Ödem ve İdrar Söktürücü En İyi 10 Doğal Gıda

Ödem ve İdrar Söktürücü En İyi 10 Doğal Gıda

Son Güncelleme: 20 Eylül, 2018

Genelde idrar söktürücü tedavi yöntemleri vücutta su toplanması durumunda kullanılır. Ayrıca, hipertansiyon, böbrek taşları ve glokom hastalığı için de etkilidirler.

Eczanelerdeki ödem ve idrar söktürücü ürünler bir yana, doğada aynı etkileri almamızı sağlayacak, muhtemelen yan etkisi de olmayan idrar söktürücü bazı gıdalar bulunur. Bu yazıda, doğal yollardan idrar söktürücü yöntemleri öğreneceğiz.

Karpuz

Karpuz, içerdiği yüksek orandaki su sayesinde, doğal bir idrar söktürücüdür.  Karpuzun içindeki likopen ve antioksidanlar da, vücudu serbest radikallerden ve zararlı etkilerden korur.

Ayrıca karpuzdaki aminoasitler, damarları büyüterek içlerinden sıvıyı daha kolay geçirmelerini sağlar. Böylece, dokularda tutulan sıvının da boşaltılmasına yardımcı olur.

Karpuz ayrıca, vücudu toksinlerden arındırmaya, alkalileştirmeye, mineral oranını arttırmaya yardımcı olarak, bağırsak sağlığını korur.

Domates

domates

Domatesin %90’ı sudur. Ayrıca domates, büyük miktarda antiosksidan, likopen, beta-karoten, C vitamini, selenyum gibi; vücudumuzu, kan damarlarına zarar veren serbest radikallerden koruyan maddeleri içerir.

Salatalık

Salatalık, çok fazla su içerir ve bu nedenle, mükemmel bir doğal idrar söktürücüdür. Ayrıca salatalıktaki silikon ve sülfür de, böbreklerdeki ürik asidin atılmasına yardımcı olarak, vücutta su toplanmasını önler.

Mavi Yaban Mersini Suyu

yaban mersini

Yaban mersini, iyi bir idrar söktürücü olduğu kadar, idrar yolları enfeksiyonlarını gidermekte de çok etkilidir. Ayrıca, antioksidan özelliği sayesinde, mesaneyi temiz ve sağlıklı tutmaya yarar.

Havuç

havuç ve salatalık

Havuç, en iyi idrar söktürücülerden biri olan bilinir. Ayrıca vücudu toksinlerden arındırmada ve metabolizmayı hızlandırmada çok etkilidir. Havucun içerdiği bütün antioksidan, mineral ve vitaminler, onu faydalı bir yiyecek haline getirmiştir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

Meyveler: En İyi Doğal İdrar Söktürücüler

Patlıcan

Patlıcan içerdiği su ile, kan dolaşımını güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca içindeki flavanoid denilen madde, vücutta biriken suyu atmaya yardımcı olur.

Enginar

enginar

Enginar, böbreklerin çalışmasını düzenlemesiyle ünlüdür. Flavaniod denilen bir tür asit içeren enginar, içerdiği vitaminlerle beraber, ödem sökrücü güçlü bir etkiye sahiptir.

Kereviz

kereviz

Kereviz tohumları, idrarı artırır ve ürik asidin atılmasına yardımcı olur.
Bu da vücudun, kendini doğal yollardan arındırmasını sağlar. Öte yandan, kerevizin yüksek miktarda sodyum içerdiğini unutmamak da önemlidir.

Üzüm

Üzüm, önemli ölçüde su ve potasyum içerir. Bu nedenle önemli bir idrar ve ödem söktürücü haline gelir. Ayrıca üzümde, düşük miktarda sodyum içerir. Bu da, idrar yoluyla toksinlerin atılması için idealdir.

Kuşkonmaz

kuşkonmaz

Kuşkonmazda asparajin denilen bir tür aminoasit bulunur. Bu aminoasit, kuşkonmazı mükemmel bir idrar söktürücü yapar. Ayrıca kuşkonmaz, bu özelliği sayesinde artrit, romatizma ve adet dönemi sıkıntılarından biri olan ödem gibi sorunlara iyi gelir.

Bunun yanı sıra, içerdiği lif ile, bağırsaklardan toksinlerin atılmasına yardımcı olurken, kalori değer de çok az olduğu için, diyet dostu bir besindir.

İlginizi çekebilir ...
4 İdrar Söktürücü İçecek
Sağlığa bir adımsayfasında okuyun Sağlığa bir adım
4 İdrar Söktürücü İçecek

Bitkilerin suda çözünen kısımlarını demlediğinizde elde edeceğiniz içecekler idrar söktürücü özelliklere sahip olabilir. Bu yazımızda onları keşfedin.