Artriti Tedavi Etmek için Öneriler

Artriti Tedavi Etmek için Öneriler
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Artrit kronik bir hastalıktır ve bazı durumlarda onun kesin tek çözümü ameliyattır. Ancak işin bu duruma varmasını engellemek için bu hastalığı önleme amaçlı bazı önerilerin ve tavsiyelerin olduğunu unutmayın. Artrit farklı türlere ayrılır ve her birinin farklı belirtileri vardır. Aşağıda artriti tedavi etmek için bazı öneriler vereceğiz. Kaçırmayınız!

En Yaygın Artrit Türleri

Artrit dünya çapında en yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Milyonlarca yetişkin ve 65 yaşının üzerindeki kişilerin yarısı bu hastalığın neden olduğu ağrılardan muzdariptir.

Osteoartrit

Osteoartrit veya artroz yetişkinler arasında en yaygın olarak görülen artrit türüdür. Bu durum kıkırdak yırtılmaya başladığında ve yıprandığında ortaya çıkar. En sık görülen belirtileri yürürken, eğilirken ve hatta dinlenirken hissedilen uyuşukluk ve hafif ağrıdır.

Romatoid Artrit

artritli el

Romatoid Artrit bir otoimmün hastalığıdır. Diğer bir deyişle, bu hastalık vücudunuzun sizi bir hastalık veya yaralanmadan korurcasına eklem dokularınıza saldırmasına neden olur. Bu hastalık eklemlerinizi yok etmekle kalmaz, aynı zamanda kalp, kaslar, kan damarları, sinir sistemi ve gözlerde çeşitli sorunlara neden olabilir.

Gut

Gut en ciddi ağrılara neden olan artrit türlerinden biri kabul edilir. Bu atak, bağlarınızda veya eklem boşluklarında ürik asit kristalleri biriktiğinde başlayabilir. Bu birikintiler iltihaplanma, kızarma, sıcaklık, ağrı ve bolca eklem sertliğine neden olur.

Uyarı İşaretleri

  • Aralıksız eklem ağrısı
  • Eklemlerde iltihaplanma
  • Sert veya uyuşuk eklemler
  • Ekleme dokunduğunda hassaslık veya ağrı
  • Eklemi normal bir şekilde kullanmada veya hareket ettirmede sorunlar
  • Eklemde sıcaklık ve kızarma

Spesifik Tedavi

Osteoartrit

artrit

Bazı ilaçlar bu durumun neden olduğu ağrıları kontrol altına almanıza yardımcı olur. Dinlenme ve doğru egzersiz bu eklemleri daha rahat bir şekilde hareket ettirmenize yardımcı olur. Ayrıca kilonuza da dikkat etmeniz şiddetle önerilir.

Romatoid Artrit

Doğru bir tedaviyle bu hastalığı kontrol edebilir ve onun ilerlemesine engel olabilirsiniz. Ancak aynı zamanda bunun tam bir tedavisinin olmadığını da not etmekte yarar var. Doğru bir tedaviye ve doktorunuzun önerilerine uyarsanız, daha rahat hareket edersiniz ve ilgili ağrı azaltılmış olur. Ancak bu bir otoimmün hastalığı olduğu için bazen akut ataklar söz konusu olabilir. Bunlar da yine ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Gut

Eğer guttan muzdaripseniz, doktorunuzla görüşüp bunun nedenlerini ve ileride atakları nasıl önleyebileceğinizi çözebilirsiniz. Yapmanız gereken başlıca şey spesifik bir diyete uyarak ve doktorunuzun önerdiği ilaçları alarak kanınızdaki ürik asit miktarını azaltmaktır.

Gut için akut tedaviye istinaden en önemli şey NSAID, prednizon veya gut için spesifik bir ağrı kesici olan kolşisin gibi kortikoidlerin kullanımıdır.

Artriti Tedavi Etmek için Tedaviler veya Genel Öneriler

Kilo Verin

göbek

Artriti tedavi etmek için yapmanız gereken ilk şey kilo vermektir. Bu, aşırı eklem baskısını hafifletmek için yapılacak ilk şeydir. Kilo verirseniz bundan dizler, ayaklar, bilekler, bel ve omurga fayda görecektir.

Doğru bir Şekilde Egzersiz Yapın

Eklemlerinize yardımcı olacak bir diğer şey egzersiz yapmaktır. Hareketsiz bir yaşam stili artrit gibi hastalıklardan muzdarip kişiler için çok zararlıdır. En iyi seçenek egzersizi fizik tedavi uzmanı gibi bu konuda bilgili bir kişinin gözetiminde yapmaktır.

Aşırı Egzersizlerden Kaçının

yürümek

Eklemlerinize aşırı baskı uygulayan herhangi bir egzersizden kaçının. Bu 50 yaş üzeri insanlar için ve özellikle de artritten muzdarip olanlar için tehlikelidir ve kendilerine zarar verme riskini doğurur. En iyisi, yürüme gibi hafif egzersizler yapmaktır.

Yoga Gibi Egzersizler Yapın

Yoga gibi egzersizler herhangi bir tür artritten muzdarip kişiler için idealdir. Bu tür bir aktivitenin bu konuda uzman bir eğitmenin gözetiminde yapılması önemlidir. Kendisi size hareketleri nasıl doğru bir şekilde yapacağınızı gösterir ve sizin durumunuzu göz önünde bulundurarak ona göre önerilerde bulunur.

Aşırı Ağırlıklar Kaldırmayın

Artriti tedavi etmek için son bir tavsiye ise, aşırı ağır eşyaların kaldırılmamasıdır. Bu eklemlerin daha kötüye gitmesine engel olacaktır. Bunun yerine bir şeyler taşımak için araçlardan faydalanın (örneğin alışveriş yaptığınızda tekerlekli bir alışveriş çantası kullanabilirsiniz).


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rutherford, A., Nikiphorou, E., & Galloway, J. (2017). Rheumatoid arthritis. In Comorbidity in Rheumatic Diseases (pp. 53–79). Springer International Publishing. https://doi.org/10.1007/978-3-319-59963-2_3
  • Stamp, L. K., & Chapman, P. T. (2017). Gout. In Comorbidity in Rheumatic Diseases (pp. 179–195). Springer International Publishing. https://doi.org/10.1007/978-3-319-59963-2_8
  • Veenhof, C., Köke, A. J. A., Dekker, J., Oostendorp, R. A., Bijlsma, J. W. J., Van Tulder, M. W., & Van Den Ende, C. H. M. (2006). Effectiveness of behavioral graded activity in patients with osteoarthritis of the hip and/or knee: A randomized clinical trial. Arthritis Care and Research55(6), 925–934. https://doi.org/10.1002/art.22341
  • Arthritis Research, U. (2013). Osteoarthritis in general practice – Data and Perspectives – Arthritis Research UK. The Medical Press222, 253–258.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.