Ürik Asit Birikimini Bu 7 Meyve İle Azaltın

Greyfurtun idrar söktürücü özelliği vardır ve bu nedenle aşırı ürik asitin kanınızdan uzaklaştırılmasında çok yardımcı olabilirler.
Ürik Asit Birikimini Bu 7 Meyve İle Azaltın
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vücudunuzdaki ürik asit birikimi, eklemlerinizi ve böbreklerinizi etkileyebilecek hiperürisemi olarak bilinen enflamatuvar bir bozukluğu tetikler. Neyse ki, belirli meyveler yiyerek ürik asit birikimini azaltabilirsiniz.

Pürinlerin ayrışmasından meydana gelen bu kimyasal madde, kan akışınız boyunca dolaşır ve böbreklerinizin filtreleme sistemi ile vücudunuzdan atılır.

Sorun, aşırı miktarlarda tutulduğunda ortaya çıkar, ya çok fazla tüketmekten ya da vücudunuzun onu gerektiği gibi atamamasından.

Sadece engellere yol açmakla kalmaz, aynı zamanda yaşam kalitenizi gerçekten etkileyebilecek şişkinlik, ağrı ve diğer belirtilere neden olan küçük kristallerin oluşmasına neden olur.

Ancak, bazı gıdaları tüketmek, bunun kontrol altına alınmasına ve ürik asit düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olduğundan, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek tedavi edebileceğiniz bir durumdur. Ürik asitleri hemen azaltmaya yardımcı olabilecek 7 lezzetli meyveyi vurgulamak istiyoruz.

1. Vişne

dökülen vişneler

Kiraz, gut gibi durumlar üzerinde anti-enflamatuvar olarak işlev gören antosiyanin olarak bilinen bir flavonoid içerir.

Ek olarak, bu madde, aşırı ürik asitin ortadan kaldırılmasını, enflamasyonun kontrol altına alınmasını ve böylece etkilenen dokuların şişkinliğini azaltacaktır.

 • İster tek başına, ister meyve suyu olarak, günde 2,5 bardak (250 g) kiraz tüketin.

2. Elma

Elma, kanınızı temizlemek ve yüksek ürik asit seviyelerini düşürmek için birlikte çalışan önemli bir lif, su ve antioksidan kaynağıdır.

Sindiriminiz için iyi oldukları için, aynı zamanda vücudunuzun pürinleri parçalamasına yardımcı olarak, kolonunuzda biriken toksinlerden kurtulmanıza da yardımcı olurlar.

Ayrıca tutulan sıvıları temizlemeye yardımcı olan idrar söktürücü bir etkiye sahiptirler. Ek olarak da, eklemleriniz ve kaslarınızın sağlığını iyileştirir.

 • Elma suyunu hazırlayın ve sabahları her gün ilk iş olarak bir bardak bundan için.
 • Salatalarınıza ve smoothie’lerinize çiğ elma ekleyin.

3. Yaban mersini

kasede yaban mersini

Yüksek ürik asit seviyelerinin düşürülmesi söz konusu olduğunda, yaban mersini ve kızılcık en çok tavsiye edilen meyvelerden olabilir. Yüksek antosiyanin ve C vitamini içeriği, pürinleri düzgün bir şekilde parçalamaya yardımcı olurlar. Onları, normal idrar yoluyla vücuttan atarlar.

 • Çiğ olarak yenilebilirler, reçel ve smoothie olarak da tüketebilirsiniz.
 • Enflamasyon için bir çare olarak, bunları taze meyve suyu şeklinde, sabah ilk iş olarak tüketmek tavsiye edilir.

4. Greyfurt

Greyfurt, güçlü bir diüretik ve anti-enflamatuvar bir meyve olarak öne çıkmaktadır. Vücudunuzda tutulan sıvıları temizlemelerine yardımcı olduklarından, eklem sorunlarını önlemeye ve ürik asitleri azaltmaya yardımcı olurlar. C vitamini, su ve lif bakımından yüksektir, kandaki ürik asitleri azaltır, yok edilmesine ve böbreklerin onu işlemesine yardımcı olur.

 • En az 7 gün boyunca, her sabah ilk iş olarak bir bardak greyfurt suyu için.
 • Günde 3 defaya kadar greyfurt tüketin.

5. Çilek

dökülen çilek

Çilek, ürik asidin vücudunuzdaki olumsuz etkilerini nötralize eden ve azaltılmasına yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Dahası, sağladığı C vitamini, flavonoidler ve lifler ile birlikte, belirli gıdalardaki pürin ayrışmasını teşvik eder.

Ayrıca, çileklerin diüretik özellikleri, ürik asitleri kontrol etmede belirleyici bir faktör olan, böbrekleriniz tarafından yapılan idrar üretimini artırdığı anlamına gelir.

 • Sabah ilk iş olarak yarım bardak (75 g) taze çilek yiyin.
 • Haftada en az 3 kez meyve suyu olarak için.
 • Onları salatalarınıza ve smoothie’lerinize ekleyin.

6. Limon

Limon, kan pH’ınızı dengede tutabilen ve ürik asitleri azaltan alkali bir gıdadır. Bunun detoks yapıcı bileşenleri, eklemlerde ve böbreklerde birikme ihtimali olan ürik asidi atmaya yardımcı olur. Sıvı tutulmasını ve eklem ağrısını önlemek için mükemmel bir anti-enflamatuvar ve diüretik etkiye sahiptir.

 • Her gün sabahları bir bardak limonlu ılık su için.
 • Smoothie ve salatalarınıza limon suyu ekleyin.
 • Zeytinyağlı limon suyu için.

7. Portakal

bardakta portakal suyu

Vücudunuzdaki pürinlerin ayrışmasını teşvik eden bir başka turunçgil de portakaldır. Harika tadı ve yüksek C vitamini içeriği ile tanınan bu ürünler, kanınızın doğal olarak temizlenmesine de yardımcı olur.

Ek olarak, portakallardaki flavonoidler ve lif, ürik asidin idrar yoluyla çıkarılmasına yardımcı olan süreçleri optimize ederek böbrek fonksiyonunu destekler.

 • Gün ortası gibi, bir bardak portakal suyu için.

Yüksek ürik asit seviyelerine sahip olabileceğinizden endişe duyuyor musunuz? Guttan mı muzdaripsiniz? Yukarıda belirtilen meyvelerin tüketimini artırın ve doğal yoldan kontrol altına alın.

İlginizi çekebilir ...
Ürik Asit Seviyesini Yükselten 7 Gıda
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ürik Asit Seviyesini Yükselten 7 Gıda

Ürik asit, büyük miktarlarda bulunduğunda artrit veya gut ile sonuçlanabilir. Ürik asit seviyesini yükselten gıdalardan kaçınmak bu nedenle önemlid...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jiménez, Abraham Emilio Reyes, et al. “Prevalencia del síndrome metabólico en relación con las concentraciones de ácido úrico.” Medicina Interna de México 25.4 (2009): 278-284.
 • Martínez Álvarez, J. R., et al. “Recomendaciones de alimentación para la población española.” Nutrición Clínica y dietética hospitalaria 30.1 (2010): 4-14.
 • Molina, P., et al. “¿ Es el ácido úrico un factor de riesgo cardiovascular?,¿ cuál es su implicación en la progresión de la enfermedad renal crónica?.” Nefrología 2.5 (2011).

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.