Metabolizmamızı Hızlandırmak, Kilo Vermek İstediğimizde En İyi Seçeneklerden Biridir

Soda veya diğer gazlı içecekleri soğuk su ile değiştirmek metabolizmanızı hızlandırmak için harika bir yoldur. Çünkü vücudunuz sıcaklığını geri kazanmak için daha çok enerji harcaması gerekir.
Metabolizmamızı Hızlandırmak, Kilo Vermek İstediğimizde En İyi Seçeneklerden Biridir

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Kilo vermek için en iyi seçeneklerin ne olduğu düşünüldüğünde çok fazla fikir ortaya çıkar. Bazı insanlar yemek yemekten kaçınmak ya da katı diyetleri izlemenin en iyisi olduğunu düşünür. Diğerleri ise bir beslenme uzmanı tarafından sağlanan bir diyet rejimini takip eder. Metabolizmamızı hızlandırmak yukarıdakilere alternatif olarak daha eğlenceli ve kolay bir seçenek olabilir.

Bu iyi bir seçenektir, çünkü vücudunuzu herhangi bir risk altına sokmadan veya açlıktan ölecek gibi hissettirmeden düzenler. Kulağa ilginç geliyor mu? Denemek istediğiniz bir şey mi? Eğer öyleyse, bu metabolizmayı hızlandırma seçeneklerine bir göz atın ve bugünden itibaren daha az çaba ile daha sağlıklı olun.

Metabolizma nedir?

Metabolizmanızı nasıl hızlandıracağınızı tartışmadan önce, bunun neyle ilgili olduğunu anlamak önemlidir. Metabolizmanız, kendinizi aktif tuttuğunuzda vücudunuzda meydana gelen kimyasal reaksiyonların birleşimidir.

Bu reaksiyonların hızı, yaktığınız kaloriyi belirler. Hızlı bir metabolizmanız olduğunda daha fazla enerji yakarsınız. Bu nedenle daha hızlı kilo verirsiniz.

Metabolizmamızı hızlandırmak için yeterince protein almak gerekir

protein ve çinko içeren besinler

Metabolizmanızı hızlandırmanın en kolay yolu, vücudunuza besleyici gıdalar vererek, gıdaları sindirmesine yol açmaktır. En iyi seçimler, protein gibi bir termal etkiye sahip olan yiyeceklerdir.

Proteinler minimum yağ içerir ve vücudun bunları işlemesi için yoğun bir şekilde çalışması gerekir. Sonuç olarak, daha uzun süre tok hisseder ve vücudunuzu daha da çok çalıştırırsınız.

Bunun gerçekleşmesi için, kaliteli proteinler tüketmek gerekir. Mümkünse, herhangi bir koruyucu madde olmadan yağsız et ve organik tohumlar yiyin. % 30 daha fazla protein tüketerek 441 kalori daha az aldığımız kanıtlanmıştır.

Yeterince soğuk su için

Genellikle susuzluğunuzu ne giderir? Ne yazık ki, çoğu insan alkolsüz içecekler ve kimyasal içeren diğer şekerli içecekleri seçmektedir. Bu insanlardan biriyseniz, kilo kaybınızı sabote ettiğinizi ve metabolizmanızı yavaşlattığınızı bilmelisiniz.

metabolizmamızı hızlandırmak için su

Kimyasal veya şeker içeren tüm içecekler vücudu etkileyen kaloriler sağlar. Metabolizmanızı hızlandırmak için bir bardak soğuk su ile her zamanki içeceklerinizi değiştirmeniz gerekir.

Bu, metabolizmanızı hemen hızlandıracaktır, çünkü vücudunuz sıcaklığını yeniden dengelemek için daha fazla enerji isteyecektir. Ancak, etki kalıcı değildir. Vücudunuz sıcaklığını düzelttiğinde, metabolizmanız normal haline döner.

Bu hile, her zaman soğuk su içmekte yatar. Sıcaklık konusunda endişelenmeyin. Vücudunuz buna hızlı bir şekilde adapte olacak ve soğuk algınlığı ya da başka hastalıklara yakalanmayacaksınız.

Metabolizmamızı hızlandırmak için yüksek yoğunlukta egzersiz yapmak gerekir

metabolizmamızı hızlandırmak için egzersiz

Sağlıklı kalmak için günlük egzersiz yapmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ancak, tüm fiziksel egzersizler metabolizmanızı hızlandırmak için işe yaramaz. Yapılacak en iyi egzersiz türleri, yüksek yoğunluklu olanlardır.

Bu yağları yakmayı hızlandırır ve bittikten sonra bile metabolizmanız hızlı şekilde çalışır. Tabii ki bu, iyi bir fiziksel durumda olmayan bazı insanlar için zor olabilir.

Öyleyse neden kendinize meydan okuyup denemiyorsunuz? Bunu her gün yapmak istemiyorsanız, en azından haftada birkaç kez deneyin. Zamanın geri kalanında daha hafif egzersizler yapabilirsiniz. Daha da iyisi, 30 dakikalık günlük rutinde 5 dakikalık yüksek yoğunluklu egzersiz yapabilirsiniz. Yakında zamanda, dayanıklılığınızın giderek arttığını göreceksiniz.

Sürekli oturmaktan kaçının

Günde oturarak kaç saat harcıyorsunuz? Gerçek şu ki çoğu insan sürekli oturarak saatlerini geçiriyor. Çok rahat olmasına rağmen, sağlığınız için sürekli oturmamanız gerekir.

Eğer mümkünse en azından birkaç saatliğine ayakta çalışmayı deneyin. Başlangıç ​​olarak tuhaf görünebilir, ancak metabolizmanızı hızlandırmak için iyi bir fikirdir. Diğer bir seçenek, her yarım saatte bir ayağa kalkmak ve 2 ila 5 dakika boyunca kendinizi rahatlatmaktır. İlginizi çekebilir ...

Metabolizmanızı Hızlandıracak Nane ve Zencefilli İçecek
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Metabolizmanızı Hızlandıracak Nane ve Zencefilli İçecek

Bu nane ve zencefilli içeceği rutininize eklemenin yanı sıra egzersiz yapmak ve metabolizmanızı hızlandırmak için iyi uyumak da oldukça önemlidir.  • Ting R., Dugré N., Allan GM., Lindblad AJ., Ketogenic diet for weight loss. Can Fam Physician, 2018.
  • Au Yeung F., Jovanovski E., Jenkins AL., Zurbau A., et al., The effects of gelled konjac glucomannan fibre on appetite and energy intake in healthy individuals: a randomised cross over trial. Br J Nutr, 2018. 119: 109-116.
  • Wewege M., Den Berg R., Ward RE., Keech A., The effects of high intensity interval training vs moderate intensity continuous training on body compositioin in overweight and obese adutls: a systematic review and meta analysis. Obes Rev, 2017. 18 (6): 635-646.