Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Besin

· 17 Temmuz, 2015

Dengeli beslendiğiniz takdirde vücudunuzun en iyi şekilde işlediğinden emin olabilirsiniz. Buna ek olarak, vücudunuza ihtiyacı olan besinleri sağlamak ve yaşlanma karşıtı gıdaları tüketmek hem içinizde hem de dışınızda fark yaratmanızı sağlayacaktır. Böylece, çok daha genç ve canlı görüneceksiniz.

Kötü alışkanlıklar vücudunuzun daha hızlı bir şekilde yaşlı görünmeye başlamasına neden olur. Alkol almak, tütün kullanmak, kötü beslenmek gibi kötü alışkanlıklar vücudunuzu giderek bozulmasına yol açacaktır. Eğer daha uzun bir süre genç görünmek istiyorsanız, bu yazıyı okuyun çünkü bu amaca ulaşmak için hangi yiyeceklerin ve alışkanlıkların en iyileri olduğundan bahsedeceğiz. Antioksidan özelliklere sahip yaşlanma karşıtı yiyecekler oldukça önemlidir, çünkü serbest radikallerin hücrelerimize zarar vermesini önlerler, bu da dokuların erken yaşlanmasını engelledikleri anlamına gelir.

Antioksidan Özelliğe Sahip Besinler Hangileridir?

Aşağıda bahsedeceğimiz yaşlanma karşıtı yiyecekler, bol miktarda antioksidan içerir. Ayrıca sağlığımız üzerinde olumlu etkileri vardır. Bunları beslenme düzeninize dahil edin ve sundukları pek çok faydanın keyfini çıkarın, hem içi hem de dışı sağlıklı bir vücuda kavuşun.

Sarımsaksarımsak

Sarımsak sağlıklı bir vücut için gerekli olan iki temel maddeyi içerir: allisin ve diallyn sülfid.

Antioksidan özelliklerine ek olarak sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve bazı kanser tiplerini önlemeye de yardımcı olur.

Brokoli

Brokoli bol miktarda vitamin içerir. Ayrıca arındırıcı ve kanser karşıtı özelliklere sahiptir.

Domatesdomates

Kolesterolü düşürmeye ve enfeksiyonları önlemeye yardımcıdır.

Yeşil Çay

Kalbi korur ve vücuttaki yağ oranını azaltmaya yardımcı olur.

Kızılcıkcranberries

Ödem önleyici ve antibiyotik etkiye sahiptir.

Üzüm

İdrar söktürücü, tümör önleyici ve bağırsakları temizleyici etkiye sahiptir.

Kirazkiraz

Kiraz çok miktarda vitamin içerir, hafif bir bağırsak boşaltıcı etkiye sahiptir ve bazı kanser tiplerini önlemeye yardımcı olur.

Kivi

Bol miktarda C vitamini içeren kivi, ana damarların ve dolayısıyla kalbimizin sağlığını korur.

Bakliyatlarmercimek

İyi bir protein, lif, vitamin ve mineral kaynağıdır.

Kakao

Bol miktarda magnezyum içeren kakao, ruh halimizi olumlu olarak etkiler ve konsantrasyonumuzu geliştirir.

Bütün bu yiyeceklerin hücrelerimizin bozulmasını ve ölmesini önleyici etkisi vardır. Vücudumuza zararlı etkenlerle doğrudan savaşırlar. Ama tabii ki tüm sorumluluğu tek başlarına taşıyamazlar, yaşlanma karşıtı mücadelede en iyi sonuçlara ulaşmak takım oyunu gerektirir.

Dengeli beslenme her zaman için egzersiz ve bol sıvı alımıyla tamamlanmalıdır, vücudumuz ancak böyle en ideal şekilde işler ve etkili bir şekilde besinleri emip atıklardan kurtulur. Artık sizin de bildiğiniz gibi, bu iyi alışkanlıları sürekli bir şekilde uygulamak daha genç ve canlı görünen sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı sağlayacaktır.

Güneş ışınlarına fazla maruz kalmaktan kaçının. Dışarıya güneşlenmek amacıyla çıkmamış olsanız bile güneş korumasına ihtiyacınız olduğunu unutmayın, bulutlu günlerde bile. Cilt tipinize göre ihtiyacınız olan koruma faktörünü öğrenmek için doktorunuza danışın.

Cildinizi nemlendirmeyi alışkanlık haline getirin ve makyajınızı çıkarmadan yatmayın. Kullandığınız kremler her zaman için cilt tipinize uygun olmalı. Mümkünse yüzünüzü temizlemek için bu amaca uygun, yüzünüzü zarar vermeden temizleyecek ürünleri kullanın. Ayrıca, ölü derilerinizden de kurtulmanız gerekir; bunun için hem yüzünüzü hem de vücudunuzu en az ayda 2 kere keseleyin.

Diğer Öneriler…

Sağlıklı ve canlı bir cilde kavuşmak için bir diğer seçenekse jelatindir. İçerdiği kolajen sayesinde daha uzun süre genç görünmenizi sağlar. Düzenli olarak jelatin tükettiğiniz zaman saçlarınız, tırnaklarınız, kaslarınız ve tendonlarınız da bundan faydalanacaktır.

Tütünden uzak durun, sigara içmek yalnızca ciğerlerinize zarar vermekle kalmaz aynı zamanda cildinizi kurutarak daha yaşlı görünmenize de yol açar. Bu özellikle yüzünüzde göze çarpacaktır. Sigara içenler içmeyenlere göre daha erken kırışıklarla tanışacaklardır.