Metabolizmayı Hızlandıran Yeşil Çay, Greyfurt ve Nane İçeceği

Metabolizmayı Hızlandıran Yeşil Çay, Greyfurt ve Nane İçeceği
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Metabolizmayı hızlandıran harika bir içecek tarifi öğrenmeye ne dersiniz? Okumaya devam edin!

Metabolizmanız, yediğiniz yiyeceklerdeki enerjiyi vücudunuzdaki her hücre ve organ için yakıt haline getirmekten sorumlu bir dizi kimyasal işlemden oluşur.

Kan şekeri seviyelerini kontrol etme ve vücut ağırlığınızın dengesini koruma görevlerine katılır. Bununla birlikte, kardiyovasküler sisteminizde ve vücudunuzda sağlıklı olmanız için gerçekleşen diğer birçok aktivitede rol oynar.

Cinsiyetine, yaşına, vücut ölçüsüne ve diğer birçok özelliğe bağlı olarak her insanın vücudunda farklı şekillerde çalışır.

Ancak hareketsiz bir hayat tarzına sahip olmak, alkol almak ve kötü beslenme gibi alışkanlıklar metabolizmayı yavaşlatır. Bu da kalori yakma konusunda başarısız olmasına neden olur.

Bu, sadece belirgin kilo alımına neden olmaz. Bunun yanında, hayat kalitenizi etkilemekle sonuçlanabilecek bazı rahatsızlıkların oluşmasına katkıda bulunur.

Neyse ki, iyi alışkanlıklar edinmek ve sağlıklı besin maddelerini almak, metabolizmanızı canlandırmaya ve yukarıdaki problemlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Aşağıda yeşil çay, greyfurt ve nane ile yapılan ferahlatıcı bir içeceği paylaşmak istiyoruz. Metabolizmayı hızlandıran bu müthiş içecek, kilo vermekte güçlük çeken insanlar için bilhassa mükemmeldir.

Mutlaka deneyin!

Metabolizmayı hızlandıran ferahlatıcı içecek: yeşil çay, greyfurt ve nane

Yeşil çay, greyfurt ve nane ile yapılan ve metabolizmayı hızlandıran bu ferahlatıcı içecek, sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen herkes için mükemmel bir seçenektir.

Yağlarınızı mucizevi bir şekilde yakmasa da düzenli tüketimi vücudunuzu arındırmaya yardımcı olur ve metabolizmanızı canlandırır.

Bu kısmen, besleyici ve düşük kalorili içeriğinden kaynaklanır.

Yeşil çayın faydaları

Yeşil çay

Yeşil çay, vücudumuzu serbest radikallerin olumsuz etkilerinden ve fazla kilolu olmanın tehlikelerinden koruma becerisinden dolayı dünya çapında sevilir.

Antioksidan, vitamin ve mineral açısından zengindir, kalorisi düşüktür ve metabolizmanızı çalıştırmaya yardımcı olur. Böylece etkili bir şekilde kalori yakabilirsiniz.

Buna ek olarak yeşil çay, termojenik ve arındırıcı etkilere de sahiptir. Bu iki şey de yağ yakmanıza çok yardımcı olur.

Yeşil çayı diyetinizin düzenli bir parçası haline getirmek, %19 daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca kandaki karbonhidratların ve lipitlerin sindirimini azaltır. Böylece, kalorilerin emilimini sınırlar.

Greyfurtun faydaları

Greyfurt, kilo vermek için en çok tavsiye edilen narenciye çeşitlerinden biridir.

Düşük kalorili olması ve zengin su içeriği ile, kilo vermeye yardımcı olan niteliklere sahiptir. Bu niteliklerden bir tanesi de metabolizmayı hızlandırırken size kendinizi tok hissettirmesidir.

İdrar söktürücü ve arındırıcıdır;,toksinleri atmaya ve sıvı tutmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. Böylece, kilo vermeye ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, 150’den fazla bitkisel gıda içerir ve bunların birçoğu kardiyovasküler sağlığı destekleyen flavonoiddir.

Nane

Ferahlatıcı gücü ile bilinen nane, kilo vermeyi ve toksinlerin atılmasını desteklemek için ideal bir bitkidir.

Metabolizmayı hızlandıran nanenin sindirime yardımcı olma özelliği olduğu düşünülmektedir.

Mide yanmasını önlemesinin yanı sıra, besin maddelerinin daha iyi emilmesine ve vücudunuzun ihtiyacı olmayan atıkların yok edilmesine yardımcı olur.

Buna ek olarak, anti-enflamatuvar etkisi vardır ve antioksidanlar içerir. Böylece, vücudunuzu oksidatif hasarın olumsuz etkilerinden korurken aynı zamanda rahatlatır.

Bu ferahlatıcı yeşil çay, greyfurt ve nane içeceği nasıl yapılır?

metabolizmayı hızlandıran sağlıklı içecek

Bu düşük kalorili ve besleyici içecek, sağlıklı bir diyet ile birlikte metabolizmanızı iyileştirir.

Bu içeceği sabah ilk iş boş mideyle içerek güne başlayıp gün içimde de tüketebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 litre su
 • 5 poşet yeşil çay
 • 1 adet greyfurt
 • 8 nane yaprağı
 • 1 çorba kaşığı bal (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

 • Suyu ısıtın. Kaynamaya başladıktan sonra yeşil çay poşetlerini ilave edin.
 • Ateşten alın. 5 ila 10 dakika bekleyin ve dilimlenmiş greyfurtu ilave edin.
 • Nane yapraklarını ilave edin ve tüketmeden önce en az iki saat bekleyin.
 • Kalktığınızda hazır olması için bunu bir gece önceden hazırlamanızı öneririz.
 • Eğer isterseniz, bir çorba kaşığı bal ile tadlandırabilirsiniz.
 • Sonuçları iki hafta içinde görebilirsiniz.

Yavaş metabolizma ile mücadele etmek ve ciddi anlamda kilo vermek istiyorsanız, bu içeceği içmenin yanı sıra yaşam tarzınızda da bazı değişiklikler yapmanız gerektiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3; 9 (11): 1211.
 • Fujioka K, Greenway F, et al. The effects of grapefruit on weight and insulin resistance: relationship to the metabolic syndrome. Journal of Medicinal Food. 2006. 9 (1): 49-54.
 • Hensrud D. Can I boost my metabolism to lose weight? Mayo Clinic. Marzo 2021.
 • Jamous R, Abu-Zaitoun S, et al. Antiobesity and antioxidant potentials of sleeted Palestinian medicinal plants. Evidenced Based Complementary and Alternative Medicine. Junio 2018. 8426752.
 • Koithan M. Using herbal remedies to maintain optimal weight. Journal of Nurse Practice. Febrero 2010. 6 (2): 153-154.
 • Rothenberg DO, Zhou C, Zhang L. A Review on the Weight-Loss Effects of Oxidized Tea Polyphenols. Molecules. 2018 May 14;23(5):1176
 • Valenzuela BA., El consumo de te y la salud: características y propiedades benéficas de esta bebida milenaria. Rev Chil Nutr, 2004.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.