Kivinin Bilmeniz Gereken 8 Yararı

C vitamini içeriği ile bilinse de, kivi aynı zamanda önemli miktarda içerdiği potasyum sayesinde kas krampını önlemek için idealdir.
Kivinin Bilmeniz Gereken 8 Yararı
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Kivi sarmaşıklarda büyür ve insanlar onu Yeni Zelanda ve aynı ismin kuşuyla ilişkilendirir. Lezzetli bir meyvedir ve yaz meyvesi salatalarında veya meyveli tatlılarda önemli bir bileşendir.

Bu makalede, kivinin birçok faydasını paylaşacağız, böylece bu meyveden daha çok zevk alabileceksiniz.

bölünmüş kivi

Kivinin karakter özellikleri

Kivi üretmek için sorumlu olan bitkiye Actinidia Deliciosa denir ve geçen yüzyılın başında Okyanusya’ya tanıtıldı. O zamandan beri, yenilebilir, lezzetli meyveleri nedeniyle çeşitli ılıman bölgelerde yetişmiştir.

Bu tüylü meyve ve  Yeni Zelanda adalarında yaşayan uzun bir gagası olan kanatsız küçük kuşun arasındaki benzerlik nedeniyle Yeni Zelandalılara “kivi” adı verilmiştir.

Bu oval meyve yaklaşık 6 cm uzunluğundadır ve beyaz yeşil bir “kalp” etrafına çevrelenmiş çok küçük siyah tohumlarla parlak yeşil renk bir etten oluşur.

Lezzeti, çilek veya bektaşi üzümü gibi biraz asidiktir.

Kivinin yararları nelerdir?

Genel olarak, bu küçük meyvenin gözden kaçan çok fazla özelliği vardır. Hala ne olduklarını bilmiyorsanız, yazıya dikkatinizi verin!

1. Çok miktarda C vitamini sağlar

küp küp kivi

İster inanın ister inanmayın, kivi portakal veya limondan daha fazla bu besini içerir.

Bildiğiniz gibi, C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve hastalanmamıza yardımcı olur. Bu özellikle soğuk algınlığı ve grip yaygın olduğu kış aylarında geçerlidir.

  • İlk olarak, virüsler ve bakterilerle savaşır ve vücuda girmesini engeller.
  • Ayrıca, sağlıklı dişler, kemikler, dokular ve kan damarlarının sürdürülmesini sağlar.

Tek bir kivi, günlük önerilen C vitamini alımının %240’ını sağlar.

2. Güçlü bir antioksidandır

dilimlenmiş kivi

Ek olarak, bu meyvenin C vitamini içeriğinin haricinde başka bir yararı da, büyük bir antioksidan güce sahip olmasıdır. Bu, serbest radikallerle savaştığı ve erken yaşlanmayı geciktirdiği anlamına gelir.

Cildimiz güneşe maruz kalma, iklim ve kirlilik tarafından günlük olarak etkilenir. Kivi hücrelerimizi yenileyebilir ve daha uzun süre genç görünmemize yardımcı olabilir.

Yani kırışıklıklara ve ifade çizgilerine veda edin!

  • Ayrıca, gözünüzde güneş filtresi olarak davranma ve ultraviyole ışınlarının neden olabileceği hasarı önleme kabiliyetine sahiptir.
  • Ayrıca, kivi yemek maküler dejenerasyon, katarakt veya yüksek tansiyon gelişmesi riskini azalır.

3. Bağırsak hareketlerini düzenler

kivi yemek

Çünkü kivi, iyi bir lif dozu sağlar. Bu nedenle kabızlık veya gaz sorunu olan insanlar için idealdir.

  • Tuvalate sorunsuz bir şekilde çıkmanıza yardımcı olması için boş mideye (tek başına ya da başka meyvelerle) yiyebilirsiniz.
  • Ayrıca verimli enzimleri sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Genel olarak, mide şişmesi veya hazımsızlıktan muzdaripseniz ideal olacaktır.
  • Eğer hassas bağırsak sendromu olan biriyseniz kiviyi bir tatlı olarak seçebilirsiniz.

Bunu da okumanızı tavsiye ediyoruz: Şişkinlik için Armut ve Kivi ile Smoothie

4. Sizi şekle sokar

Kilo vermek için diyet yapan insanlar, çok az kalori içerdiği için kividen faydalanabilirler .

Her 100 gram meyve için vücut 69 kalori alır.

Aynı zamanda, karakteristik lezzeti tatlı şeyler yeme arzusunu azaltma yeteneğine sahiptir. Ayrıca, iştahınızı tatmin ettiği için, aşırıya kaçıp zor duruma girmenizi önler.

5. Hamile kadınlar için iyidir

hamilelikte kivi

Hamilelik sırasında, kadınlar folik asit alımını arttırmalıdır. Bu temel vitamin, embriyonun hücrelerinin gelişmesini sağlar.

Gerekli miktarlarda bulunmazsa, fetüste ve özellikle spina bifida denilen bir durumda malformasyonlara yol açabilir.

Hamilelik sırasında kivi yemek, bu besin maddesinin gerekli dozunu sağlayabilir.

6. Spor performansını geliştirir

koşu yapan kadın

Sporcular için en uygun meyve nedir diye düşündüğümüzde, otomatik olarak ilk aklımıza gelen muz olur.

Bununla birlikte, kivinin yararları onu bu lezzetli sarı meyvenin üstüne çıkarır. Bunun nedeni, daha fazla potasyum ve daha az sodyumun yanı sıra E vitamini, lütein ve besinsel lif temin etmesidir.

Sonuç, geliştirilmiş performans ve daha fazla dayanıklılıktır. Ayrıca, kramplardan muzdarip olma riskini de azaltır ve daha hızlı kas iyileşmesi sağlar.

Elbette, bu avantajlardan yararlanmak için bir sporcu olmanıza gerek yoktur. Geceleri bacak kramplarından dolayı acı çekiyorsanız, beslenme düzeninize kivi eklemenizi öneririz.

7. Kalp hastalıklarını azaltırlar

kivi ve kalp

Kivi, vücuttaki yağları daha hızlı yakmaya yardımcı olan düşük bir glisemik indekse sahiptir.

Bu bizim daha sağlıklı damarlar ve arterlere sahip olmamıza ve böylece kalp hastalığına yakalanma ihtimalini azaltmamıza yardımcı olur.

Ayrıca, kandaki kolesterol seviyelerini düzenler ve diyabet veya kan pıhtılarının oluşması riskini en aza indirir. Tüm bu faydalar için proteolitik aside teşekkür etmeliyiz.

Eğer hipertansiyondan muzdaripseniz, haftada iki veya üç kivi kan basıncınızı dengeleyebilir, böbrekleriniz, gözleriniz ve beyniniz gibi hayati organlarınızdaki olası sorunları azaltabilir.

8. Ruh halinizi geliştirir

sakin kadın

Meyve yediğimizde duygularımız değişir. Bunda hiç şüphe yoktur. Daha sağlıklı, daha enerjik ve daha iyi bir ruh halinde hissederiz.

Kivi de bu konuda bir istisna değildir. Bunun nedeni, beyne sinyal gönderen ve bir ruh hali güçlendiricisi olarak hareket eden belirli aktif enzimlerdir.

Yani, moraliniz bozuk, üzgün veya stresliyseniz bu lezzetli yeşil meyveyi yiyebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.