Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Siz de kuru ciltten muzdaripseniz, bu makalemizde kuru cilt bakımı hakkında vereceğimiz tavsiyeler tam size göre!

Kuru Cilt Bakımı Hakkında

yüz kremi

Cilt doğal olarak, her zaman iyi derecede nemli olmalıdır.

Ancak ne yazık ki, kuruluğa neden olan bazı dış etkenlerden kaçınamayız.

Yüksek sıcaklıklar, güneşe uzun süre maruz kalma, hormonal değişiklikler, bazı kozmetik ürünler ve yaşlanmanın tümü dehidrasyona neden olabilir.

Aşağıda, cildinizin her zaman nemli olmasını sağlamak için önemli bazı yöntemler tavsiye edeceğiz.

Omega 3 ve 6 Yağ Asitleri Yiyin

Kuru cilt, vücudunuzdaki yağ asidi eksikliğinin en belirgin belirtisidir, ancak bu özellikle ellerinizdeki kuruluktan anlaşılır.

Cilt hücreleriniz çoğunlukla Omega 3 yağlarıyla oluşur. Bunlar, pek arzu edilmeyen iklim koşullarına karşı bir tampon görevi görmeleri nedeniyle, içerlerindeki gerekli miktarda suyu muhafaza etmek için de önemlidir.

Vücudunuzun uygun miktarda Omega 3 yağ asitleri almasını sağlamak için yüksek miktarda yağ içeren somon, ringa, ton balığı, uskumru ve benzeri balıkları diyetinize eklemeniz gerekir.

Herhangi bir nedenden dolayı balık yemiyorsanız, bu durumda Omega 3 ve 6 takviyeleri almanızı tavsiye ederiz.

Taze Sebze Tüketiminizi Artırın

sebzeler

Taze sebze ve meyve yemek, taze sebzelerin pişirildiklerinde yok olan veya işlendiklerinde azalan yüksek kimyasal, enzim, vitamin ve iz öğesi içeriğine sahip olmaları nedeniyle iyi bir sağlığa sahip olma açısından gereklidir.

Bu elementler aynı zamanda cildinizin nemini ve uygun hidrasyonunu sağlamaya yardımcı olmada esastır.

Eğer salata yemeyi sevmiyorsanız, aç karna içildiğinde vücudunuzu toksinlerden arındırmak için ideal olan ve vücudunuza ve cildinize gerekli besini sağlayan sebze suları içebilirsiniz.

Günlük Diyetinizden Şekeri, Unu, Rafine Edilmiş veya İşlenmiş Gıdaları Çıkarın

Sağlığınız açısından oldukça toksik olan yüksek miktarda kimyasal, koruyucular ve bolca katkı maddesi içeren işlenmiş gıdaları diyetinizden çıkarmak oldukça önemlidir.

Bu ürünler, gıdaların daha uzun süre dayanmasını sağlamak için onlara eklenir, ancak aynı zamanda cildinizdeki ve genel olarak vücudunuzdaki toksinleri arttırabilir.

Şeker ve rafine unlarla ilgili olarak, bunlar da insülin seviyesini arttırabilir ve bunun sonucunda cildinize zarar verebilir.

Su Tüketiminizi Arttırın

su içmek

Suyun vücudunuzu önemli bir şekilde arındırabilme yeteneği vardır ve bunun sonuçlarını cildinizde görebilirsiniz.

Suyun bu organın hidrasyonunu ve nemini muhafaza ettiğini unutmamak gerekir. Ayrıca, düşük sodyum içeriğe sahip maden suyu içmek en iyisidir.

Eğer kaynak suyuna erişiminiz varsa, bu daha da iyidir çünkü ksenoöstrojenler içerir.

Eğer diyetinize bolca sebze ve meyve katarsanız, cildinizin görünümünde mükemmel sonuçlar elde edersiniz. Elbette bunun yanında günde en az sekiz bardak su içmeyi ihmal etmemeniz gereklidir.

Su içmek için asla susamayı beklemeyin, suyu düzenli bir şekilde içmeniz gerekir.

Diğer Bir Tavsiye

Kuru cilt bakımı için oldukça önemli bir tavsiye, haftalık olarak peeling (cildi ölü hücrelerden arındırma) gerçekleştirmektir.

Ayrıca bir temizlik ve tonlama rutinini takip eden ve hem nemlendirici, hem de besleyici bir krem kullanın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.