Yağlı Saçlarla Mücadele Etmek için Kuru Şampuan

Bu harika doğal tarifi güzellik rutininizee ekleyin ve yağlı kafa derisine elveda diyin. Ayrıca bunu spor salonuna ya da işyerinize de götürebilirsiniz!
Yağlı Saçlarla Mücadele Etmek için Kuru Şampuan
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Saç deriniz için en iyi tavsiyelerden biri her gün saçlarınızı yıkamamanızdır. Bunun nedeni çok fazla nemin hasara neden olabilmesidir. Kuru şampuan önerimiz için okumaya devam edin…

Bazı insanlar saçlarını her zaman yıkama gerekliliği duyar. Bunun nedeni ter bezlerinin çok fazla yağ üretmesidir. Bu saçlara kirli ve yağlı bir görünüm verir.

Sorun, herkesin saçlarına ihtiyaç duyduğu dikkati vermek için yeterli zamana sahip olmamasıdır. Bazen çirkin ve yağlı saçlarla işe gitmek zorunda kalabilirler.

Neyse ki, güzellik uzmanları bu konuya biraz dikkat verdi. Birkaç yıl önce, özel durulama yapmadan bu sorunlara yardım eden kozmetik ürünler geliştirdiler.

İnanılmaz kuru şampuanlar için de durum böyle. İhtiyaçlarınızı karşılamak için bunların farklı türleri mevcuttur.

Bunlar saç güzelliği için büyük yardımcıdır. Kafa derisinin yağ üretimini kontrol etmek isteyenler için mükemmeldir. Ayrıca, her gün saçınızı ıslatmanız gerekmez!

Bu yazıda, kuru şampuan hakkında bilgiler paylaşmak istiyoruz. Ayrıca size %100 doğal malzemelerle nasıl kuru bir şampuan hazırlayacağınızı anlatacağız.

Kuru şampuan nedir?

Kuru şampuan, birkaç yıl önce ortaya çıkmış bir üründür. Her gün durulamadan saçınıza bakmanın alternatifi haline gelmiştir.

Saç derinize sağlıklı bir tedavi yapar. Bunun nedeni, bileşimindeki maddelerin saçların doğal pH seviyesini dengelemesidir. Bu, ter bezi aktivitelerinizi kontrol eder.

Saçınızı sabitlemek için uygundur. Bu tedavi, saçınızın hacmini de artırarak onları sağlıklı, parlak ve kıvrımsız hale getirir.

Bu ürün aynı zamanda mantar önleyici ve antibakteriyel maddeler de kullanmaktadır. Bunlar, kepek ve diğer yaygın saç derisi enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir bariyer oluştururlar.

Yağlı saçlılar için tasarlanmış olmasına rağmen normal saçlı insanlar tarafından da kullanılabilir. Bu özellikle saçlarınızı normalde olduğu gibi su ile yıkamak istemediğiniz günler için geçerlidir.

Ayrıca, bileşenleri saçlarınızı deodorize eder. Sonuç olarak, egzersiz yaptıktan sonra ya da çok sıcak bir günün ardından saçlarda kötü kokuların oluşmasını önlerler.

Doğal malzemelerle kuru şampuan nasıl yapılır?

Pazarlarda ve mağazalarda, bu ilginç saç ürününün birkaç çeşidi bulunuyor. Bununla birlikte, bazı insanlar doğal formülleri denemeyi tercih ederler, çünkü bunlar daha sağlıklıdır.

Bu tür şampuanlar, bir alternatif olarak daha ucuzdur ve daha az agresiftir. Bunun nedeni içinde güçlü kimyasalların bulunmamasıdır. Ayrıca, bileşenleri marketlerde ve aktarlarda kolayca bulunabilir.

Ara sıra bu harika şampuanı kullanabilirsiniz. Örneğin, şampuan ve diğer tedavilerle saçınızı yıkamak için yeterli zamana sahip olmadığınız o günlerde elinizin altında bulunması harikadır.

Malzemeler

 • 6 çorba kaşığı mısır nişastası
 • 6 çorba kaşığı pirinç unu
 • 3 yemek kaşığı karbonat
 • 10 damla sıvı Hindistan cevizi yağı
 • 10 damla nane yağı
 • 1 cam kavanoz

Talimatlar

 • Mısır nişastasını kavanoza ilave edin ve pirinç unu ve karbonat ile karıştırın.
 • Malzemelerin iyi karışması için kuvvetlice çalkalayın.
 • Ardından, Hindistan cevizi yağı ve nane yağı damlalarını ekleyin. Çalkalamaya devam edin.
 • Malzemelerin eşit olarak karıştırıldığından emin olun. Bundan sonra kuru şampuanınızı kullanabilirsiniz.
 • İsterseniz, kavanozu süsleyip, kozmetik çantanıza koyabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

 • Kullanırken, aynanın önünde durun. Saçınızı birkaç toka ile ayırın. Kuru şampuanı biraz serpin. Tüm saç derisini kapladığınızdan emin olun.
 • Parmaklarınızla ovarak bu tozu saç köklerine yedirin. Emilimini teşvik etmek için pürüzsüz ve dairesel hareketler kullanın.
 • Ardından, saçınızın üzerindeki noktalara uygulayın. Saçınızda aşırı miktarda kalmaması için her zaman orta miktarda, yeterli olduğu kadar kullanın.
 • Şampuanı 5 ya da 10 dakika bekletin. Bu süreden sonra, beyaz tozun geri kalanını almak için bir fırça kullanın.
 • Saçlarınızın hemen taze, gevşek ve yağsız hale geldiğini hissedeceksiniz.
 • Ayrıca, içindeki malzemeler nedeniyle saçlarınızda güzel bir koku bırakacaksınız.

Bu tarif hoşunuza gitti mi? Evde yapmanızı öneriyoruz, böylece saçlarınız için sağladığı tüm faydaları kolayca görebilirsiniz.  Bu kuru şampuanı üzellik rutininize ekleyin ve yağlı kafa derisine elveda diyin.  Ayrıca spor salonuna ya da işyerinize de götürebilirsiniz!

İlginizi çekebilir ...
Ev Yapımı Doğal Şampuan Tarifleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ev Yapımı Doğal Şampuan Tarifleri

Ev yapımı doğal şampuan tarifleri saçınıza çok iyi gelecek. Onları kullandıkça saçınızın yavaş yavaş sağlıklı bir görünüm kazandığını göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Badía Villa, M. A., y García Miranda, E. (2012). Cosmetología aplicada a la estética decorativa. Madrid: Paraninfo.
 • Carrasco, F. (2005). Diccionario de ingredientes cosméticos. Madrid: Otero.
 • Cruz Álvarez, N. S. (2012). Fitocosméticos: con fórmulas para la preparación de todo tipo de cosméticos: champús, geles de baño, jabones, cremas hidratantes, cremas antiarrugas, desodorantes, filtros solares, leches limpiadoras, lociones contra la caída del cabello, pasta de dientes, exfoliantes, perfumes, máscaras faciales, etc. Madrid: AMV.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.