Bel Bölgeniz için Yağ Yakıcı Egzersizler

19 Mart, 2015

Yeni pantolonumuz, göbeği açık tişörtümüz veya mini eteğimizle hava atmak için bazen biraz kilo vermek isteyebiliriz. Bu yalnızca estetik görünüş için değil, aynı zamanda sağlığımız ve ideal kiloda kalmak için de önemlidir. Birkaç basit egzersiz yapmak, belinizi inceltmenin en iyi yollarından biridir.

Her şeyden önce ilk olarak, her şeyi yapabilecek sihirli bir değneğin olmadığını söylememiz gerekir. Her birimizin bünyesi ve metabolizması farklıdır. Bu da, bazı kişilerin hedefine hızlı ulaşabilirken, bazılarının biraz daha zamana ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Tek ihtiyacınız olan şey; güçlü bir irade, istikrar ve buna değeceğini bilmek. Yani belki de bir denesek iyi olur!

Bel ve kalçalardan kilo vermek için temel tavsiyeler

Fat-around-the-hips

1. Beslenme Tavsiyesi

Güne toksinlerden arındırıcı bir meyve suyuyla ya da bir limonun, ananasın veya papayanın suyunu içerek başlayın. Pancarlı elma suyunu da deneyebilirsiniz.

Yarım saat sonra güzel bir kahvaltı yapın: bir dilim tam tahıllı tost ekmeği veya bir fincan yulaf, meyveli yoğurt… Kahvaltının her sabah gerekli olduğunu unutmayın. Gün içinde bütün öğünlerde yemeğinizi yemelisiniz ancak asla porsiyonları büyük tutmayın.

Süt ve süt ürünleri, et ve şekerlemelerden uzak durun. Bunun yerine sebze, lif ve omega-3 tüketimini arttırın.

Zencefil çayı, yeşil çay, karahindiba çayı, aloe vera çayı vb. çaylar da işe yarayabilir.

2. Egzersiz

Egzersizleri iki set şeklinde yapın; birini evde, birini dışarda.

  • Bir saat yürüyüş ve 15 dakika hızlı koşma arasında bir tercih yapabilirsiniz.
  • İkinci egzersizinizi kapalı bir alanda yapabilirsiniz ve bu egzersizin yarım saat sürmesi gerekir. Bu, aşağıda gösterildiği gibi basit bir rutindir.

3. Vücudunuzdaki sıvı seviyesini yüksek tutun

Günde en az 2 litre su içmek faydalıdır (doğal meyve-sebze suları dahil). Evden çıkarken çantanıza bir şişe su koymayı unutmayın. Ara ara su içmek vücudunuzun sıvı seviyesinin yükselmesini sağlayacaktır.

4. Uzun süre oturmaktan kaçının

Hareketsizlik ve sürekli oturmak, bel ve kalçalarda yağ birikmesinin başlıca sebeplerindendir. Örneğin, televizyon izlerken ya da bilgisayar başında çalışırken oturarak geçirdiğiniz zamanı düzenleyin. Saatte bir biraz hareket etmeye çalışın.

5. İstikrarlı olun

Kilo verme kararınızda istikrarlı olmalısınız. Beslenme düzeninizi değiştirmek ve her gün egzersiz yapmak bazen zor olabilir. Hedeflerinize bir ya da birkaç arkadaşınızla beraber yürümek, istikrarlı bir şekilde devam etmenin iyi bir yoludur. Böylece yürüyüşe çıkarken veya kilo verebilmek için hangi yiyecekleri yiyebileceğinizi konuşurken daha rahat hissedeceksiniz ve motivasyonunuz artacak.

Belinizi ve kalçalarınızı inceltmek için egzersizler

Bacak kaldırma

Exercises-for-rough-hips

Yerde dizlerinizin üzerinde durun, ellerinizle destek alın ve dört ayak üzeri dediğimiz pozisyonda durun. Bir bacağınızı kaldırın, gövdeniz hizasında düz bir çizgi oluşturana kadar geriye doğru uzatın. Bu pozisyonda 20 saniye kalın. Daha sonra aynısını diğer bacağınızla yapın.

Kalça Kaldırma

Exercises-to-reduce-centimeters-hips

Sırtüstü yatıp dizlerinizi bükün. Ayak tabanlarınız yerde, kollarınız her iki tarafınızda uzanmış olsun. Bu pozisyonu aldığınızda, karnınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın ve bu şekilde 20 saniye bekleyin.

Bacak Daireleri

Side-exercise

Şimdi yan yatıp tek bacağınızı fotoğrafta gösterildiği gibi kaldırın. Daha sonra havada, yumuşak bir şekilde, bir taraftan bir tarafa küçük daireler çizmeye başlayın. Bunu 20 saniye boyunca yapın, daha sonra diğer bacağınıza geçin.

Bacak Esnetme

Exercise-hips

Ayakta durup bacaklarınızı biraz açın ve ellerinizi arkanıza koyun. Tek bacağınızı kaldırıp (dengenizi kaybetmemeye dikkat ederek)  fotoğrafta gösterildiği gibi 15 saniye bekleyin. Daha sonra aynısını diğer bacağınızla tekrarlayın.

Çömelme

Exercises

Bu egzersizi yapmak çok kolaydır ancak dayanıklılık gerektirir. Ayakta durun, kollarınızı öne uzatın ve dizlerinizi kırarak aşağı doğru çömelin. Bu basit egzersizi on kez tekrarlamaya çalışın.

Gördüğünüz gibi bu egzersizleri yapmak çok kolay. Tek yapmanız gereken şey, günde yarım saat ayırıp bu egzersizleri değişimli olarak yapmak. Müzik eşliğinde yaparsanız çok daha keyifli olacaktır. Ancak unutmayın, önemli olan hedefinizde istikrarlı olmanız.

Bunlar da ilginizi çekebilir