Bedeninizi Arındıracak İdrar Söktürücü Besinler

· 3 Aralık, 2014

Vücudumuzdaki sıvıları doğal olarak attırıp, vücut dengesini muazzam bir şekilde sağlayan birçok sağlıklı yiyecek vardır. İdrar söktürücü yiyecekler, kilo vermek isteyen bireyler için de büyük bir yardımcıdır. Çünkü birçok durumda, şişkin görünmenize neden olan fazla kiloların asıl sebebi, vücutta biriken sıvılardır.

Ancak, eğer çok fazla idrar sökücü besin tüketiyorsanız, vücudun kurumasını önlemek adına aynı şekilde bol miktarda su içmelisiniz. Aşağıda, vücutta su tutulmasını önleyecek ve doğal bir biçimde kilo vermenizi sağlayacak besinlerin listesini bulacaksınız.

Karpuz

Bu lezzetli meyvede bol miktarda su bulunduğundan, vücuttan sıvı atılmasına yardımcı olur. Vücudu besleyen vitamin ve mineraller bakımından da zengindir. Kavun, karpuz ile aynı özellikleri taşımaktadır.

Yeşil çay

Yeşil çay, içerdiği yüksek miktarda kafein sayesinde, vücutta birikmiş sıvıları azalmada büyük bir yardımcıdır. Yine de yeşil çaydaki kafein miktarı, kahvedekinden azdır.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, güçlü bir idrar söktürücü olan potasyumun vücutta dengelenmesini sağlar.

Domates

Domateste, başta C vitamini olmak üzere, vücuda yararlı bir çok bileşen mevcuttur. Düzenli olarak domates tüketmek, böbreklerin düzgün çalışmasını, böylece vücuttaki sıvı ve toksinlerin daha hızlı dışarı atılmasını sağlar

Maydanoz

Maydanozu, salataları ve yemekleri süslemek için sıklıkla kullanırız, ama onun muhteşem idrar sökücü özelliğini pek azımız bilir. Maydanozu tüketmenin en iyi yolu demleyerek, sabah erken saatlerde, boş mideye içmektir.

Enginar

Enginarın idrar söktürücü özelliği asırlardır bilinir. Bugün, bu özelliğinin yanında, hem böbreklerin düzgün çalışmasını sağladığını, hem de içerdiği besleyici maddeler ile sağlığa çok iyi geldiğini biliyoruz.

Kuşkonmaz

Kuşkonmazda, böbreklerin sağlıklı kalmasını sağlayan birçok bileşen mevcuttur. Bu bileşenler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek birikmiş sıvıların atılmasında da yardımcı olur.

Kızılcık

Kızılcık, toksinlerin atılmasını sıklaştırarak, ve sağlığa zararlı mikroorganizmaların üremesini engelleyerek, kadınlarda yaygın olarak görülen idrar yolları enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kızılcığın, var olan en iyi antioksidanlardan biri olduğunu da belirtmekte fayda var.

Yulaf

Bu harika besin, kolesterolü düşürmesi ve kontrol altında tutması ile bilinir. Ayrıca vücutta sıvı birikmesine bağlı oluşan ödemlerin atılmasını sağlar. Bunu, içerdiği silikon dioksit adlı madde sayesinde gerçekleştirir.

İdrar söktürücüler

Gördüğünüz gibi, vücuttaki fazla sıvıları atmanıza yardımcı birçok besin var. İçlerinden en sevdiklerinizi seçebilir, veya birkaçını birleştirip her gün birini tüketebilirsiniz. Sağlığınızı ciddi biçimde etkileyebilecek zorlu diyetler yerine, bu yiyeceklerle beslenerek vücudunuzu sağlıklı ve ideal kiloda tutabilirsiniz.