Su Kürü ile Kilo Verin: Tavsiyeler

Vücudu nemlendirdiğinden, su tüketimi insanlar için kesinlikle şarttır. Yeteri kadar su içmediğinizde, vücudunuz kendi ürettiği toksinler tarafından zehirlenmeye başlar. Bu bir çok sağlık sorununun yanı sıra, aşırı yağlanma ve sindirim problemlerine de yol açar.
Su Kürü ile Kilo Verin: Tavsiyeler
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Su kürü kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, günlük su ihtiyacınızı da rahatça karşılamanızı sağlar. Her gün bolca su tüketmek iştahınızı azaltır, kas gelişimine yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır. Günlük alışkanlıklarınızdan birkaçını değiştirerek günlük ideal su tüketimine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hangi su en iyisidir?

Vücuda ideal su oranını sağladığından, taze ve karbonatsız sular en iyi seçenektir. Sodyumlu ve kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Bunlar aromalı sularda yoğun olarak bulunurlar ve taze kaynak suyunun nemlendirme etkisinin tam tersi iş görürler.

Düşük kalorili içecek ve karışımlardan uzak durun, çünkü bunlar iştahı arttıran çeşitli tatlandırıcılar içerirler. Böylece karbonhidrat alma isteğiniz artar ve kilo verme sürecinizi baltalamış olursunuz. Ayrıca, bu içeceklerdeki asitler diş minelerine zarar verip çürük, oyuk oluşumuna neden olur. Aynı etki, şekerli yiyecekleri aşırı tükettiğinizde de meydana gelir.

Şu da ilginizi çekebilir: Limonlu Ilık Su İçmek için 9 Neden

Su kürü nasıl uygulanır?

Sabahları, kahvaltı etmeden önce, 600 ml su için. Çok geliyorsa 300 ml’lik iki porsiyona bölebilirsiniz. Suyu içtikten sonra 45 dakika boyunca bir şey yiyip içmeyin.

45 dakika sonra yemek yiyebilirsiniz. Her öğünden 45 dakika önce 300 ml daha su için. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden sonra 2 buçuk saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmeyin. Bu süreden sonra isterseniz daha fazla su içebilirsiniz.

Su içmenin faydaları

  • Suda kalori yoktur.
  • Su kürü kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, günlük su ihtiyacınızı da rahatça karşılamanızı sağlar. Vücudunuzun %55 – 60 kadarlık bir kısmı sudan oluştuğu için günde en az 2 litre su içmeniz gerekir. Bu, fazla kilolardan kurtulmanızı kolaylaştırır.
  • Su kürü, su alımının dengede ve kalıcı olmasını sağlar.
  • Bir çok rahatsızlığı önler. Baş ağrısı, vücut ağrısı, epilepsi, obezite, kireçlenme, bronşit, astım, ishal, kabızlık, böbrek hastalıkları su içmenin iyi geldiği sorunlardan sadece birkaçıdır.
  • Vücudu temizler ve cildin esnek ve genç görünmesini sağlar.

Bu yazımıza da bir göz atın: Yeterince Su İçmediğinize Dair 7 İşaret

Su kürü sadece bir kilo verme yönteminden öte, inanılmaz yararları olan bir sağlıklı yaşam alışkanlığıdır.

Görsel, Petr Kratochvil’e aittir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Stookey, J. D. (2010). Drinking water and weight management. Nutrition Today, 45(6), S7-S12.
  • Iglesias Rosado C., Marín Villarino AL., Martínez JA., Cabrerizo L., et al., Importancia del agua en la hidratación de la población española: documento FESNAD 2010. Nutr Hosp, 2011.
  • Jeong JN., Effect of pre meal water consumption on energy intake and satiety in non obese young adults. Clin Nutr Res, 2018. 7 (4): 291-296.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.