Vücudunuzu Sürekli Olarak Nasıl Arındırırsınız?

 Tekrar tekrar baş gösteren sağlık problemleri vücudunuzun detoksa ihtiyacı olduğuna işaret edebilir.
Vücudunuzu Sürekli Olarak Nasıl Arındırırsınız?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Vücudumuz inanılmaz derecede zekidir ve bir şeye ihtiyacı olduğunda onu ister. Eğer belirli besin maddelerinin eksikliğini yaşıyorsanız ya da vücudunuzun detoksa ihtiyacı varsa, bundan haberiniz olacaktır.

Birden başınız ağrıdığında, kabız olduğunuzda, aşırı derecede yorulduğunuzda ya da diğer olağandışı belirtileri gösterdiğinizde, bunları dikkate almanız önemlidir çünkü bu vücudunuzun detoks yapmanız için bir çağrısı olabilir.

Normalde vücudunuzu aylar boyunca tükettiğiniz tüm toksinlerden arındırmanız için iki ya da üç ayda bir detoks yapmanız gerekmektedir. Bunun yanında, vücudunuzu düzenli olarak arındırmak iyi bir fikirdir.

Bugün, bunu en doğal ve sağlıklı biçimde nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Ne zaman detoks yapmalısınız?

hazımsızlık çeken kadın

Vücudunuzun hangi belirtileri gösterdiğine ve bu belirtilerin sıklıklarına dikkat etmeniz gerçekten önemlidir. Ne kadar sık tekrar ettiğine bağlı olarak detoksa başlamak iyi bir fikir olabilir.

Eğer bu belirtileri gösteriyorsanız detoks yapın:

 • Kabızlık: Kronik kabızlık sindirim sisteminizle ilgili bir şeylerin yolunda gitmediğine işarettir. Eğer bu durumdan muzdaripseniz, lif tüketiminizi artırın ve beslenme düzeninizde değişiklikler yapın. Eğer bir değişme olmazsa, en iyi seçenek detoks etkisi yaratacak meyve ve sebze suları tüketmektir.
 • Fiziksel bitkinlik: Kalın bağırsaklarınızda ve midenizde aşırı toksin birikmesi fiziksel bitkinliğe sebep olabilir ve sabahları daha da yorgun hissedersiniz. Karaciğerinizi de dahil ederek bu iki organınızı da arındırmanız daha hafif hissetmenize yardımcı olacaktır.
 • Uykusuzluk: Melatonin uyku zamanının geldiğinin göstergesidir. Fakat çok fazla toksin biriktiğinde, melatonin üretimi düşer, bizi geç saatlere kadar ayakta tutar ve hatta çoğu zaman uyutmaz.
 • Baş ağrısı: Baş ağrısı vücudunuzda bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir. Ayrıca, eğer çok sık başınız ağrıyorsa, detoks yapmayı gelecek planlarınıza eklemeniz önemlidir.

Vücudunuzu sürekli olarak nasıl arındırırsınız?

Detoks yapmanın en etkili yolu toksinleri arıtmaya yardımcı yiyecekler tüketmektir. Bu yüzden, aşağıdaki maddeleri içeren dengeli bir beslenme düzenini takip etmek vücudunuzu arındırmanız için en iyi seçenektir.

Böğürtlenler antioksidan kaynağıdır. Enflamasyonun durdurulmasına yardımcı olu ve böbrekler için sistit gibi idrar yolu enfeksiyonlarına karşı birebirdir.

Limon: İçerdiği yüksek derecede C Vitamini sayesinde, limon ciğerleri temizler ve vücuttaki genel toksinleri uzaklaştırır.

Pancar kanı temizleyip arındırmak için harika bir besin maddesidir.

Bu yiyecekleri tüketmenin harika yollarından biri haftada iki ya da üç kez tüketebileceğiniz meyve ve sebze suları ya da smoothielerdir. Bunlar vücudumuzu toksinlerden arındırmamıza yardımcı olur.

1. Narenciye suyu

çoklu narenciye

İçerdiği yüksek miktarda A, B, C vitaminleri ve potasyum ve kalsiyum gibi mineraller sayesinde, narenciye sularının su tutulumunu engellediği kanıtlanmıştır. Bu meyve sularının başarısı, tüketilmeye başlandıktan sonra bir ay içerisinde kendini gösterir.

Malzemeler:

 • 1 limon
 • 3 portakal
 • 1 avuç ıspanak
 • ½ bardak (80 g) papaya

Hazırlanışı:

 • Tüm malzemeleri miksere atın ve iyice karışana dek karıştırın. Eğer isterseniz, suyu süzebilirsiniz.

2. Bağırsaklarınızı arındırmak için meyve ve sebze suları

Toksinlerden arınmış bir sindirim kanalı genel olarak vücut sağlığınız için çok önemlidir. Bu meyve suyu sindirim kanalınızı temizlemek ve kabızlıkla baş etmek için ideal bir besin kaynağıdır.

Malzemeler:

 • 1 armut
 • 1 kırmızı elma
 • ¼ bardak (60 g) rezene
 • 1 bardak (250 ml) su

Hazırlanışı:

 • (Eğer isterseniz) Elmanın ve armudun kabuğunu soyabilirsiniz. Küp küp kesin ve rezene ve suyla karıştırın. Öğle yemeğinde ya da öğle yemeğinden sonra günlük olarak tüketin.

3. Baş ağrısı için meyve ve sebze suları

ananas ve ananas suyu

Ananas harika bir idrar sökücü ve lif kaynağıdır ve bu özellikleriyle migren ve baş ağrısına oldukça iyi gelir.

Malzemeler:

 • 3 dilim ananas
 • 1 yemek kaşığı (15 g) kinoa
 • 1 bardak (250 ml) su

Hazırlanışı:

 • Bir kaşık dolusu kinoayı suya koyun ve gece boyunca bekletin. Bekledikten sonra, ananasla birlikte miksere koyun ve karıştırın. Eğer isterseniz karışımı süzebilirsiniz.
İlginizi çekebilir ...
Vücudunuzu Arındırmak İçin Lezzetli 5 Detoks Çorbası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Vücudunuzu Arındırmak İçin Lezzetli 5 Detoks Çorbası

Detoks çorbası, vücudu bitkisel bazlı kremlerin veya suların kullanımıyla temizlemekten ibarettir. Bunlar toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcıdır...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Christodoulides S, Dimidi E, Fragkos KC, Farmer AD, Whelan K, Scott SM. Systematic review with meta-analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther. 2016 Jul;44(2):103-16. doi: 10.1111/apt.13662. Epub 2016 May 12. PMID: 27170558.
 • Xie Z, Chen F, Li WA, Geng X, Li C, Meng X, Feng Y, Liu W, Yu F. A review of sleep disorders and melatonin. Neurol Res. 2017 Jun;39(6):559-565. doi: 10.1080/01616412.2017.1315864. Epub 2017 May 1. PMID: 28460563.
 • Kaczmarczyk MM, Miller MJ, Freund GG. The health benefits of dietary fiber: beyond the usual suspects of type 2 diabetes mellitus, cardiovascular disease and colon cancer. Metabolism. 2012 Aug;61(8):1058-66. doi: 10.1016/j.metabol.2012.01.017. Epub 2012 Mar 7. PMID: 22401879; PMCID: PMC3399949.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.