Su İçmek: Beynimize 5 İnanılmaz Etkisi

Çantanıza bir şişe su koyun ve gün boyunca için. Kendinizi her gün 8 bardak su içmeye zorlamayın. Sadece her zaman yeterince su aldığınıza emin olun.
Su İçmek: Beynimize 5 İnanılmaz Etkisi

Son Güncelleme: 20 Kasım, 2018

İnsanlar çoğu zaman, böbreklerini, karaciğerlerini ve hatta kalplerini düşünerek bu hayati kaynağı tüketir. Bununla birlikte, su içmek ve beyin fonksiyonları arasında düşündüğünüzden çok daha fazla bağlantı vardır.

Beyniniz en çok enerjiye ihtiyacı olan organdır. Aslında beynimizin % 75’i sudan oluşur. Beynin işleyişini devam ettirebilmesi için bu temel ve bir o kadar da ilginç maddeye ihtiyacı vardır.

Günde 7 ila 8 bardak su içmeniz gerekir. Ancak bunun ötesinde, karşılamanız gereken bir hedef belirlemezseniz daha iyi olur. Bunun nedeni, her bedenin faaliyet seviyelerine göre farklı ihtiyaçlara sahip olmasıdır.

En iyi şey, gün boyunca su içmeye devam etmektir. Bunu yapmak için her saatte biraz su içmekten daha iyi bir şey yoktur. Böylece, yorulmazsınız ya da kendinizi suya boğmazsınız.

Bunu yaparak, bedeninizin içten dışa doğru uyum sağlamasına yardımcı olursunuz. Bu yazıda, su içmek kadar basit bir şeyin beyninizde yarattığı şaşırtıcı etkilerden bahsetmek istiyoruz.

1. Su içmek beyninizi daha hızlı çalıştıracak

Beyniniz, doğru şekilde çalışmak için doğru miktarda suya ihtiyaç duyar. Bu organdaki hücrelerin düzgün çalışması için su ve diğer elementlerin hassas bir şekilde dengelenmesi gerekir.

Uyandığımız zaman su içmeniz gerektiğini unutmamanız gerekir. Sabah uyandığınız zaman, beyin hücrelerinin suyun sağlayacağı neme en çok gereksinim duyduğu zamandır.

Terlemeseniz de, bu su kaybetmediğiniz anlamına gelmez. Her derin nefesle biraz nem atarsınız. Ayrıca, bunun biriken etkisi sabahları beyninizin kurumasına neden olur.

Beyninizin optimum kapasitede çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için sabah sadece bir bardak su içip kahvaltıda lezzetli meyveler tüketmeniz bile yeterli olacaktır.

Bu makalemiz de ilginizi çekebilir: Daha Sık Su İçmenin 7 Yolu

2. Konsantrasyonunuzu artıracaksınız

su ve konsantrasyon

İnsanlar genelde susuz kaldıklarını fark etmez. Bunu sadece baş dönmesi ya da kuru cilt gibi görünür sorunlarla karşılaştıklarında fark ederler.

Bununla birlikte, beyniniz bunu ilk anlayan organdır. Öncelikle dikkatinizi kaybedersiniz. Beyniniz kaynaklarını muhafaza etmeye çalışır. Hafızanız çevikliğini kaybeder.

Konsantre olmak daha zor olur ve uyarıcılara çabuk tepki gösteremezsiniz. Kahve ya da çay içmenin de yardımcı olabileceği doğrudur. Bununla birlikte, bu içecekleri gün boyunca sürekli içmemelisiniz.

Her 45 dakikada bir, bir yudum su içmeniz önemlidir. Bu, dikkat açıklığınızın azalmaya başladığı süredir. Çare olarak hiçbir şey biraz sudan daha iyi değildir.

3. Ruh halinizi ve duygularınızı dengelemeye yardımcı olur.

ruh sağlığı

Zihinsel sağlığınızı su ile ilişkilendirmek garip gelebilir. Ancak hepimizin bildiği gibi, denizi izlemek bile insanı rahatlatır. Rüzgarı hissettikten sonra, sesini duyarsınız ve denizin tuzlu havasını içinize çekersiniz.

Duygularınız yalnızca suyu izlemekten etkilenmez. Duygusal dünyanız su içmekten de etkilenir. Bu çok kolay gerçekleşir: Beyninizin sıcaklığını artırırsınız, toksinlerden ve ölü hücrelerden kurtulursunuz.

Ayrıca zihniniz için bir tür yeniden doğma sağlamak için kimyasal süreçleriniz dengelenir. Bu, örneğin üst üste iki bardak su içmek gibi anlık ve etkili bir tedavi aramanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Daha önce söylediğimizi yapmanız gerekiyor: Vücudunuza ihtiyacı olan suyu vermeye devam edin. Küçük yudumlar şeklinde tüketin. Bu şekilde, hücreleriniz aktif kalacak ve dengede olacak. Bu denge, stres ve endişelerinizi düzene koyacaktır.

4. Su içmek daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır

su damlası

Yatmadan önce bir bardak su içtiğiniz zaman, gecenin yarısında tuvaleti kullanmak için kalma olasılığınız var. Bununla birlikte, bu kolay rutine alışmalısınız.

Sadece yarım bardak bile olsa, yatmadan önce su içmek çok daha sağlıklı bir uyku almanıza yardımcı olur. Su, beyninizdeki kan akışını artırır.

Bu da beyninizin oksijen almasına ve nem oranını artırmasına sebep olur. Ayrıca beyninizi yatıştırır. Bunun yanı sıra, suyun beyninizi atık maddelerinden kurtardığını da hatırlayın.

Bu, beyninizin temel dengesini koruması için gereklidir. Bunu bugün uygulamaya koyun. Biraz daha iyi uyumakta size yardımcı olup olmadığını keşfedin.

5. Gün boyunca su içerseniz hafızanız gelişecektir.

Dehidrasyon ne kadar hafif olursa olsun, anında bir homeostatik dengesizliğe neden olduğunu unutmayın. Başka bir deyişle, bu durum bir dizi işlev bozukluğu başlatır. Bunlar yaşamınızın çeşitli temel alanlarını etkiler.

Bunun sonuçlarından biri, bilişsel çevikliğin azalmasıdır. Yani bazı şeyleri ezberlemek, sonuç çıkarmak için bilgiyi değerlendirmek ve uzun vadeli hatıralar yaratmak zorlaşacak demektir.

Şu ipucunu aklınızda tutun: Çantanıza bir şişe su koyup gün boyunca için. Kendinizi her gün 8 bardak su içmeye zorlamayın. Sadece her zaman yeterince su almış olduğunuza emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.