En İyi 5 İltihap Söktürücü Meyve

Bazı meyvelerin iltihap söktürücü özelliğe sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda, iltihaba en iyi gelen 5 meyveden bahsediyoruz.
En İyi 5 İltihap Söktürücü Meyve
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Günlük hayatımızda sık sık iltihaplanma sorunuyla karşılaşırız. Bağırsak rahatsızlıkları, karaciğer şişmesi, ödeme yol açan su toplanması, vb. iltihap söktürücü gıdalarla geçebilecek rahatsızlıklardır.

İçeriğindeki antioksidan ve diğer şifalı maddeler ile bizi enfeksiyonlara karşı koruyan ve böylelikle bağışıklık sistemimizi doğal yollardan güçlendiren meyveler bulunmaktadır.

İçerdikleri bol sıvı, mineral ve vitamin ile vücudumuzu güçlendirmeye ve dolayısıyla zaman zaman şikayetçi olduğumuz hastalıklarla savaşmamıza yardımcı olur. Şimdi, bu meyvelere bir göz atalım:

1. Ananas, en iyi iltihap söktürücü meyvelerden biridir

iltihap söktürücü ananas

Ananasın en iyi iltihap sökücü meyvelerden biri olmasının sırrı içeriğinde bulunan bromelain enzimidir.

Bromelain sülfür içeren bir sindirim enzim olup, tüketildiğinde hazmı kolaylaştırmasının yanı sıra, vücuttaki sıvı birikimini ve eklemlerde oluşan iltihapları azaltacak bir iltihap söktürücü etki yaratır.

Aktif maddelerinin etkisini daha da arttırmak için, ananası aç karnına tüketmeniz önerilir. Bir sabah uyandığınızda, bacaklarınızın su topladığını ve şiştiğini fark ederseniz, birkaç dilim taze ananas veya doğal ananas suyu tüketebilirsiniz. Kısa bir süre sonra çok daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

2. Limon ve biyoflavonoidler

limon suyu

Daha önce sayfamızda limonun faydalarından ve her sabah bir bardak limonlu ılık su içmenin ne kadar sağlıklı olduğundan defalarca bahsettik. Peki, limonun en etkili iltihap söktürücü meyvelerden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Limonun bu özelliği kabuğu, suyu ve beyaz kısmında bulunan bioflavonoid isimli esans maddelerinden birinden gelmektedir.

Limon adeta bir doğal antibiyotik etkisi gösterir ve yaraları iyileştirmek ve her türlü iltihabı geçirmek için kullanılır.

Biyoflavonoidlerin faydasını görmek için, limonun kabuğunu veya beyaz kısmını kullanmak önemlidir. Limonun faydalarından yararlanmak için en etkili tekniklerden biri başka bir yazımızda anlatmış olduğumuz donmuş limon terapisidir. Kesinlikle denemeye değer!

3. Papaya ve gizli bileşiği: papain

papaya ve papain

Manavda veya markette papaya görürseniz, mutlaka alın. Çünkü, en iyi iltihap söktürücü meyvelerden biridir. Hazmı kolaylaştırmaya yardımcı olur ve ayrıca kilo vermek için bire birdir.

Papaya posasında bulunan papain alternatif tıpta ağrıyı ve her türlü iltihabı geçirmek için kullanılan bir enzimdir. Faydalarından yararlanmak için her gün yarım papaya tüketmek yeterlidir.

Papayanın içeriğinde bol miktarda C vitamini, demir, kalsiyum ve doğanın bize sunduğu en iyi antioksidanlardan biri olan betakaroten bulunur.

Ayrıca, sindirim mukozası üzerinde antiseptik bir etkisi olan, ayrıca mide ve kalınbağırsak iltihabına çok iyi gelen, sindirimi kolay bir meyvedir.

4. Kiraz ,eklem iltihabı için idealdir

kiraz

Kirazın içeriğinde bulunanda bulunan “sihirli” bileşen antosiyanin iltihaba çok iyi gelir. Kiraz, parlak rengini bu doğal pigmente borçludur.

Ancak, bu küçük meyvenin en ilgi çekici özelliği iltihap söktürücü etkilerinin aspirinden çok daha fazla olmasıdır; çeşitli çalışmalara göre, kiraz eklem iltihabından muzdarip olanlar için son derece uygun bir tedavidir.

Kirazların antioksidan, C vitamini ve serbest radikallere karşı savaşan bir enzim tipi olan kuersetin yönünden çok zengin olduğu gerçeğini de unutmamalıyız.

Peki, eklem iltihabının tedavisinde iltihap sökücü etkilerinden en çok fayda sağlamak için kirazı nasıl tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Son derece basit. Öğle yemeğinden sonra yalnızca 15 tane kiraz yiyin.

5. Elma kabuğunun şifası

elma

Siz de her sabah elma yiyenlerden misiniz? Değilseniz, bu sağlıklı ve basit yeme alışkanlığını bir an önce kazanmanızı öneririz.

Diğer paylaşımlarımızda da elmanın kalp sağlığına iyi geldiğinden ve hatta forma girmenizi sağladığından birçok defa bahsetmiştik. Ancak, elmanın her türlü iltihaba da iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Montana Eyalet Üniversitesi (ABD) İmmünoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü tarafından yayımlanan bir çalışmaya göre, elma kabuğu iltihaba sebep olan T hücrelerine karşı savaşmaya yardımcı olan enzimler içerir.

Ayrıca elma kabuğunda, tüm enfeksiyon türlerine karşı savaşan, mineral ve vitamin sağlayan pektin maddesi bulunur.

Her gün kabuğuyla beraber bir elma yemeyi unutmayın!

 

İlginizi çekebilir ...
İltihaplanmayı Azaltmak İçin Doğal Tedaviler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İltihaplanmayı Azaltmak İçin Doğal Tedaviler

Birçok hastalığı etkileyen iltihaplanmayı  azaltmak için doğal tedaviler mevcut. İşte bugünkü yazımızda bu doğal çözümleri sizlerle paylaşacağız.

 

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Amri E., Mamboya F., Papain, a plant enzyme of biological importance: a review. American Journal of Biochemistry and Biotechnology, 2012. 8 (2): 99-104.
  • Jung M, Trievel S, et al. Influence of apple polyphenols on inflammatory gene expression. Molecular Nutrition & Food Research. Octubre 2009. 53 (10): 1263-80.
  • Lee YM., Yoon Y., Yoon H., Park HM., et al., Dietary anthocyanins against obesity and inflammation. Nutrients, 2017.
  • Liu RH. Health benefits of fruit and vegetables are from additive and synergistic combinations of phytochemicals. In: American Journal of Clinical Nutrition. 2003.
  • Manganaris GA, Goulas V, Vicente AR, Terry LA. Berry antioxidants: Small fruits providing large benefits. Journal of the Science of Food and Agriculture. 2014.
  • Maurer H. R. Bromelain: biochemistry, pharmacology and medical use. Journal of Plant Disease and Protection. Agosto 2001. 58. 1234-1245.
  • Shaw G., Lee Berthel A., Roos ML., Wang B., Baar K., Vitamin C enriched gelatin supplementation before intermittent augments collagen synthesis. American Journal of Clinical Nutrition. 2017. 105 (1): 136-143.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.