Mesane İltihabı İçin Doğal Tedaviler

Mesane İltihabı İçin Doğal Tedaviler
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Mesane iltihabı (sistit) veya UTI, bir çok kadını yaşamının bir bölümünde etkilemiş veya etkileyecek olan bir boşaltım sistemi hastalığıdır. Acı verici ve rahatsız edici olmasının yanı sıra uykusuzluğa ve günlük aktivitelerin kısıtlanmasına da neden olabilir.

Hastalandığımızda doktora danışmadan hareket etmememiz gerektiğini bile bile bazen tek çarenin antibiyotik olduğunu düşünürüz. Ancak, antibiyotik karaciğere zarar vereceği gibi, vücudun direnç oluşturması halinde etkisi de azalacak ve boşa gidecektir.

Bu nedenle en büyük önceliğimiz, mesane iltihabını hiç başlamadan bitirmek veya nüksetmemesi için birtakım önlemler almak olmalıdır. Bu sayede, mesane iltihabı günlük yaşantımızı baltalar hale gelmeyecektir.

Mesane iltihabının temel sebepleri nelerdir?

Böbreklerimiz kanı süzüp temizleme görevini yerine getirdikten sonra ortaya çıkan toksinleri, idrar yoluyla dışarı atılması için mesanede depolar. İşte bu yüzden, böbrekler ile idrar yolu arasındaki bölgenin sağlıklı olması, tıkanmaması ve bakteri üremesini önleyecek doğru asit oranına sahip olması çok önemlidir.

Ama bazen yaşa, hamileliğe, menopoza, doğum kontrol ilaçlarına, prostata, diyabete veya idrar yolunda meydana gelen fiziksel değişikliklere bağlı etkenler, bakteri üremesini arttırabilir veya idrar yolunun tıkanmasına neden olabilir. Bu da idrar yolunun iltihaplanmasına ve sistit dediğimiz hastalığın oluşmasına neden olur.

Belirtileri

 • İdrar sırasında kaşıntı veya yanma
 • Pelvik bölgede basınç
 • Sürekli idrar yapma isteği
 • Kötü kokulu/bulanık idrar veya idrarda kan görülmesi
 • Ateş

Mesane iltihabı için doğal tedaviler

bol su tüketmek

Sistiti tedavi etmenin en iyi yolu, idrarımızda bulunan bakterileri kıracak doğal antibiyotikler tüketmektir.

 • Kızılcık, içerdiği C vitamini ve antosiyanin gibi antioksidanlar sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarına çok iyi gelir. Antiseptik özelliği doğrudan bakterilere müdahale etmesini sağlar. Mesela, koliformaya yol açan bir bakterinin idrar yollarına girmesini engeller. İçerdiği yüksek C vitamini de bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyon riskini azaltır.
 • Maydanoz ve sarımsak harika birer doğal antibiyotiktir. Yemeklerimizde kullanabileceğimiz gibi, sade olarak da tüketebiliriz. Maydanozu yemenin en iyi yolu meyve suyu ile karıştırmaktır (tercihen asitli meyveler). Sarımsağı, zeytin yağına yatırıp yumuşattıktan sonra yiyebilirsiniz. Yedikten sonra dişlerinizi iyice fırçalamayı unutmayın!
 • Laktobasil bakterileri de aynı ölçüde faydalıdır. Bunlar, her markette bulabileceğiniz yoğurt gibi mayalı süt ürünlerinde mevcuttur.
 • İdrar söktürücüler idrar yolunda sıkışmış yabancı maddelerin atılmasına ve vücutta su toplanmasını önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle kuşkonmaz, salatalık, kereviz ve alfalfa gibi sebzeleri ve özellikle de ananası bolca tüketmekte fayda var. Ananas, içerdiği iltihap sökücü enzimler ile kat kat etkilidir.

Mesane iltihabını önlemek için tavsiyeler

Mandalina ve C vitamini
 • Bakterilerin akıp gitmesini sağlamak için sıvı tüketiminizi arttırın.
 • C vitamini alın ve mümkün olduğunca çok ananas, portakal, limon ve yaban mersini suyu tüketin.
 • Özel bölgelerinizin temizliğine özen gösterin.
 • Kahveden, alkollü içeceklerden ve yeşil çaydan kaçının. Bunlar mesaneyi tahriş edip rahatsızlık verebilir.

İşte gördüğünüz gibi mesane iltihabını tedavi etmek aslında oldukça kolay. Tek ihtiyacınız olan biraz irade, bol su ve kızılcık tüketilen bir diyet.

Kızılcığın enfeksiyona karşı etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle kızılcığı, taze veya şerbet halinde her daim elimizin altında bulundurmakta fayda var.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jepson RG, Craig JC. A systematic review of the evidence for cranberries and blueberries in UTI prevention. Mol Nutr Food Res. 2007 Jun;51(6):738-45. doi: 10.1002/mnfr.200600275. PMID: 17492798.
 • Li G, Ma X, Deng L, Zhao X, Wei Y, Gao Z, Jia J, Xu J, Sun C. Fresh Garlic Extract Enhances the Antimicrobial Activities of Antibiotics on Resistant Strains in Vitro. Jundishapur J Microbiol. 2015 May 31;8(5):e14814. doi: 10.5812/jjm.14814. PMID: 26060559; PMCID: PMC4458355.
 • Akgül T, Karakan T. The role of probiotics in women with recurrent urinary tract infections. Turk J Urol. 2018 Sep;44(5):377-383. doi: 10.5152/tud.2018.48742. Epub 2018 Sep 1. PMID: 30487041; PMCID: PMC6134985.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.