Ne Zaman ve Neden Duş Almanız Gerektiğini Keşfedin

Günlük rutinleri ve gelenekleri aklımızda tutarken, sabah mı yoksa akşam mı duş alsam kararımız ardından gelecek etkilere bağlı olacaktır.
Ne Zaman ve Neden Duş Almanız Gerektiğini Keşfedin

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Duş almak, tüm insanların paylaştığı en yaygın alışkanlıklardan biridir ve sadece sıradan bir günlük rutin olarak kabul edilir. Zira, 18. yüzyıldan sonra hijyenik alışkanlıklar toplumun bir parçası haline geldi. O zamanlarda, duş almak vücuda zararlı sayılırdı. Bu yüzden, çocuklara kesinlikle yasak olmasına da şaşmamak gerek.

duş alan kadın

Basit görünmesine rağmen, duş almak; ıslanmaktan, sabunlanmaktan ve durulanmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Duş almak için, kendinizi temizlemenin yanı sıra, dinlenmek, tazelenmek, daha iyi hissetmek gibi nedenler vardır ve bazı durumlarda da bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Tartışmalı bir konu

Dünya nüfusunun çoğunluğu tarafından yapılan bir şey olduğu için, haliyle birçok farklı bakış açısı vardır.

En popüler alışkanlıklardan biri günlük rutine başlamadan önce sabahın erken saatlerinde, sonra da her şey bittiğinde ve hemen uykuya geçmeden önce (günde iki defa) gece tekrar duş yapmaktır. Bu zamanlarda duş alsak da, ne zaman duş almamız gerektiği konusunda kesin bir doğru olmadığını belirtmek gerekir.

Konuyla ilgili tartışmalara yol açan diğer geçerli argümanları da akılda tutmak gerekir fakat duş almak çok kişisel bir şeydir ve kişiden kişiye de farklılık gösterir.

1. Pis olduğunuzda

Bu argüman, insanlara iyi bir duş gerektiğinde en çok kullanılan zamandır. Banyonun gerçekten antiseptik olduğu düşünüldüğünde en mantıklı ya da en azından önerilen şey budur.

2. Zevk için

Bu birçoğuna delilik gibi gelebilir, fakat bir sürü insan zevk için duş alır. Ayrıca, kaslar için çok gerekli olan gevşemeyi de sağlayabilir.

Fakat cildinizi düşünün

ciltte alerji

Duşu ne zaman almamız gerektiği ile ilgili temel tartışmalar bu argümanlardan anlaşılmaktadır. Ancak, neredeyse kimsenin aklına getirmediği temel bir unsur vardır: cildimiz.

Bu, konu duş almaya geldiğinde, en önemli faktörlerden biridir. Cildin bir çeşit koruyucu bakteri tabakası vardır. Bu, aşırı duş veya banyo ürünleri (sabun, losyonlar ve diğerleri) sebebiyle çok etkilenebilir.

Tıp camiası günde bir kere duş almayı önermektedir, bunun sebebi de, aşırı duş almanın yukarıda belirtilen koruyucu tabakayı tehlikeye atmasını önlemektir. Zamanla aldığımız duşların sayısının, deri iltihabı veya alerji gibi, kutanöz doku ile ilgili sorunlara yol açabileceği de dikkate alınmalıdır.

Öyleyse, ne zaman duş almalıyız?

duş ve su temizliği

Duş almak için sabah olduğu kadar, akşam için de bir çok geçerli argüman vardır. Her iki tarafı destekleyen sebeplerden bazıları şunlardır:

Sabah duş almak

Aşağıdakiler eğer günlük rutininizin bir parçası ise sabah duş almanız önerilir.

 • Erken kalkıyorsanız
 • Erken bir saatte tıraş olurken problem yaşıyorsanız
 • Uyanmakta ve ayılmakta güçlük çekiyorsanız
 • Gece çok fazla terliyorsanız
 • Hafif bir iş yükünüz olacaksa
 • Gece duş almak uyku miktarınızı etkiliyorsa
 • Yağlı bir cildiniz varsa

Gece duş almak

Gece, özellikle de yatmadan önce duş almanın nedenleri, genellikle yukarıda belirtilenlerin tam tersidir.

 • Sabah çok az vaktiniz varsa
 • Makyaj yapıyorsanız
 • Aşırı yorgunluğunuz oluyorsa
 • Ağır bir iş yükünüz olacaksa
 • Aşırı fiziksel aktivite yapıyorsanız (spor veya yürüyüş)
 • Gün boyu aşırı terliyorsanız
 • Bisiklet kullanıyorsanız
 • İyi uyumak için rahatlamaya ihtiyaç duyuyorsanız

Duş almak için hangi su en iyisidir?

duşta şarkı söylemek

Duş için en iyi zamanın hangisi olduğu ile ilgili tartıştıktan sonra, hala çözmemiz gereken bir soru vardır: ne tür bir su kullanmamız gerektiği. Genellikle, iki seçenek vardır: sıcak ve soğuk. Bunlara, ılık olarak üçüncüsü de ekleyebiliriz.

Aşırıya kaçmak hiçbir zaman iyi değildir. Bu nedenle, vücut için en çok tavsiye edilen su, ılık sudur (sıcaktan biraz daha soğuk).


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Zhai, H., Wang, J., & Fang, Y. (2006). DUCHA: A new dual-channel MAC protocol for multihop ad hoc networks. IEEE Transactions on Wireless Communications. https://doi.org/10.1109/TWC.2006.04869

 • En naranja. (2016). ¿Qué tipo de calentador de agua es más eficiente?

 • Blanco S., H. A., De Williams, M. L., Velezmoro, A. C., & Aguilar L., V. H. (2014). Consumo de agua en actividades domésticas. Caso de estudio: Estudiantes de la asignatura saneamiento ambiental de la UCV. Revista de La Facultad de Ingenieria.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.