Ürik Asidi Tedavi Etmek için Şifalı Bitkiler

Ürik asit günümüzde sıkça görülen bir sorundur. Kötü hayat alışkanlıkları ve kötü bir diyet kanınızda metabolik atıkların görünmesine neden olan başlıca unsurlardır. Ancak bu konuda doğa yine imdadınıza yetişebilir. Bu makalede size ürik asidi tedavi etmek için kullanabileceğiniz şifalı bitkileri tanıtacağız.

Ürik Asidi Azaltmak için Harika Şifalı Bitkiler

ürik-asit-2

Hepimizin vücudunda belirli seviyelerde ürik asit bulunur. Bu bir denge içerisinde olduğu sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ancak kötü bir diyete sahip olduğunuz zaman, vücudunuzda hayvan etinden protein, kahve ve özellikle alkollü içeceklerin çözülmesinden doğan atıklar olan pürinler birikir.

Peki, vücudunuzda ürik asit fazlalığı olduğunda ne olur? Bu durumda gut, eklem ağrısı ve iltihaplanma riski ortaya çıkar. Bunun neden olabileceği en ciddi sorun ise böbrek veya karaciğer yetmezliği riskidir. Bunu sakın unutmayın.

Unutulmaması gereken bir başka unsur da ürik asidin kan pH miktarını arttırmasıdır. Bu da farklı organların yetmezliğine, daha düşük savunmaya, yorgunluğa, hastalıklara, kırılgan kemiklere, vs. neden olabilir.

Bu durumda, ürik asidi azaltmak ve bu ciddi sorunları önlemek için ne yapabilirsiniz? Kırmızı et, hayvan proteini, yağ, alkol, rafine un, tuz, şeker ve gazlı içecek tüketiminizi kesin.

Bunun yerine sebze, meyve ve tahıl tüketiminizi arttırarak diyetinizi iyileştirmelisiniz. Sizin için en iyi seçim örneğin yulaf, çilek ve limon, greyfurt ve portakal gibi turunçgillerin tüketimini arttırmanızdır. Ayrıca size yardımcı olacak bazı şifalı bitkiler de vardır. Bunlar elbette ilaçların yerini alamaz, ancak örneğin kanı temizlemek için her gün içebileceğiniz bir demleme çay gibi mükemmel birer takviye görevini görebilirler. Aşağıda sizin için bazı şifalı bitkileri özetledik:

1. Pürinleri Eleyen İdrar Söktürücü Bitkiler

karahindiba

Atkuyruğu, karahindiba ve enginar çayı fazla sıvıları elimine etmenizi, vücudunuzu toksinlerden temizlemenizi, kanınızı ve lenfatik sisteminizi temizlemenizi sağlar ve mükemmel bir idrar söktürücü görevi görür. Bu çaylar, vücudunuzu bütün pürinlerden temizleyerek idrar yoluyla bu maddeyi atmanızı sağladığı için gerçekten faydalıdır.

Bu tür çayları örneğin günün ilk öğününden sonra içmek en iyi seçenektir. Her seferinde farklı bir çay içebilirsiniz. Bunlar ürik asidi tedavi etmeye yardım açısından idealdir.

2. Deve Dikeninin Koruyucu Etkisi

deve-dikeni

Muhtemelen zaten deve dikeninin erdemlerini biliyorsunuzdur. Bu karaciğer için ideal bir koruyucudur ve temizleyici etkisi, protein oluşumu ve amonyağı üreye dönüştürmesi sayesinde tüm karaciğer işlevlerini iyileştirir. Deve dikeni antioksidanlar sağlar ve kanınızı pürinlerden temizlemenize ve vücudunuzda çürüyen proteinlerin elimine edilmesine yardımcı olur. Güne neden bir deve dikeni çayı ile başlamayı denemiyorsunuz? Bunu doğal ürünler satan dükkanlarda demlik şeklinde hazır olarak bulabilirsiniz. Ayrıca deve dikeni içeren tabletler bulmak da mümkün. Bu harikadır, mutlaka deneyin!

3. İltihaplanmayı Azaltmak için Harpagofitum veya Şeytan Pençesi

infüzyon

Bu bitki çok iyi bilinmez, ama onun şifa sağlayıcı ve tedavi edici kökü onu öğrenmeye değer kılıyor. Bu bitki, bu tür hastalıklar için idealdir. Bu doğrudan kaslarınızı ve eklemlerinizi etkiler ve ürik asidin onların üzerindeki etkisini azaltır. Eğer guttan muzdaripseniz, bu size büyük yardım sağlayacaktır ve ağrıları giderecek ve eklem hareketlerini iyileştirecektir. Bunu da doğal ürünler satan dükkanlarda bulabilirsiniz ve ağrı hissettiğinizde doğal bir ağır kesici olarak kullanabilirsiniz. Unutmayın: bunun adı şeytan pençesi kökü.