En Yaygın 5 Kalça Sorunu

Diğerlerinden daha çok ağırlık kaldıran bir eklem olmasının yanı sıra, bir çoğumuz durup vücudumuzun bu kısmının ne kadar önemli olduğunu düşünmüyor. Yaygın kalça sorunlarını nasıl önleyeceğiniz hakkında bilgileri bu yazımızdan öğrenin.
En Yaygın 5 Kalça Sorunu
Abel Verdejo

Yazan ve doğrulayan fizyoterapist Abel Verdejo.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Söz konusu sağlığınız olduğunda, kalçalarınızın vücudunuzda en unuttuğunuz kısımlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Bir eklem olduğu için, ana işlevi bir veya daha fazla kemiğin birleşimi ve desteğinde yatmaktadır. Peki en yayın kalça sorunları nelerdir? Mutlaka okuyun!

Kalçanız

kalça ağrısı

Gövde ile bacak ve ayaklarınız arasındaki konumu, genel olarak bedeninizde ne kadar önemli olduklarını açıklar. Kalça sadece vücudunuzu desteklemez; izin verdiği ölçüde geniş hareket yelpazesi ile öne çıkar.

Eğilir, döner, adeta dev bir menteşe gibidir. Fizyolojik yapısı söz konusu olduğunda, çok önemli başka bir parçayı da kapsar: Koksofemoral eklem (uyluğun başı kalça ile birleşir). Vücudunuzun en güçlü eklemlerinden biri olmasına rağmen, zamanla birçok soruna yol açabilecek farklı faktörlere duyarlıdır.

En sık görülen kalça sorunları

Çok düzgün bir yapı olmasına rağmen bazı kalça sorunları yaşamanız mümkündür. Bu sorunların bazılarının problemli bölgeyi yansıtan isimleri vardır; diğer sorunlar ise daha karmaşık olabilir. Burada en sık karşılaşılan kalça sorunları ile ilgili bilgi vereceğiz. 

1. Pubalji

elleri ön kısımda kapalı duran kadın

Pubalji, kasık fıtığı olarak da bilinir. Kasık bölgesindeki kasların yaralanmasından oluşur. Neredeyse her zaman bir kronik enflamasyon atağı anlamına gelir. En çok etkilenen kaslar abdominal ve addüktör kaslardır.

2. Kalça veya koksofemoral kireçlenmesi

Çok sağlam ve önemli bir eklem olduğu için, kalçalarınız bu acı verici, rahatsız edici sorundan büyük ölçüde etkilenir. Eklem kıkırdağında olan değişiklikler genellikle bunun ana nedenidir.

Ne yazık ki, osteoartrit genel olarak dejeneratif bir hastalık olma eğilimindedir. Bu nedenle, etkilenenlerin immobilizasyonu hızlı bir şekilde gerçekleşir.

3. Osteogenesis imperfecta (Kusurlu kemik oluşumu)

kusurlu osteogenesis

Bu hastalık genellikle “cam kemik hastalığı” olarak adlandırılır. Vücudunuzdaki tüm kemik dokularını ve elbette kalçanızı da etkiler. Doğuştan veya genetik bir bozukluktur. Vücudunuzunun bu bölgesinin doğrudan bir travmaya maruz kalması yüksek ihtimalli olduğundan, genellikle kalçanıza bağlıdır.

4. Kalçanın avasküler nekrozu

Nekroz, bir dokunun ölümü anlamına gelir. Kalça söz konusu olduğunda ise femur başı hasarını tanımlamış olur. Bu durum yetersiz kan akışı nedeniyle oluşur. Bunun üzerine, zamanında fark edilmez ve düzeltilmezse, yavaş yavaş kronik hale gelecektir.

En sık görülen sebep, epikondilin yüksekliğindeki femoral kırıktır. Bu kan damarlarını kırmaya veya sıkıştırmaya eğilimlidir. Her iki durumda da nekroza yol açabilir.

5. Femoroasetabular Sıkışma

femorasetabular sıkışma

Kalça sorunları ile ilgili son olarak femoroasetabular sıkışmadan bahsedeceğiz. Bu durum, kalça soketindeki normal hareket aralığına izin vermez. Böylece bu kısımda yaşanan sürtünme sürekli ve ağrılıdır.

Kalçalara özgü bu bozukluğun kaynağı günümüzde hala bilinmezliğini korumaktadır. Femur ve asetabulumu etkileyebilir. Ağrı neredeyse çekilmezdir ve femoral kondil kalça soketine yanlış bir şekilde sürttüğünde olur.

Bu problemi herkes yaşayabilir olsa da, gençler ve sporcular daha büyük olasılıkla bu duruma yakalanır. Genel olarak doktorlar bunu kireçlenme ile ilişkilendirir ve onu ana nedenlerinden biri olarak kabul eder.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Anderson K, Strickland SM, Warren R. Hip and groin injuries in athletes. American Journal of Sports Medicine. 2001.
  • Dupré J-P, Bhyssenne D, Keller G, Poitou N. Estudio articular de la cadera. EMC – Kinesiterapia – Med Física. 2000.
  • Márquez Arabia, Jaime, Márquez Arabia, Wiliam. Artrosis y actividad física Arthrosis and physical activity Arthrose et activité physique. Rev Cuba Ortop y Traumatol. 2014.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.