6 Doğal Arındırıcı Ürün

6 Doğal Arındırıcı Ürün
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İşte vücudumuzdan toksinleri ve zararlı elementleri atarak sağlıklı kalmamıza yardımcı olan altı doğal arındırıcı ürün. Sık sık meydana gelen ödem, zayıf kan dolaşımı, çatlaklar ve bacak şişmesi gibi sorunlardan, bu doğal arındırıcı ürünleri kullanarak kurtulabilirsiniz.

Vücudunuzun arınması için günlük fiziksel aktivitelerinizi çoğaltmalı, daha fazla su içmeli ve taze yiyecekler tüketmelisiniz.  Kanıtlanmış en etkili altı doğal arındırıcı ürün şunlardır:

1. Rezene

Enfes bir kokuya ve leziz bir tada sahip olmanın yanı sıra, rezene aynı zamanda arındırma için en iyi seçeneklerden biridir. Sindirimi güçlendirme ve gaz söktürme, faydaları arasındadır.

Ayrıca demlenerek (tek başına ya da başka bir şeyle) tüketildiğinde fazla suyun atılmasına yardımcı olur, bu yüzden ödem ya da kireçlenme şikayeti olanlar tarafından çok sevilen bitkilerdendir. Rezene ayrıca akciğerlerdeki balgamın sökülmesini ve azalmasını sağlar.

Rezeneyi, çay olarak ya da salatalarınızda tüketebilirsiniz. Ancak çok güçlü etkilere sahip olduğundan, hafif veya şiddetli rahatsızlığa sebep olabilir; dikkatli olmalı, aşırı kullanımından kaçınmalısınız. Vücudunuzu arındırmak için üç gün rezene çayı içip ara vermek mantıklı bir seçim olacaktır. Sonraki günlerde ise, sürecin istenen şekilde tamamlanması için bol bol su için.

2. Aloe Vera

aloe vera

Alternatif tıbbın favori ürünlerindendir ve vücudun arındırılmasında oldukça etkilidir. Aloe vera, karaciğerde biriken toksinleri yok eden ve karaciğeri canlandıran yüksek miktardaki polisakkarit içeriği sayesinde karaciğerin yenilenmesini sağlar.

Yediğiniz aloe veranın mümkün olduğunca doğal olması gerekiyor çünkü piyasadaki ürünler, aloe veranın etkinliğini azaltan maddeler içerebiliyor. Karaciğerinizin gün boyunca düzgün bir şekilde çalışması için, her sabah bir çay kaşığı aloe vera yiyip yanında bir bardak su içebilirsiniz.

Ayrıca; aloe vera, devedikeni, meyankökü ve karahindibayı kaynatarak arındırıcı bir çay elde edebilirsiniz.

3. Yeşil Çay

Yeşil çayın vücuda birçok faydası vardır. İdrar söktürücü özelliği ve içeriğindeki klorojenik asit sayesinde, vücudunuzu arındırmak için kullanabilirsiniz. Klorojenik asit, sindirimi güçlendirir ve vücudunuzu, tükettiğiniz besinlerle aldığınız toksinlerden arındırır.

Günde beş fincan çayını içmek en iyisi olsa da, yeşil çay birçok şekilde tüketilebilir. Ayrıca yeterince su içmeye de önem vermelisiniz.

4. Ananas

Ananas, su içeriği en yüksek olan meyvelerden biri olmanın yanı sıra lif bakımından oldukça zengindir ve düşük kalorilidir. Ayrıca sindirimi sistemini ve kan dolaşımını güçlendiren üç enzim içerir: bromelain, extranase ve ananase.

Ananas, selülite neden olan proteinlerin ve yağ dokularının parçalanmasına da yardımcı olur. Ananas; içeriğindeki yüksek miktardaki potasyum sayesinde, hücre içi sıvılarınızın düzenlenmesini sağlayarak vücudunuzu arındırmaya yardımcı olur.

Ananasın birçok faydası olduğundan, beslenmenizde yeri olmasını tavsiye ediyoruz. Diğer yiyeceklerle yenilebilmesini sağlayan bir tadı olduğundan, bu çok kolay olacaktır.

5. Atkuyruğu

vücüdu arındırıcı etkili atkuyruğu

Bu yabani bitki, bilinen bir doğal ilaç haline gelmiştir. Sahip olduğu özellikleri arasında, mükemmel bir dost olmasını görebiliyoruz zira idrar oranınızı %30’a kadar arttırabiliyor. Bu durum, toksinlerden arınmak ve böbrekler ile prostatın düzgün çalışmasını kolaylaştırması açısından faydalıdır.

Ayrıca atkuyruğunun böbrek taşlarını küçültebildiği ve böbreklerin süzme kabiliyetini arttırabildiği kanıtlanmıştır.

6. Kiraz

Kirazın tek övünç kaynağı tadı değildir. Kiraz, potasyum açısından zengindir ve idrarı arttırarak vücudun arınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca metabolitlerin yok edilmesine yardımcı olarak ağır bacak hissinin azalmasını kolaylaştırır. Atkuyruğu ile birlikte tüketildiğinde, kirazın faydaları artar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.