En İyi 10 Doğal Ödem Söktürücü

İdrar söktürücüler, genelde vücutta su toplanması durumunda kullanılır. Ayrıca, hipertansiyon, böbrek taşları ve glokom hastalığı için de etkilidirler. Eczanelerdeki idrar ve ödem söktürücüler bir yana, doğada, aynı etkileri almamızı sağlayacak, muhtemelen yan etkisi de olmayan idrar söktürücüler bulunur. Bu yazıda, doğal idrar söktürücüleri öğreneceğiz.

Karpuz

diuretics3
Domatesin %90’ı sudur. Ayrıca domates, büyük miktarda antiosksidan, likopen, beta-karoten, C vitamini, selenyum gibi; vücudumuzu, kan damarlarına zarar veren, serbest radikallerden koruyan maddeleri içerir.

Salatalık

diuretics5
Yaban mersini, idrar yolları enfeksiyonlarını gidermekte çok etkili olduğu kadar, iyi bir idrar söktürücüdür. Ayrıca, antioksidan özelliği sayesinde, mesaneyi temiz ve sağlıklı tutmaya yarar.

Havuç

diuretics9
Kereviz tohumları, idrarı arttırır ve ürik asidin atılmasına yardımcı olur. Bu da vücudun, kendini doğal yollardan arındırmasını sağlar. Öte yandan, kerevizin yüksek miktarda sodyum içerdiğini unutmamak da önemlidir.

Üzüm

Üzüm, önemli ölçüde su ve potasyum içerir, böylece de önemli bir idrar ve ödem söktürücü haline gelir. Ayrıca üzümde, düşük miktarda sodyum vardır ki bu da, idrar yoluyla toksinlerin atılması için idealdir.

Kuşkonmaz

diuretics11
Kuşkonmazda, asparajin denilen bir tür aminoasit bulunur. Bu aminoasit, kuşkonmazı mükemmel bir idrar söktürücü yapar. Ayrıca bu özelliği sayesinde kuşkonmaz; artrit, romatizma ve adet dönemi sıkıntılarından biri olan ödem gibi sorunlara iyi gelir. Ayrıca kuşkonmaz, içerdiği lif ile, bağırsaklardan toksinlerin atılmasına yardımcı olurken, az kalorisiyle kilo dostu bir besindir.