Limon Kullanmak İçin 10 Harika Yol

Limonun hem kabuğunun, hem de kendisinin iç ve dış tüm rahatsızlıklara iyi gelebilecek sayısız kullanımı bulunmaktadır. Şimdi limonun 10 harika kullanımına bir göz atın!
Limon Kullanmak İçin 10 Harika Yol

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Limon her daim evinizde bulundurmanız gereken harika bir meyvedir. Sadece yemeklerde değil aynı zamanda birçok günlük problemlerin tedavisinde de kullanılabilir.

Bu yazımızda limonun 10 şaşırtıcı, ucuz ve etkili kullanım yolunu göstereceğiz. Hadi başlayalım!

1. Ekonomik detoks

yeşil limon

toksinlerin temizlenmesine

Her gün, özellikle aç karnına limonlu su içmek, kabızlık, mide yanması, böbrek taşı, yüksek tansiyon ve benzeri problemlerden kaçınmak ve vücudunuzu temizlemek için en iyi yollardan biridir.

2. Kansızlığa iyi gelir

Kansız insanlar bilmelidirler ki, limonun içindeki C vitamini, yiyeceklerdeki demirin işlenmesinde vücudunuza yardımcı olur. Bu sebeple, yemeklerinize birkaç damla da olsa sıkmayı alışkanlık haline getirmeyi unutmayın.

3. Cildi beyazlatır

limon ve eller

Limonun suyu, koltuk altı ya da tırnak gibi zamanla kararabilen bölgelerin beyazlatılmasında ve cilt lekelerini ortadan kaldırmada ve önlemede etkili bir çözümdür. Yapmanız gereken tek şey, istenilen sonucu alana kadar yarım limonu haftada bir kez sorunlu bölgeye sürmek.

4. Evi temizlede yardımcı

Herhangi bir temizleme ürününüz bitti mi, ya da evinizde daha doğal bir ürün mu kullanmak istiyorsunuz? Limon, sirke ve karbonat ile beraber sahip olduğunuz en iyi seçenek olabilir.

Bu meyve, yağı, kötü kokuyu, bakterileri ve mikropları ortadan kaldırmak kaldırmak için oldukça etkili bir yoldur. Hatta kıyafetlerinizi yıkarken düzenli olarak kullandığınız deterjana biraz damlattığınızda çamaşırlarınızın renginin eski canlılığına geri döndüğünü görebilirsiniz.

5. Kabuğunu unutmayın!

Evde limon mu yetiştiriyorsunuz? Yetiştirdiğiniz limonun, hiçbir bitki koruma ilacına maruz kalmasını istemiyorsanız kabuğunu kullanabilirsiniz. Limonun kabuğu, posasından daha besleyicidir.

Bu narenciyenin kabuğunu rendeleyip dondurmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece, farklı bir tat eklemek istediğiniz zaman dilediğiniz sosla ya da tatlıyla kullanabilirsiniz.

6. Limon küpleri

Eğer su içmekte zorlanıyorsanız ya da içeceğinize biraz ekşilik katmak istiyorsanız, su yerine limon suyu koyarak buzlu limon küpleri yapabilirsiniz ve istediğiniz meyve suyuna, sodaya ya da çaya ekleyebilirsiniz. Hatta içine nane yaprağı, yaban mersini ya da bir parça limon kabuğu koyarak tadını zenginleştirebilirsiniz.

7. Doğal bir antidepresan

Limonun da diğer tüm narenciye meyveleri gibi, insanın ruh halini iyileştirici, üzüntü ve depresyondan uzak tutucu özellikleri vardır. Bu yüzden bu meyveyi evde her zaman bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Gözünüzün önünde dursunlar, limonata yapın ve limon kabuğunu oda kokusu olarak kullanın.

Limon kabuğunu doğal bir tat vermek için de kullanabilirsiniz.

8. İyileştirici gargara

limon suyu

Boğazınız acımaya ve sizi rahatsız etmeye başladığında, limonla gargara yapabilirsiniz. Sıcak suya biraz limon ekleyip, isterseniz arı reçinesi ya da bal da ekleyebilirsiniz. Eğer günde birkaç kez kullanırsanız, gargaranın ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

9. Migrene elveda diyin

Eski zamanlardan bu yana kullanılan bir tedaviye göre, migreni ortadan kaldırmak için limonu ortadan ikiye kesin ve her iki el bileğinizde 10 dakika bekletin.

Dilimleri bileklerinizde sabitlemek için bant kullanabilirsiniz. Limonun iyileştirici özelliği, cildinizdeki gözeneklerden geçerek kan dolaşımınıza ulaşacaktır.

10. Hazır antiseptik

Eğer bir yarayı dezenfekte etmek ya da bir yüzeyi temizlemek istiyorsanız, limon suyu kullanın. Vücudun hassas bölgelerini tahriş etmemek için su ile seyrelterek kullanmanızı öneriyoruz. Bu, bir şeyi hemen dezenfekte etmek istediğinizde her zaman kullanabileceğiniz hızlı ve ucuz bir çözümdür.

Ne duruyorsunuz? Hemen gidip limon alıp bu harika tavsiyeleri denemeye başlayın!

İlginizi çekebilir ...
Limon Esansiyel Yağı Nasıl Yapılır
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Limon Esansiyel Yağı Nasıl Yapılır

Limon esansiyel yağı, selülitle mücadele etmenin harika bir yoludur ve içeriğinde, yağ birikimini önleyen C vitamini ve antioksidanlar bulunur.