Bedeninizi Arındıracak İdrar Söktürücü Gıdalar

Vücudumuzdaki sıvıları doğal olarak atıp, vücut dengesini muazzam bir şekilde sağlayan birçok sağlıklı gıda vardır.
Bedeninizi Arındıracak İdrar Söktürücü Gıdalar
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İdrar söktürücü gıdalar, kilo vermek isteyen bireyler için büyük bir yardımcıdır. Çünkü çoğu durumda, şişkin görünmenize neden olan fazla kiloların asıl sebebi, vücutta biriken sıvılardır.

Ancak, idrar sökücü gıdalar fazla tüketiliyorsa, vücudun susuz kalmasını önlemek adına aynı şekilde bol miktarda su içilmelidir. Aşağıda, vücutta su tutulmasını önleyecek ve doğal bir biçimde kilo vermenizi sağlayacak besinlerin listesini bulacaksınız.

Karpuz

Bu lezzetli meyvede bol miktarda su bulunduğundan, vücuttan sıvı atılmasına yardımcı olur. Vücudu besleyen vitamin ve mineraller bakımından da zengindir. Kavun, karpuz ile aynı özellikleri taşımaktadır.

Şu da ilginizi çekebilir: 4 İdrar Söktürücü İçecek

Yeşil çay

Yeşil çay, içerdiği yüksek miktarda kafein sayesinde, vücutta birikmiş sıvıları azalmada büyük bir yardımcıdır. Yine de yeşil çaydaki kafein miktarı, kahvedekinden azdır.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, güçlü bir idrar söktürücü olan potasyumun vücutta dengelenmesini sağlar.

Domates

Domateste, başta C vitamini olmak üzere, vücuda yararlı bir çok bileşen mevcuttur. Düzenli olarak domates tüketmek, böbreklerin düzgün çalışmasını, böylece vücuttaki sıvı ve toksinlerin daha hızlı dışarı atılmasını sağlar.

Maydanoz

Maydanozu, salataları ve yemekleri süslemek için sıklıkla kullanırız, ama muhteşem idrar sökücü özelliğini pek azımız bilir. Maydanozu tüketmenin en iyi yolu demleyerek, sabah erken saatlerde, boş mideye içmektir.

Enginar

Enginarın idrar söktürücü özelliği asırlardır bilinir. Bugün, bu özelliğinin yanında, hem böbreklerin düzgün çalışmasını sağladığını, hem de içerdiği besleyici maddeler ile sağlığa çok iyi geldiğini biliyoruz.

Kuşkonmaz

Kuşkonmazda, böbreklerin sağlıklı kalmasını sağlayan birçok bileşen mevcuttur. Bu bileşenler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek birikmiş sıvıların atılmasında da yardımcı olur.

Kızılcık

Kızılcık, toksinlerin atılmasını sıklaştırarak, ve sağlığa zararlı mikroorganizmaların üremesini engelleyerek, kadınlarda yaygın olarak görülen idrar yolları enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kızılcığın, var olan en iyi antioksidanlardan biri olduğunu da belirtmekte fayda var.

Yulaf

Bu harika besin, kolesterolü düşürmesi ve kontrol altında tutması ile bilinir. Ayrıca vücutta sıvı birikmesine bağlı oluşan ödemlerin atılmasını sağlar. Bunu, içerdiği silikon dioksit adlı madde sayesinde gerçekleştirir.

idrar söktürücü gıdalar

Gördüğünüz gibi, idrar söktürücü gıdalar oldukça çeşitlidir. İçlerinden en sevdiklerinizi seçebilir, veya birkaçını birleştirip her gün tüketebilirsiniz. Sağlığınızı ciddi biçimde etkileyebilecek zorlu diyetler yerine, bu yiyeceklerle beslenerek vücudunuzu sağlıklı ve ideal kiloda tutabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Singh R., De S., Belkheir A., Avena sativa (oat), a potential neutraceutical and therapeutic agent: an overview. Crit Rev Food Sci Nutr, 2013. 53 (2): 126-44.
  • Siddiqui WA., Shahzad M., Shabbir A., Ahmad A., Evaluation of anti urolithiatic and diuretic activities of watermelon (citrullus lanatus) using in vivo and in vitro experiments. Biomed Pharmacother, 2018. 97: 1212-1221.
  • Chin Med. 2010; 5: 13. Published online 2010 Apr 6. Beneficial effects of green tea: A literature review. doi: 10.1186/1749-8546-5-13
  • Fraise, A.P. & Wilkinson, Martyn & Bradley, C.R. & Oppenheim, Beryl & Moiemen, Naiem. (2013). The antibacterial activity and stability of acetic acid. The Journal of hospital infection. 84. 10.1016/j.jhin.2013.05.001.
  • Rondanelli M., Monteferrario F., Perna S., Faliva MA., et al., Health promoting properties of artichoke in preventing cardiovascular disease by its lipidic and glycemic reducing action. Monaldi Arch Chest Dis, 2013. 80 (1): 17-26.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.