Aç Karnına Ilık Su İçmek İçin 6 Neden

Aç Karnına Ilık Su İçmek İçin 6 Neden

Son Güncelleme: 28 Eylül, 2018

Pek çoğumuz güne bir bardak suyla ya da bizi uyandıracak bir fincan çay veya kahveyle başlamayı alışkanlık haline getirmişizdir. Seçimini sudan yana yapan hemen herkes soğuk su içmeyi tercih eder, çünkü soğuk su daha ferahlatıcıdır. Ancak, aç karnına su içmenin en sağlıklı yolu suyu ılıkken içmektir.

Her gün, aç karnına bir bardak ılık su içmek sindirim sistemimiz için faydalıdır, ayrıca bağışıklık sistemimizi uyarmaya ve toksinlerden temizlemeye de yardımcı olur.

Uzmanlara göre, güne başlamanın en iyi yolu limon ya da çayla birlikte bir bardak ılık su içmektir. Böylece, serbest radikallerin vücudumuzda dolaşımını engellemiş ve hastalıklara karşı koruyucu önlem almış oluruz.

Ilık su, su tüketmenin en lezzetli yöntemi olmasa da biraz limon ya da çayla tatlandırarak güne onunla başlamanız için pek çok neden vardır. Bu yazımızda, aç karnına ılık su içmeye başlamanız için 6 neden sıralayacağız.

Aç karnına ılık su içmek sindirime iyi gelir

Aç karnına bir bardak ılık ya da sıcak su vücudunuzu sağlığa zararlı toksinlerden arındırabilir. Su ve diğer sıvılar sindirim sisteminizi uyararak tükettiğiniz besinlerin daha iyi sindirilmesini sağlar.

Yemeklerden sonra soğuk su içmek ise yarardan çok zarara yol açabilir. Soğuk su içmek, yediklerimizin içindeki yağların katılaşmasına neden olarak sindirimi zorlaştırır ve yağ depolanmasına yol açar. Uzmanlar, soğuk su yerine ılık ya da sıcak su içmenizi önermektedir.

Kabızlığı önler

kabızlık için aç karnına ılık su

Gün içinde tükettiğimiz besinlerin çoğunun sindirimi zordur ve bu nedenle pek çok kişi yavaş bağırsak hareketlerinden şikayetçidir. Kabızlık olarak da bilinen bu durum, atıkların vücuttan atılımını zorlaştırır, karında şişkinliğe, ağrıya ve rahatsızlığa neden olur.

Sıcak ya da ılık su içmek bağırsak hareketlerimizi düzenlemeye yardımcı olarak kabızlığa karşı bizi korur. Sindirim sistemini harekete geçiren bu yararlı alışkanlık, vücudumuzun atıklardan kurtulması için çok önemlidir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Soğuk su içmek zararlı mı?

Günlük ağrılara iyi gelir

Bazen bir bardak sıcak ya da ılık su, adet kramplarını ya da baş ağrılarını geçirmek için en iyi yöntemdir. Isının vücut üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır, karın kaslarını gevşeterek krampları ve ağrıları geçirir. Bazı araştırmalara göre, ılık su içmek kan dolaşımını canlandırarak kas ağrılarını tedavi etmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olur

aç karnına ılık su ile kilo vermek

Aç karnına ılık su içmenin kilo vermeye yardımcı olduğunu daha önce de duymuş olabilirsiniz. Bu doğrudur, sıcak su vücut ısısını yükselterek metabolizmayı hızlandırır ve metabolizma, hızlandığı zaman daha fazla yağ yakmaya başlar. Ilık su içmek, sindirim sisteminin ve böbreklerin işleyişine yardımcı olur. İdeal olan, ılık suyu limonla içmektir.

Dolaşıma iyi gelir

Bir bardak ılık su içmek, vücutta depolanmış olan yağların atılmasına destek olur ve bununla birlikte sinir sistemimize de faydası vardır. Bu özelliği sayesinde, vücutta dolaşan toksinlerden kurtulmamıza yardım ederek dolaşımı ve kan arıtımını iyileştirir. Ilık su, kasların gevşemesine ve kan akışının harekete geçmesine yardımcı olur.

Erken yaşlanmayı önler

erken yaşlanma

Aç karnına ılık su içme alışkanlığı erken yaşlanmayı ve neden olduğu belirtileri önlemeye yardımcı olur. Vücudumuzda toksinler biriktiğinde hastalıklara ve yaşlanmaya yatkın hale geliriz.

Buna karşın, sabahları bir bardak ılık su içmek toksinlerin vücudumuzdan atılmasına ve bizi hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur. Ayrıca ek olarak, ılık su içmek cilt hücrelerimizi tamir etmek ve cildimizin esnekliğini korumak için de birebirdir.

Her durumda ılık suyun faydalarının keyfini çıkarmanın en iyi yolu bardağımıza biraz limon ya da çay ilave etmektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.