuanlar yüzünden güçsüzleşmiş olabilir. Bu yazımızda, saç modeli ile kalitesi arasında nasıl bir ilişki olduğundan bahsedeceğiz.

Saç modeli ile kalitesi arasındaki ilişki

Kadınlar saçlarının daha güzel görünmesi için, uzun sürede saç fiberlerine verdiği zararları düşünmeden pek çok şey yapabilirler. Bir nevi, güzel görünmek için her gün bir şeyi feda ettikleri söylenebilir. Yine de, saçınızın güçsüz, mat veya hasarlı görünmesinin nedeni, her gün saçınıza verdiğiniz şekil ve bu şekli vermek için kullandığınız şeyler olabilir.

gelişigüzel toplanmış saç

Dermatologların, saçınızın iyi görünmesinin yanı sıra daha sağlıklı olmasını sağlayacak bazı önerileri var:

 • Saçınızı taramanız önemlidir ancak saçınızı çok fazla taramayın çünkü bu saç uçlarının kırılmasına neden olur. Günde bir veya iki sefer taramanız yeterli olacaktır. Saçınız kuruyken çok daha az kırılır.
 • Saçınızın kırılmasını önlemek için banyodan sonra ya havlu ile kurutun ya da kendi kendisine kurumasını bekleyin. Saçınız ıslakken daha güçsüz olur bu yüzden şekil vermek için kurumasını beklemelisiniz. Eğer saçınız dalgalıysa bunun yerine saçınızın nemli olmasından faydalanıp kurumadan önce şekil vermelisiniz.
 • Saç kurutma makinesi kullanmayın veya saçınızı tamamen kurutmayın. Saçınızı biraz nemli bırakıp kendi kendisine kurumasını bekleyin.
 • Saç düzleştiriciler hakkında ise, ya düşük sıcaklıkta ya da orta sıcaklıkta kullanın ve düzleştiricileri her gün kullanmayın. Sadece gerek olduğunda, mesela bir partiye giderken veya haftasonları dışarı çıkarken kullanın. Eğer maşa kullanıyorsanız, saçınızı 2 saniyeden uzun süre maşaya sarılı bırakmayın. Unutmayın, ısı saçınıza zarar verir.
 • Saç spreyi ve jöle kullanımınızı da azaltırsanız sizin için iyi olur çünkü bu ürünler de zaman içerisinde saçın kırılmasına ve güçsüzleşmesine neden olurlar.

Ayrıca bakınız: Günlük Saç Bakımı İçin Dair Kolay Ve Doğal 3 İpucu

kahverengi saç

 • Saçınızı tüm gün örgü veya at kuyruğu şeklinde tutmayın ve tüm gün postiş takmamaya çalışın. Bu saçınızın sertleşmesine ve matlaşmasına neden olur. İlerde saç dökülmesine bile neden olabilir.
 • Saçınız, en azından kafa derinizin sağlığı hakkında bir dermatoloğa danışın, kuaföre değil. Saç şeklinizi değiştirmek için bir kuaföre gidin ancak kullandıkları ürünlere dikkat edin.

Gördüğünüz üzere saç modeli ile kalitesi arasında yakın bir ilişki vardır. Daha kaliteli saçlar elde etmek için bu ipuçlarını mutlaka uygulayın!

Saç modelleri ve kişilikler arasındaki ilişki

Makyaj, kıyafetler ve saç bir kadın hakkında çok şey anlatır. Duruma veya ruh halinize göre “görünüşünüzü” hayatınız boyunca en az bir kaç sefer değiştirmişsinizdir. Bu yüzden pek çok kişi, beklenmedik bir değişiklikle karşı karşıya kalan kadınların ilk yaptıkları şeyin bir kuaföre gidip saç modellerini değiştirmek veya saçlarını boyatmak olduğunu söyler.

