Fazla Şekerden Arınmak için İpuçları

Fazla Şekerden Arınmak için İpuçları
Nelton Abdon Ramos Rojas

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Nelton Abdon Ramos Rojas.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Çoğumuz tatlıları, özellikle de kurabiyeleri ve çikolatayı çok severiz. Şeker ise bunlar için vazgeçilmezdir. Ancak, genelde bunların sağlığımız açısından zararlı olabileceğini pek düşünmeyiz ve bu davranışımızı kontrol etmeyiz.

Şekerli gıdalar ve unlu mamullerle ilgili olarak, bu gıdaların vücudunuz tarafından kolayca absorbe edildiğini ve normal şekerlere nispeten kan dolaşımınıza çok daha hızlı katıldığını bilmekte yarar var. İnsülin salınımının kaynağı budur.

Yüksek miktarda rafine şeker içeren gıdalar tükettiğinizde, vücudunuza hemen hemen sıfır besin sağlarsınız. Bu gıdalar sıkça “boş kaloriler” şeklinde anılır, çünkü bunlar işlevlerinizi doğru bir şekilde yerine getirmeniz için gerekli enerjiyi sağlamaz.

şeker kullanımı

Sağlığınıza özen göstermek istediğinizde ve dengeli bir diyetin öneminin bilincinde olduğunuzda, yapmanız gereken ilk şey, size bol miktarda besin maddesi ve karbonhidrat sağlayan sebze ve tam tahıl tüketmek olmalıdır.

Rafine şekerin aksine, bu karbonhidratlar kanda yavaş yavaş salınır ve vücudunuzun tüm işlevlerinin doğru bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak için gerekli olan enerjiyi üretir.

Hem yukarıda anılan nedenlerden, hem de diğer pek çok nedenden dolayı, vücudunuzu size besinsel herhangi bir katkıda bulunmayan bu rafine şekerlerden uzak tutmaya çalışmanız gerekir. Bunu yapabilmeniz için başarılı bir şekilde vücudunuzu arındırmanız gerekir. Bu nedenle de aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Vücudunuzu Toksinlerden Arındırmak için İpuçları

dilimlenmiş karpuz

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve şekerli ürünlerin tüketimini sonlandırmak için yapmanız gereken ilk şey istek uyandıran unsurları ortadan kaldırmaktır. Diğer bir deyişle, evinizde veya zaman geçirdiğiniz herhangi bir yerde herhangi bir tür tatlının bulunmaması gerekir. Bu şekilde, onları tüketme arzunuzu elimine edebilirsiniz. İşte bu irade gücüdür!

Şeker yerine örneğin ceviz veya diğer fındıkları tüketebilirsiniz. Bu sağlıklı ürünler ana öğünler arasında iştahı kontrol etmek için idealdir.

iki çeşit smoothie

Karpuz, muz, çilek ve benzeri meyveler, şekerli ürünleri tüketme arzusunu kontrol etmede önemli bir rol oynayabilir. Vanilya, tarçın, badem özü içeceklere bir nevi tatlılık kazandırmak için kullanılabilir. Bu basit adımlar tatlılardan uzak durmanıza yardımcı olur.

Unutmayın…

Her gün tükettiğiniz ürünler belirli miktarda şeker içerir. Bu nedenle daha az miktarda şeker içeren ürünleri seçmeniz ve şekerli tahıllar, karameller ve çikolata gibi daha yüksek miktarda şeker içerenleri ne olursa olsun tüketmemeniz gerekir.

Bu lezzetli “tutkulardan” uzak durmak başta pek kolay olmayacaktır. Ancak sağlığınızı gerçekten iyileştirmek ve olası sorunların önüne geçmek istiyorsanız, biraz irade gücü uygulamanız ve tatlılardan uzak durmanız gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Morales, L. G., Romero, L. M. B., & Puig, J. G. (2013). Azúcar y enfermedades cardiovasculares. Nutricion Hospitalaria.

  • World Health Organisation. (2015). Guideline: Sugars intake for adults and children. WHO. https://doi.org/978 92 4 154902 8

  • Berkey, C. S., Rockett, H. R. H., Field, A. E., Gillman, M. W., & Colditz, G. A. (2004). Sugar-added beverages and adolescent weight change. Obesity Research. https://doi.org/10.1038/oby.2004.94


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.