Öğlen Saatinden Önce Soğuk Duş Almanın 7 Şaşırtıcı Faydası

· 13 Mayıs, 2018
Eğer soğuk suyla yıkanmaya alışkın değilsek suyun sıcaklığını yavaş yavaş azaltmayı deneyebiliriz. Duşumuzu her zaman soğuk suyla bitirmeye çalışmalıyız.

İnsanların çoğu soğuk duş almaya pek yanaşmaz. Düşüncesi bile tüylerini diken diken edebilir ve bu yüzden ilgilerini hiç çekmez.

Ancak, soğuk duşun sağlığımıza olan müthiş faydalarını bilseydik bu basit ve ekonomik ev terapisini denemeyi kabul ederdik.

Bugün bu yazımızda, sabahları alınan soğuk duşun 7 olumlu etkisini keşfedin. Ek olarak, bunu en doğru şekilde nasıl yapacağınızı da öğrenin.

Soğuk suyun etkileri

Soğuk su vücudunuzun herhangi bir yerine değdiği zaman kan damarlarının kasılmasına sebep olarak tüm vücudunuzdaki kan dolaşımını hareket geçirir.

Bu faaliyet organları temizler ve kandaki pisliklerin ciltteki gözeneklerden atılmasına yardımcı olur.

Sağlığa 7 faydası

1. Soğuk duş metabolizmayı hızlandırır

soğuk duş metabolizma

Soğuk duş aldığımız zaman vücut ısımız düşer, bu da vücudumuzun ısıyı tekrar kontrol altına almak için daha fazla çalışmasına sebep olur. Bu şekilde metabolizmamız hızlanır ve daha fazla kalori yakarız.

Bu, hipertiroidi hastaları gibi özellikle de metabolizması yavaş çalışan kişiler için oldukça yardımcı olabilir.

Bu yazımızı ziyaret edin: Yavaş Metabolizmayı Hızlandırmak için 5 Olağanüstü İpucu

2. Vücut ısısını düzenler

Metabolizmamız hızlanınca vücudumuz da dışarıdaki değişimlere ayak uydurabilmek için doğal dengeleme fonksiyonunu etkinleştirir.

Devamlı maruz kalmaktan dolayı alışkın olduğumuz yapay sıcaklık değişimlerini (klima, ısıtma vb.) düşünürsek, soğuk duş almayı alışkanlık haline getirmek bizim için çok sağlıklı olacaktır.

3. Sıvıların atılmasını sağlar

soğuk su ve sıvı atımı

Soğuk suyun kan damarlarına olan bu etkisi sonucunda kan dolaşımı harekete geçerek lenflerin boşaltımını teşvik eder. Lenfleri olumlu yönde etkilemesiyle sıvıların atılmasını sağlar.

Bu sayede şişkinlik ya da ağırlık hissinden şikayet eden kişilerin yanı sıra eklem enflamasyonu olanlar için de faydalıdır.

4. Cildi güzelleştirir

Soğuk su cilt için en iyi güzellik tedavisidir çünkü gerginleştirici ve sıkılaştırıcı etkisiyle ciltteki sarkmalar ile kırışıklıklarla mücadele eder.

Buna ek olarak soğuk su, ölü hücreleri gidermenin yanı sıra stresi ve selüliti de önler.

5. Parlak saçlar

soğuk duş ve parlak saçlar

Soğuk su, sadece cilt sağlığına ve görünümüne iyi gelmez; sadece birkaç saniyeliğine saçınızı yıkamak ya da başınızın arkasından aşağı doğru soğuk su tutmak saçlarımıza da fayda sağlar. Böylelikle daha parlak saçlara sahip olabiliriz ve saç dökülmelerini de önlemiş oluruz.

Ancak, başınızda kullandığınız suyun sıcaklık derecesi çok soğuk olmamalıdır.

6. Kan dolaşımını harekete geçirir

Soğuk duş kalp atışını hızlandırır ve kasların kasılmasına sebep olur. Bu iki etkisi de tüm vücuttaki kan dolaşımını harekete geçirir.

Düzgün kan dolaşımı, anında daha sağlıklı hissetmemizi sağlamasının yanı sıra uzun vadede de sağlığa birçok faydası vardır.

7. Savunmayı artırır

soğuk su savunmayı artırır

Soğuk su lenfatik sistemi güçlendirerek vücudun savunmalarını da artırır. Bu yüzden her gün soğuk duş almanın bağışıklık sistemimizi güçlendireceğine emin olabiliriz.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okuyun: Vücut Savunmasını Güçlendirici Doğal Yollar

Nasıl duş almalıyız?

Soğuk suyla duş alırken her zaman ayaklarımızdan başlamalıyız. Aniden soğuk suyun içine girmek tam tersi sağlığınız için zararlıdır, özellikle de akciğerlerimiz ve kalbimiz için.

  • Her iki ayağımızdan başlayarak yukarı doğru boyun ve yüze ulaşmalıyız, başınızın geri kalan kısmına su değmediğinden emin olun.
  • Daha farklı bir yol izleyerek sağ bacağımızdan başlayıp boynumuza kadar çıktıktan sonra tekrar aşağı inerek sol bacağa geçebiliriz.
  • Soğuk suyla yıkanmanın süresi 30 saniye ile 1 dakika arasında olmalıdır. Ayrıca sıcak su ile soğuk su arasında geçişler yaparak yıkanmayı da tercih edebilirsiniz.

Önemli bir tavsiye

Aşağıda sizinle, soğuk suyla doğru bir şekilde duş almak için bazı önemli tavsiyeler paylaşacağız:

  • Soğuk suyun vücudumuza olan bütün harika faydalarına rağmen her zaman başımıza tutmaktan kaçınmalıyız. 
  • Hep sıcak suyla yıkanmaya alışkınsak yavaş yavaş değişiklikler yapmalıyız. Isıyı kademeli olarak azaltabilir ve sıcak-soğuk geçişleri yaparak duş alabiliriz.
  • Yazıda daha önce de bahsettiğimiz gibi uyarıcı etkisi sayesinde soğuk duş, sabah alındığında sağlığımızı için son derece faydalıdır.

Bir diğer yandan sıcak su ise gece duş almak için daha uygundur çünkü rahatlamamızı ve daha iyi dinlenmemizi sağlar.

Not: Kalp problemleri olan kişiler ya da hipertiroidi hastaları çok soğuk suyla duş almamalıdır. Sıcak su ile soğuk suyu karıştırabilir ya da sadece ılık su kullanabilirler.