Saç modelleri hakkında pek çok söylenti vardır. Bunlardan en yaygın olanları;

 • Saçlarını açık bırakan kadınların daha tutkulu ve romantik olduğu, daha klasik, mesafeli, olgun ve sakin olduğudur.
 • Başkaları ise, omuz boyu veya birazcık daha uzun saçlı kadınların zeki ve arkadaş canlısı olduğunu söylemektedir.
 • Son olarak, kısa saçlı kadınlar genelde risk almayı daha çok seven, atletik ve dışa dönük yapılıdırlar ve kendilerine çok güvenirler.
kıvırcık sarı saçlı kadın

Hafif dalgalı bir saç, kuruduktan sonra hafif tarandığında arkadaş canlısı ve samimi görünür; eğer saçınız dümdüz ise daha ciddi ve mesafeli görülürsünüz. Saçlarına şekil vermemiş veya sadece parmakları ile taramış bir kadın güçlü ve şen şakrak, kibirsiz bir havaya sahiptir.

Tabii bunlar sadece genellemeler ama kıvırcık saçlı kadınların hırslı ve tutarsız olduğu söylenir. Düz saçlı kadınlar ise daha çekingen ve hassastır. Kalın, hacimli saçlar enerjik bir kişiliği gösterir ve bu kadınlar sağlam kararlar verme becerisine sahiptir.

Ayrıca bakınız: Uzun Ve Sağlıklı Saçlar İçin Dört İpucu

Saç bakımı için ipuçları

Güzel görünmek için hangi modeli veya kesimi kullanırsanız kullanın, saçınıza her gün bakım yapmanız gerekir. Yukarıda belirttiğimiz gibi saç modeli ile kalitesi yakından ilişkilidir. İşte, saç sağlığınıza iyi gelecek bir kaç öneri:

 • Haftada en az iki sefer yıkayın. Mümkün oldukça her gün bile kullanabileceğiniz doğal şampuanları tercih edin.  Yazları, havuzda veya sahilde geçirilen bir günden sonra saçınızı tuzdan veya klordan arındırmak için yıkamalısınız.
örgülü saç

 • Şampuan sürmeden önce saçınızı iyicene nemlendirin. Ilık su ile şampuanı durulayın ve en son olarak soğuk su ile tekrar durulayın. Bu kafa derinizdeki kan dolaşımını arttırıp saçınızı güçlendirir ve uzamasını hızlandırır.
 • Saçınızı doğal kıl bir fırça ile tarayın. Saçınızı ıslakken taramayın ve tararken fazla güç uygulamayın; bu saçınızı güçsüzleştirir.
 • Kafa derinizdeki kan akışını hızlandıracak egzersizler yapın, mesela 3 dakikalığına (veya kendinizi kötü hissetmeden ne kadar süre dayanabilirseniz) amuda kalkın. Ayrıca birazcık zeytinyağı ile kafa derinize masaj da yapabilirsiniz. Saçınızı yıkarken nazik, dairesel hareketler uygulayın.

Resimler Mari Morri, Uwe Trottman, Henry Zo Rakotondramanana, Jackie Waters, Kathryn Decker ve Kris Krug’un izni ile kullanılmıştır.

 • https://infocenter.nimh.nih.gov/pubstatic/SP%2015-3561/SP%2015-3561.pdf
 • https://hera.ugr.es/tesisugr/18947761.pdf
 • https://mejorconsalud.as.com/los-beneficios-del-huevo-para-el-cabello/
 • http://147.96.70.122/Web/TFG/TFG/Memoria/INES%20ARROYO%20MARTINEZ.pdf
 • https://aedv.es/wp-content/uploads/2015/04/despuesdeesteveranosetecaeraelpelo.pdf
 • https://mejorconsalud.as.com/tratamientos-caseros-para-un-cabello-suave/
 • https://mejorconsalud.as.com/rutina-belleza-cabello-liso-y-brillante/
 • https://mejorconsalud.as.com/consejos-parecer-mas-joven-cabello/
 • http://147.96.70.122/Web/TFG/TFG/Memoria/CARMEN%20REAL%20MONTALVO.pdf
 • http://www.fen.org.es/MercadoAlimentosFEN/pdfs/aceiteoliva.pdf