Yorgunlukla Mücadele Etmenin 10 Yolu

İş yerinde uyanık kalmakta güçlük çekmiyor musunuz? Öğleden sonraları üzerinize bir rehavet mi çöküyor? Bunları çözmek için kafeine başvurmadan önce, yorgunlukla mücadele etmek için bu 10 doğal ve sağlıklı tavsiyeyi göz önünde bulundurun.
Yorgunlukla Mücadele Etmenin 10 Yolu
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İş yerinizde bütün gün kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Uyuyamadığınız için yorgun musunuz? Uykusuzluk ve yorgunlukla mücadele etmenin en bilindik yolları enerji seviyenizi yükseltmesi için kafeine veya şekere yüklenmekten geçiyor.

Neyse ki, bunun için daha iyi yöntemler mevcut. Bu yazıda, sizi sağlıksız alışkanlıklara yöneltmeden yorgunluğunuzun üstesinden gelmenizi sağlayacak yöntemlerden bahsedeceğiz.Bu, uykunuz geldiğinde veya enerji depolamanız gerektiğinde yapabileceğiniz en kolay şeylerin listesi.

1. Ayağa kalkın ve hareket edin

Sürekli oturarak çalışıyorsanız ve hareket etmek için çok fazla alanınız yoksa, yapabileceğiniz bir şey var. Ayağa kalkarak kollarınızı ve bacaklarınızı sallayın.

Bulunduğunuz yerde koşmayı veya ayak parmaklarınıza dokunmayı bile deneyebilirsiniz. Bunları yaparak, vücudunuzdaki enerjinin daha kolay dolaşmasını sağlayacaksınız.

Eğer hareket edecek kadar alanınız varsa, biraz yürüyebilirsiniz. böylece kan dolaşımınız hızlanır ve kendinizi daha enerjik hissedersiniz.Aynı zamanda, eğer yapabiliyorsanız dışarı çıkıp biraz temiz hava alarak güneşten faydalanabilirsiniz. Bu yorgunluğunuzun geçmesine yardımcı olacaktır.

2. Beyninizi kandırın

beyin

beyninize egzersiz yaptırabilirsiniz.Sudoku çözmek

Bunu yaparak, beyninizi çalıştırırsınız ve böylece aynı tarzdaki şeyleri yapan zihniniz yeni bir şeylerin gelişiyle uyanmış olur.

3. Limon kullanın

Limon kokusunun beyninizi canlandırmak ve uyarmak için çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz?Bu sayede, zihninizin uyku moduna geçmesini limonla engelleyebilirsiniz. Limonlu bir şeker, limonlu bir çay veya bir parça limon yiyerek bunu yapabilirsiniz.

Aslında, bazı turunçgillerin karakteristik kokuları zihninizi canlandırır ve uyku isteğinizle mücadele edebilmenizi sağlar.Bu yüzden, eğer isterseniz, limon yerine en sevdiğiniz turunçgillerden birini de seçebilirsiniz. Ya da, sizin için en iyi seçeneği bulana kadar hepsini deneyin.

4. Biraz serinlemeye çalışın

yorgunlukla mücadele için buzlu su

Soğuk su, sizi uyanık tutmaya ve su kaybınızı gidermeye yardımcı olur.

Diğer bir alternatif ise kol bileklerinizi bir buzla ovmak olacaktır. Bu bedeninizi çok daha çabuk uyandırır.Soğuk, adrenalin salgılamanızı sağlamanın en ideal yoludur. Adrenalin, yaptığınız işlere dikkatinizi daha çok vermenizi sağlayan bir hormondur.

5. Naneli şeker yiyin

Limon gibi, nanenin de yorgunlukla mücadele etmenizi sağlayacak uyarıcı bir kokusu vardır. Acil durumlar için, masanızda naneli şeker bulundurmanız iyi bir fikir olacaktır.

Naneli şeker yerine naneli sakızları da tercih edebilirsiniz. Soğuk suya biraz nane eklerseniz ya da elinizi naneli bir sabunla yıkarsanız da aynı etkiyi elde edersiniz.

6.Yorgunlukla mücadele için hareketli bir müzik dinleyin

müzik dinleyen kadın

Tempolu bir şarkı sizi uyandırabilir.

Öte yandan, koltuğunuzdan kalkıp dans etmek ise size daha fazla enerji verecektir. Ancak, patronunuz bunu biraz tuhaf karşılayabilir…

7. Burnunuzdan nefes alıp verin

Bunu derken, yogada kullanılan nefes alıp verme tekniklerinden bahsediyoruz. Bu yöntem size adrenalin salgılatabilir. Bu şekilde, oksijen dalgaları beyninize ulaşıyor ve uyanık kalmanıza yardımcı oluyor.

“Burundan nefes alma” yöntemini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Hatta, internette size bunu öğretecek videolar bulabilirsiniz.

8. Zihninizi kandırın

Bazen enerjik gibi davranarak da enerjinizi artırabilirsiniz. Yani, gerçekte olduğundan daha fazla enerjiye sahip olduğunuzu düşünerek kendinizi kandırabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey, iki kez kendinize enerjik olduğunuzu ve uykunuzun olmadığını söylemek. Böylece yapmanız gereken her şeyi bitirebilirsiniz. Tamamen bitkin bir haldeyken nasıl birden enerjik bir aldığınızı görmek sizi şaşırtacak.

9. Yorgunlukla mücadele için meditasyon yapın

yorgunlukla mücadele için meditasyon yapmak

Meditasyon, stresi azaltmak ve konsantrasyonu artırmak için çok faydalıdır.

Daha önce meditasyon yapmayı denediyseniz ama yine de akşam üstleri üzerinize çöken rehavetten kurtulamadıysanız, bunun sebebi size uygun meditasyon tekniğini bulamamanız olabilir.

10.Yorgunlukla mücadele için gülümseyin

Gülümsemenin iyileştirici bir etkisi vardır. Çünkü vücudunuzda endorfin hormonu salgılanmasına neden olur. Bu hormon neşenizi yerine getirir ve enerjinizi artırır.

Bu nedenle, bir komik bir videoya gülmeye veya birisine neşeli bir şeyler anlatmaya birkaç dakika ayırabilirsiniz. Bu yorgunlukla mücadele etmenize ve performansınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.Bir deneyin!

İlginizi çekebilir ...
Havuç ve Sarımsak Tedavisi ile Yorgunlukla Savaşın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Havuç ve Sarımsak Tedavisi ile Yorgunlukla Savaşın

Havuç ve sarımsak suyu bize birçok besin sağlar. Bu meyve suyu bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve yorgunluk ile savaşır.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.