Bel Bölgeniz için Yağ Yakıcı Egzersizler

Bel Bölgeniz için Yağ Yakıcı Egzersizler
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 10 Ekim, 2018

Yeni pantolon, göbeği açık tişört veya mini eteğimizle hava atmak için bazen biraz kilo vermek isteyebiliriz. Bu yalnızca estetik görünüş için değil, aynı zamanda sağlığımız ve ideal kiloda kalmak için de önemlidir. Basit yağ yakıcı egzersizler yapmak, belinizi inceltmenin en iyi yollarından biridir.

İlk olarak, her şeyi yapabilecek sihirli bir değneğin olmadığını söylememiz gerekir. Her birimizin bünyesi ve metabolizması farklıdır. Bu da, bazı kişilerin hedefine hızlı ulaşabilirken, bazılarının biraz daha zamana ihtiyacı olduğu anlamına geliyor.

Tek ihtiyacınız olan şey; güçlü bir irade, istikrar ve buna değeceğini bilmek. Bir deneyin yeter!

Bel ve kalçalardan kilo vermek için temel tavsiyeler

yağ yakıcı egzersizler

1. Beslenme Tavsiyesi

Güne toksinlerden arındırıcı bir meyve suyuyla ya da limon, ananas veya papayanın suyunu içerek başlayın. Pancarlı elma suyu da deneyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 6 Doğal Arındırıcı Ürün

Yarım saat sonra güzel bir kahvaltı yapın: bir dilim tam tahıllı tost ekmeği veya bir fincan yulaf, meyveli yoğurt… Kahvaltının her sabah gerekli olduğunu unutmayın. Gün içinde bütün öğünlerde yemeğinizi yemelisiniz ancak asla porsiyonları büyük tutmayın.

Süt ve süt ürünleri, et ve şekerlemelerden uzak durun. Bunun yerine sebze, lif ve omega-3 tüketimini arttırın.

Zencefil çayı, yeşil çay, karahindiba çayı, aloe vera çayı vb. çaylar da işe yarayabilir.

2. Yağ Yakıcı Egzersizler

Egzersizleri iki set şeklinde yapın; birini evde, birini dışarda.

  • Bir saat yürüyüş ve 15 dakika hızlı koşma arasında bir tercih yapabilirsiniz.
  • İkinci egzersizinizi kapalı bir alanda yapabilirsiniz. Bu egzersizin yarım saat sürmesi gerekir. Aşağıda gösterildiği gibi basit bir rutindir.

3. Vücudunuzdaki sıvı seviyesini yüksek tutun

Günde en az 2 litre su içmek faydalıdır (doğal meyve-sebze suları dahil). Evden çıkarken çantanıza bir şişe su koymayı unutmayın. Ara ara su içmek vücuttaki sıvı seviyesinin yükselmesini sağlayacaktır.

4. Uzun süre oturmaktan kaçının

Hareketsizlik ve sürekli oturmak, bel ve kalçalarda yağ birikmesinin başlıca sebeplerindendir. Örneğin, televizyon izlerken ya da bilgisayar başında çalışırken oturarak geçirdiğiniz zamanı düzenleyin. Saat başı biraz hareket etmeye çalışın.

5. İstikrarlı olun

Kilo verme kararınızda istikrarlı olmalısınız. Beslenme düzeninizi değiştirmek ve her gün egzersiz yapmak bazen zor olabilir.

Hedefleriniz için bir ya da birkaç arkadaşınızla beraber çalışmak, istikrarlı bir şekilde devam etmenin iyi bir yoludur. Böylece yürüyüşe çıkarken veya kilo verebilmek için hangi yiyecekleri yiyebileceğinizi konuşurken daha rahat hissedeceksiniz ve motivasyonunuz artacak.

Belinizi ve kalçalar için yağ yakıcı egzersizler

Bacak kaldırma

kalça egzersizi

Yerde dizlerinizin üzerinde durun, ellerinizle destek alın ve dört ayak üzeri dediğimiz pozisyonda durun. Bir bacağınızı kaldırın, gövdeniz hizasında düz bir çizgi oluşturana kadar geriye doğru uzatın. Bu pozisyonda 20 saniye kalın. Daha sonra aynısını diğer bacağınızla yapın.

Kalça Kaldırma

yağ yakma egzersizleri

Sırtüstü yatıp dizlerinizi bükün. Ayak tabanlarınız yerde, kollarınız her iki tarafınızda uzanmış olsun. Karnınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın ve bu şekilde 20 saniye bekleyin.

Bacak Daireleri

bacak egzersizleri

Şimdi yan yatıp tek bacağınızı fotoğrafta gösterildiği gibi kaldırın. Daha sonra havada, yumuşak bir şekilde küçük daireler çizmeye başlayın. Bunu 20 saniye boyunca yapın, daha sonra diğer bacağınıza geçin.

Bacak Esnetme

bacak esnetme

Ayakta durup bacaklarınızı biraz açın ve ellerinizi arkanıza koyun. Tek bacağınızı kaldırıp dengenizi kaybetmemeye dikkat ederek fotoğrafta gösterildiği gibi 15 saniye bekleyin. Daha sonra aynısını diğer bacağınızla tekrarlayın.

Çömelme

kilo vermek için spor

Bu egzersizi yapmak çok kolaydır ancak dayanıklılık gerektirir. Ayakta durun, kollarınızı öne uzatın ve dizlerinizi kırarak aşağı doğru çömelin. Bu basit egzersizi on kez tekrarlamaya çalışın.

Gördüğünüz gibi bu egzersizleri yapmak çok kolay. Tek yapmanız gereken şey, günde yarım saat ayırıp bu egzersizleri değişimli olarak yapmak. Müzik eşliğinde yaparsanız çok daha keyifli olacaktır. Ancak unutmayın, önemli olan hedefinizde istikrarlı olmanız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.