Her Gün Duş Almak Sağlık İçin Zararlı mıdır?

Her Gün Duş Almak Sağlık İçin Zararlı mıdır?

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Doğruluğu kesin olmasa da, her gün duş almak sağlık için zararlıdır. Bugünkü yazımızda, bu konuya dair çeşitli bilgiler paylaşacağız, ayrıca beden temizliği ve kişisel hijyen ile ilgili çeşitli ipuçları vereceğiz.

Bildiğiniz üzere, tüm alışkanlıklar, hatta sağlıklı olan alışkanlıklar bile aşırıya kaçıldığında zararlıdır. Söz konusu sık duş almak olduğunda, bu alışkanlığın aşırıya kaçıp kaçmadığını anlamak çok zordur.

Konu kişisel hijyen alışkanlıkları olduğunda, bu alışkanlıkları doğru uygulamamız ve bedenimize zarar vermeden ideal bir denge kurmamız çok önemlidir. Cildimiz bedenimizin en önemli kısımlarından biridir, fakat aynı zamanda bakterilere en çok maruz kalan organdır.

Bazen sıcak bir günde serinlemek için, egzersiz yaptıktan sonra veya rahatlamak için aynı gün içerisinde bir kaç kez duş alırız. Ama dikkatli olun! Daha önce de belirttiğimiz gibi, aşırıya kaçan alışkanlıklar, sağlık için zararlıdır.

Her Gün Duş Almak Neden Zararlıdır?

her gün duş almak

Her gün duş almak şu nedenlerden dolayı zararlı olabilir:

Banyo ürünlerinin içindeki maddeler

Duş alırken kullandığımız ürünlerin büyük kısmı bol miktarda paraben ve zenoöstrojen içermektedir. Ayrıca bazı petrol bazlı ürünler hem sağlığımız için zararlıdır hem de bazı kanser türlerinin ortaya çıkması ile ilişkilendirilmektedir.

Cildimiz büyük ve komplike bir organdır. Ona iyi bakın!

Cildimizin bedenimizdeki en büyük organımız olduğunu ve bu yüzden ona çok iyi bakmamız gerektiğini unutmayalım. Cildimizde, eğer gün içerisinde çok sık duş alırsak etkilenecek ve azalacak çeşitli doğal yağlar ve farklı maddeler bulunmaktadır.

Bu yüzden cildimizi aynı gün içerisinde pek çok kez yıkamamalıyız. Bu kurala sadık kalarak, cildinizin doğal dengenizi ve bakteri florasını koruyabilirsiniz. Cildin bakteri florası cildin yabancı maddelere karşı korunması için çok önemlidir.

Duş sırasında kişisel hijyen ipuçları

duş başlığı

Belki her gün duş almanın kötü bir etkisi olmayabilir, ancak aynı gün içerisinde birkaç kez duş almak veya kimyasal içeren ve çok güçlü ürünleri sık sık bedenimize uygulamak zararlıdır. Bu gerçekleri göz önünde bulundurarak, duş sırasında dikkat etmeniz gereken için birkaç ipucu hazırladık.

  • Fazla sıcak su ile yıkanmayın. Pek çok kişi uzun ve sıcak bir banyo yapmayı sever, ancak uzun süre sıcak suya maruz kalmanın cilt sorunlarını arttırdığını unutmayın. Eğer sıcak suyun tadını çıkartmak istiyorsanız duşu kısa tutun ve suyun aşırı sıcak olmamasına özen gösterin.
  • Mümkün olduğunca az kimyasal içeren, yumuşak bir sabun kullanın. Eğer doğal sabun bulabilirseniz, bu bedeniniz için en iyisi olacaktır.
  • Yüz maskesi uygulamak için en uygun zaman duştan öncedir, sonrasında değil. Böylece cildiniz maskenin içerisinde olma ihtimali olan çeşitli kimyasalları emmez.
  • Sabun, şampuan veya benzer bir ürün uyguladıktan sonra, duştan çıkmadan iyice duruladığınızdan emin olun; aksi taktirde cildinizde kalan bu tarz ürünler cildinizin kurumasına neden olabilir.

Cildinizi sertçe kurulamamalısınız, bu cildinizin sert ve aşırı kuru olmasına neden olur. Bunun yerine, havlu ile nazikçe cildinizin üzerindeki fazla suyu alın ve tamamen kurumadan kaliteli bir nemlendirici sürmelisiniz.

Duş almak için en ideal su sıcaklığı nedir?

Yazımızın sonuna gelirken size duş aldığınız suyun sıcaklığının öneminden bahsetmek istiyoruz.

Serin bir duş istiyorsanız, yaklaşık 23 derece civarında su kullanmalısınız. Bu cildinizin sıkılaşmasını sağlayacaktır. Eğer daha ılık bir duş istiyorsanız, yaklaşık 30 derece sıcaklığındaki su tüm bedeninizin gevşemesine yardımcı olacaktır.

Benzer şekilde 40 derece civarındaki su da bedeniniz üzerinde ferahlatıcı bir etki bırakacaktır. Evet yanlış okumadınız: ferahlatıcı. Bu sıcaklıkta bedeniniz kendi ısısını düşürmeye başlar ve bu sayede ferahlamış hissedersiniz. Ancak yine de bu kadar sıcak suyu, sürekli ve fazla miktarda kullanmanızı önermiyoruz.

İlginizi çekebilir ...
Duş Alırken Yaptığımız Hatalar Nelerdir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Duş Alırken Yaptığımız Hatalar Nelerdir?

Çoğumuz günde en az bir kere duş almanın iyi bir şey olduğunu düşünür. Duş alırken yaptığımız hatalar nelerdir? Öğrenmek için hemen tıklayın!