Uzun Ve Sağlıklı Saçlar İçin Dört İpucu

Canlı ve upuzun saçlara sahip olmak için, saç köklerindeki dolaşımı masaj yaparak harekete geçirmek önemlidir; bu işlem aynı zamanda stres seviyelerinin azalmasına da yardımcı olur.
Uzun Ve Sağlıklı Saçlar İçin Dört İpucu

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir kadının giyebileceği en güzel kıyafetlerden birinin, sahip olduğu sağlıklı saçlar olması fikrine kim karşı çıkabilir? Saçlarınızla istediğiniz stile sahip olabilir ve bunu da birkaç dakika içinde değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte, uzun ve sağlıklı saçlar, elde edilmesi çok kolay olan bir şey değildir. İdeal rutine sahip olmak ve sürekli olarak doğal tedavi yöntemleri uygulamak gerekir.

Neyse ki, çok az zaman “ya da enerji gerektiren bazı seçenekler de mevcuttur ve bunlar size şaşırtıcı sonuçlar verebilir. Bize inanmıyor musunuz? Uzun ve sağlıklı saçlar için, birtakım ipuçlarını öğrenebileceğiniz bu yazımızı okumaya devam edin.

1. Tuzsuz ve doğal şampuanlar kullanın


Şampuanın amacının saç ve kafa derisini yıkamak olduğunu biliyoruz. İşte bu yüzden şampuan satın alırken, sizin için uygun olanı elde etmek adına, saçınızın karakteristik özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bir süredir, kulağımıza tuzsuz şampuan hakkında bir şeyler çalınıyor. Bu ürün, sadece geçici bir heves veya satış hilesi olmaktan çok daha fazlasıdır; gerçek şu ki, tuzun saçlarınıza hiçbir bir faydası yoktur. Aslında durum tam tersidir: tuz, saçın kabarıklığını artırır ve doğal nemini azaltır; bu da uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı engeller.

Saçlarınızı, düzleştirmek, derinlemesine nemlendirmek ya da diğer saç bakım tedavileri amacıyla işleme tabii tuttuysanız, uzun süreli bir etki için tuzsuz şampuan kullanmanız önemlidir. Tavsiyemiz, mümkün olan en doğal şampuanı tercih etmenizdir. Birkaç dakika içinde hazırlayabileceğiniz tariflerin listesi buradadır.

2. Saçlarınızı örün


Her gün, saçlarınıza zarar vermeden onları şekle sokmak ya da gördüğü hasarı onarması amacıyla serum uygulamak için çok fazla zamanınız yoksa, onları örmek, uzun ve sağlıklı saçlar elde etme yolunda en iyi seçenektir. Bu saç modeli sevimli ve klasiktir ve onu rahatça kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra örgü, saçınızı, havadaki kirler gibi zehirli maddelerden korur.

Bunun nedeni, saçın büyük bir kısmının örtülü ve korunur halde olmasıdır. Açıkta kalan alanların zarar görmesini önlemek için aşağıda belirtilen konularda emin olun:

 • Saçınızı, tamamen ipeksi ve düğümsüz olana kadar fırçalayın veya tarayın.
 • Tüm saçı kapladığından emin olacak şekilde koruyucu bir yağ sürün.
 • Tekrar tarayın ve örün, örgünün çok sıkı veya çok gevşek olmadığından emin olun.

Örgüyü sakın bütün bir gün ve gece boyunca bağlı tutmayın. En iyi fikir, her gece saçınızı açmak ve yağ birikimini ve genel kirliliği önlemek adına yıkamaktır. Eğer saçlarınızı sabahları yıkamayı tercih ederseniz, örgüyü geceden çözün ve saçlarınızı tarayın. Sonrasında yeniden örün ve bütün gece öyle bırakın.

3. Kan dolaşımınızı etkin hale getirin


Sadece saçlarınızı tarayın ve kafa derinize masaj yapın. Bu basit ve zevkli bir tedavi yöntemidir. Bu işlemin en iyi tarafı ise, eğer çok stresli bir gün geçirdiyseniz, masaj, gerginliğinizi hafifletmeye de yardımcı olacaktır. Masajın nazik olması gerektiğini ve onu tüm kafa derinize uygulamanız gerektiğini unutmayın.

Başka saç bakım tedavileri uyguluyorsanız, masaj, söz konusu tedavi bileşenlerini aktive etmeye de yardımcı olacaktır. Önerilen basit bir teknik aşağıdaki gibidir:

 • Saçınızı fırçayla tararken, saç derisine, fırçanızın kılları ile hafifçe masaj yapın.
 • Her 3 günde bir, ellerinize birkaç damla lavanta yağı damlatın ve kafa derinize parmak uçlarınızla masaj yapın.

4. Düzenli olarak saç maskesi kullanın


Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak adına önerilen, en etkili ve ekonomik ipuçlarından biri de maskelerdir. Saçınızın özelliklerine uygun ürünü tavsiye etmesi için bir stiliste danışabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili tek sorun, genellikle piyasada bulunan ürünlerin çok pahalı olmasıdır. Her ne kadar sonuçları iyi ve uzun süreli olsa dahi, bu tarz ürünlere harcamak için yeterli parayı her zaman bulamayabilirsiniz. Alternatif ürün olarak ev yapımı reçeteler kullanabilirsiniz. İşte sizin için birkaç seçenek:

Yağlı Saçlar için Canlandırıcı Maske

Yağlanma hakkında endişe duymadan uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür. Bu maske sayesinde, nemi ortadan kaldırmaksızın saçlardaki yağ oranını azaltabilirsiniz. Haftada sadece iki kez uygulayın.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı aloe vera jeli (15 g)
 • 1 çay kaşığı tarçın (3 g)
 • Bir çorba kaşığı bal (25 g)

Hazırlık

 • Bu üç malzemeyi karıştırın ve temiz ve taranmış saçlarınıza uygulayın.
 • Maskeyi, saç köklerine yavaşça masaj yaparak yedirin ve 15 dakika bekletin.
 • Ilık suyla durulayın.

Kuru Saçlar için Maske

Eğer saçlarınızın uzun ve sağlıklı olmasını engelleyen şey, her zaman kuru ve kırık uçlara sahip olmasıysa, bu maske size çok yardımcı olacaktır. Haftada iki ya da üç kez uygulayın.

Malzemeler

 • Bir yumurtanın sarısı
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı (5 g)
 • 1 çay kaşığı avokado yağı (5 g)

Hazırlık

 • Tüm malzemeleri karıştırın ve temiz ve taranmış saçlarınıza uygulayın.
 • Saçlarınızı bir duş başlığıyla örtün ve 20 dakika bekleyin.
 • Ilık veya soğuk su ile durulayın.

Saçlarınızın yumurta gibi kokmasından endişelenmeyin. Maskeyi uyguladıktan sonra saçlarınızı doğal bir şampuanla yıkayabilirsiniz. Bu konuda, sizin bize önermek istediğiniz farklı bir ipucu var mı? Siz, bahsi geçen ipuçlarından hangilerini kullanıyorsunuz? Hangileri sizin için en iyi sonuçları veriyor? Uzun ve sağlıklı saçlar için deneyin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.