Ürik Asidi Tedavi Etmek için Şifalı Bitkiler

24 Kasım, 2018
Kötü hayat alışkanlıkları ve kötü bir diyet, kanınızda metabolik atıklara neden olur.

Ürik asit günümüzde sıkça görülen bir sorundur. Ancak bu konuda doğa yine imdadınıza yetişebilir. Bu makalede size ürik asidi tedavi etmek için kullanabileceğiniz şifalı bitkileri tanıtacağız.

Ürik Asidi Tedavi Etmek için Şifalı Bitkiler

bacak

Hepimizin vücudunda belirli seviyelerde ürik asit bulunur. Bu bir denge içerisinde olduğu sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Ancak kötü bir diyete sahip olduğunuz zaman, vücudunuzda hayvan etinden protein, kahve ve özellikle alkollü içeceklerin çözülmesinden doğan atıklar olan pürinler birikir.

Peki, vücudunuzda ürik asit fazlalığı olduğunda ne olur? Bu durumda gut, eklem ağrısı ve iltihaplanma riski ortaya çıkar. Bunun neden olabileceği en ciddi sorun ise böbrek veya karaciğer yetmezliği riskidir. Bunu sakın unutmayın.

Ayrıca bakınız: Ürik Asit Birikimini Bu 7 Meyve İle Azaltın

Unutulmaması gereken bir başka unsur da ürik asidin, kan pH miktarını arttırmasıdır. Bu da farklı organların yetmezliğine, daha düşük savunmaya, yorgunluğa, hastalıklara, kırılgan kemiklere vs. neden olabilir.

Bu durumda, ürik asidi azaltmak ve bu ciddi sorunları önlemek için ne yapabilirsiniz? Kırmızı et, hayvan proteini, yağ, alkol, rafine un, tuz, şeker ve gazlı içecek tüketiminizi kesin.

Bunun yerine sebze, meyve ve tahıl tüketiminizi arttırarak diyetinizi iyileştirmelisiniz.

Sizin için en iyi seçim, yulaf, çilek ve limon, greyfurt ve portakal gibi turunçgillerin tüketimini arttırmanız olacaktır.

Ayrıca size yardımcı olacak bazı şifalı bitkiler de vardır. Bunlar elbette ilaçların yerini alamaz, ancak örneğin kanı temizlemek için her gün içebileceğiniz bir demleme çay, mükemmel birer takviye görevini görebilirler.

Aşağıda ürik asidi tedavi etmek için bazı şifalı bitkileri sıraladık:

1. Pürinleri Eleyen İdrar Söktürücü Bitkiler

karahindiba

Atkuyruğu, karahindiba ve enginar çayı fazla sıvıları elimine etmenizi, vücudunuzu toksinlerden temizlemenizi, kanınızı ve lenfatik sisteminizi temizlemenizi sağlar ve mükemmel bir idrar söktürücü görevi görürler.

Bu çaylar, vücudunuzu bütün pürinlerden temizleyerek idrar yoluyla bu maddeyi atmanızı sağlar.

Bu tür çayları günün ilk öğününden sonra içmek en iyi seçenektir. Her seferinde farklı bir çay içebilirsiniz. Bunlar ürik asidi tedavi etmek için birebirdir.

Ayrıca bakınız: 4 İdrar Söktürücü İçecek

2. Deve Dikeninin Koruyucu Etkisi

deve dikeni

Muhtemelen zaten deve dikeninin erdemlerini biliyorsunuzdur.

Bu karaciğer için ideal bir koruyucudur ve temizleyici etkisi, protein oluşumu ve amonyağı üreye dönüştürmesi sayesinde tüm karaciğer işlevlerini iyileştirir.

Deve dikeni antioksidanlar sağlar, kanınızı pürinlerden temizlemenize ve vücudunuzda çürüyen proteinlerin elimine edilmesine de yardımcı olur.

Güne neden bir deve dikeni çayı ile başlamayı denemiyorsunuz? Bunu doğal ürünler satan dükkanlarda demlik şeklinde hazır olarak bulabilirsiniz.

Ayrıca deve dikeni içeren tabletler bulmak da mümkün. Mutlaka deneyin!

3. İltihaplanmayı Azaltmak için Harpagofitum veya Şeytan Pençesi

infüzyon

Bu bitki pek bilinmez, ama şifa sağlayıcı ve tedavi edici kökü bu bitkiyi öğrenmeye değer kılıyor.

Bu bitki, bu tür hastalıklar için idealdir; doğrudan kaslarınızı ve eklemlerinizi etkiler ve ürik asidin etkisini azaltır.

Eğer Gut hastalığından muzdaripseniz, bu size büyük yardım sağlayacaktır, ağrıları giderecek ve eklem hareketlerini iyileştirecektir.

Bunu da doğal ürünler satan dükkanlarda bulabilirsiniz ve ağrı hissettiğinizde doğal bir ağrı kesici olarak kullanabilirsiniz. Unutmayın: bunun adı şeytan pençesi kökü.

  • Alderman, M. H. (2002). Uric acid and cardiovascular risk. Current Opinion in Pharmacology. https://doi.org/10.1016/S1471-4892(02)00143-1
  • Choi, H. K., Liu, S., & Curhan, G. (2005). Intake of purine-rich foods, protein, and dairy products and relationship to serum levels of uric acid: The third national health and nutrition examination survey. Arthritis and Rheumatism. https://doi.org/10.1002/art.20761
  • Chen, G., Tan, M. L., Li, K. K., Leung, P. C., & Ko, C. H. (2015). Green tea polyphenols decreases uric acid level through xanthine oxidase and renal urate transporters in hyperuricemic mice. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2015.08.043