Şişkinlik için Armut ve Kivi ile Smoothie

Lif açısından zengin malzemelerle hazırlanan bu smoothie herhangi bir sindirim sistemi sorununu gidermek ve bağırsak hareketliliğini arttırmak için harikadır. Bu yüzden kabızlıkla savaşmak ve şişkinliği almak için birebirdir.
Şişkinlik için Armut ve Kivi ile Smoothie
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Gündelik aktivitelerinize engel olan tüm gün hissettiğiniz şişkinlik sorununuzdan arınmak için her şeyi denediniz mi? Sadece bu problemi yaşayan insanlar gündelik yaşamın ve aktivitelerin bundan ne kadar etkilendiğini tam olarak bilir. Bu sürekli rahatsızlığa onlar muhtemelen alışmışlardır.

Bu makalede sizlere her  sabah içebileceğiniz bir armut ve kivi smoothiesi sunacağız. Bu içecek sizlere bağırsak hareketlerinizi geliştirmekte ve sıvı tutulumuyla savaşmakta yardımcı olacak.

Kesinlikle deneyin!

Bu şişkinliğe iyi gelecek hiç bir şey yok mu?

Bu durumu iyileştirmenin önündeki en büyük engel, bu duruma sebep olan bir çok şeyin olmasıdır. Eğer şişkinlikten tamamen kurtulmak istiyorsanız, şimdi aşağıda sıralayacağımız şeyleri aklınızda tutmanızda yarar var:

 • Belli başlı yiyeceklere karşı hassasiyet yediklerinizi doğru sindirememenize sebep oluyor olabilir. Bunların arasında en yaygınları glüten ve laktozdur. Ancak meyve sebzelerle, bazı fındık fıstıkları sindirmekte sıkıntı çeken insanlar da vardır.
 • Aşırı çiğ yiyecekler veya çok fazla gaz yapan yiyecekler; mesela marul, lahana, soğan, mantar, baklagiller ve benzerleri.
 • Sağlıksız beslenme, acele bir şekilde, yürürken, ayakta dururken yemek yemek ve yemeği düzgünce çiğnememek. 
 • Bir öğün sırasında çok fazla su içmek. Yemekten önce, öğünler arasında ve sabah su içmelisiniz.
 • Farklı sindirim özelliklerine sahip yiyecekleri birleştirmek. Yapabileceğiniz en kötü şey süt ürünleri ile meyveleri bir arada tüketmektir. Bunları ana öğünlerin dışında, yani kahvaltı sırasında veya atıştırmalık olarak aralarda yemek en iyisidir.
 • Stres, sinir bozukluğu veya duygusal sorunlar yaşıyor olmak.
 • Sindirim problemleri. Şişkinlik yaşayan insanların bu durumu deneyimlemesinin sebebi sindirim bozukluğu yaşıyor olmaları olabilir. Ancak, bakteri, parazit, gastrit veya kronik kabızlık gibi problemleri ortadan kaldırmak için önce doktorunuza başvurmalısınız.

Şişkinlik tedavisine yardımda armudun faydaları

armut meyvesi

Armut sıvı tutulumundan kaynaklı şişkinliği azaltmak için en etkili yiyeceklerden biridir, çünkü armudun %80’i sudur. İçeriğindeki yüksek potasyum ve düşük sodyum ile özellikle kilo vermek için uygulanan diyetlerde tercih edilen bir meyvedir armut.

Ayrıca armudun idrar söktürücü özellikleri de içeriğindeki arginin, arbutin ve askorbik asitler ve diğer besleyici ögelerle desteklenir. Şişkinliği azaltmanın yanı sıra armut içeriğindeki çözülebilir bir lif olan pektin bağırsak hareketlerine de yardımcı olur. 

Şişkinlik tedavisine yardımda kivinin faydaları

Kivi kabızlığa iyi geldiği için oldukça popüler bir meyvedir. Bu içeriğindeki lifler sayesindedir, bunlar da bağırsak yollarını rahatsız etmeden bağırsak hareketliliğini destekler ve diğer bağırsak gevşeticilere benzemez.

Yani bağırsaklarınız doğru işlemeye başlarsa, bir çok insanda şişkinliğe sebep olan sürekli iltihaplanmanın önüne geçmiş olursunuz. Kivi ayrıca C vitamini açısından en zengin meyvelerden biridir, hatta limon ve portakal, yani turunçgillerden daha fazla C vitamini içerir. 

Kiviyi tüketmek için en iyi zaman kahvaltıdan öncedir. Ama şimdi sizlere sunacağımız armut ve kivili smoothie’yi içerek bunların etkisini güçlendirecek, aynı zamanda bu lezzetli kahvaltınızdan da çok zevk alacaksınız.

Smoothie’yi hazırlamak için gerekli olanlar

kivi armut smoothie

Hazırlayacağınız smoothienin miktarı ne kadar aç olduğunuza, vücudunuzun durumuna ve yaşam biçiminize dayanır. Bu smoothie aynı zamanda kilo vermeye de yardımcıdır, bu yüzden bu konunun üstüne gitmenizde fayda var.

Aşağıdaki miktarlar ortalamadır:

 • 1 büyük ve olgun armut. Eğer organikse kabuğunu da katın. Değilse kabuklarını soyun.
 • 2 olgun kivi.
 • Bir tutam toz zencefil kökü
 • 1/2 bardak su (100 mL)
 • Bu smoothie’yi tatlandırmak isterseniz, doğal tatlandırıcılar olan bal veya stevya kullanın.

Tüm malzemeleri iyice karışana kadar mikserden geçirin.

Ne zaman içmeliyim?

Şişkinliği ortadan kaldırmak için ideal olan bu smoothieyi her sabah, taze hazırlanmış biçimde kahvaltı olarak içmenizdir. Her zaman sabahları limonlu su içtikten sonra bunu için – mucizevi etkileri olacak.

Eğer hala açsanız ve katı bir şeyler yemek istiyorsanız, bunu kahvaltı olarak içtikten biraz sonra bir şeyler yiyin. Ayrıca bu smoothieden istediğiniz kadar yapabilirsiniz ve hatta bunu tüm sabah boyunca içebilirsiniz.

Bu yöntemi bir ay boyunca tekrarlamanız ve bu konuda kararlı ve istikrarlı olmanız çok önemlidir. Kendiniz için en iyi olanı hissedip ne kadar rahat ettiğinize göre devam edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
İltihap ve Şişkinlikle Mücadele İçin 8 Doğal Yol
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İltihap ve Şişkinlikle Mücadele İçin 8 Doğal Yol

Karın bölgesinde oluşabilen iltihap ve şişkinlik sağlığı etkileyen bir sorundur. İltihap ve şişkinlikle mücadele etmek için neler yapabilirsiniz? T...
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.