En İyi 5 İltihap Sökücü Meyve

Doğal iltihap sökücü meyveler olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda sizlere en faydalı olanlardan bahsedeceğiz.

İltihap oluşumu günlük hayatımızda son derece sık görülür. Bağırsak rahatsızlıkları, karaciğerin normale göre daha şiştiğini hissettiğimiz o günler veya ödeme yol açan klasik su toplaması veya düzgün beslemeyle geçecek şişlikler.

Antioksidan ve şifalı maddeler yönünden bizi enfeksiyonlara karşı koruyan ve böylelikle doğal bağışıklığımızı güçlendiren meyveler bulunmaktadır. Yüksek su, mineral ve vitamin içerikleri vücudumuzu güçlendirmemize ve dolayısıyla zaman zaman şikayetçi olduğumuz hastalıklarla savaşmamıza yardımcı olur.

Bu meyvelere hep beraber bir göz atalım mı?

1. Ananas, en iyi iltihap sökücü meyvelerden biri

ananasın-yararları

Ananas bulabileceğimiz en iyi iltihap sökücü meyvelerden biridir. Sırrını biliyor musunuz? Bromelain.

Bromelain sülfür içeren bir sindirim enzimi olup tüketildiğinde hazmı kolaylaştırmasının yanı sıra vücutta sıvı birikimini ve eklemlerimizde hissettiğimiz iltihapları azaltacak bir iltihap sökme süreci yaratacaktır.

Aktif maddelerini daha da arttırmak için, doğal ananası aç karna tüketmeniz önerilir. Bir sabah şişlikle, şiş ve ödemli dizlerle uyanırsanız, birkaç dilim taze ananas veya doğal ananas suyu tüketmenin en ideal vaktidir. Sonrasında ne kadar iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

2. Limon ve biyoflavonoidler

limon-yağ-yakar

Sayfamız üzerinde limonun faydalarından ve her sabah bu meyvenin suyunu bir bardak ılık su ile içmenin ne kadar sağlıklı olduğundan defalarca bahsettik. Peki limonun ayrıca en etkili iltihap söktürücü meyvelerden biri olduğunu da biliyor muydunuz?

Bu özelliği, genelde limonun kabuğu, suyu ve beyaz kısmında bulunan bioflavonoid isimli esans maddelerinden birinden gelmektedir. Genelde, bu madde çürükleri azaltmada, vücudumuzda doğal antibiyotik etkisi göstermede ve ek olarak her türlü iltihabı geçirmede son derece faydalıdır.

Biyoflavonoidlerin faydasını görmek için, limonun kabuğu veya beyaz kısmını kullanmak önemlidir. Dolayısıyla, bunu yapmanın bir etkili tekniği de başka bir yazımızda halihazırda anlattığımız donmuş limon terapisini kullanmaktır. Zahmete girmeye kesinlikle değer!

3. Papaya ve gizli bileşiği: papain

yoğurt-papaya

Manavdan veya marketten papaya alma şansınız varsa, hiç çekinmeyin. Elimizin altındaki en iyi iltihap sökücü meyvelerden biridir. Hazmı kolaylaştırmaya yardımcı olur ve ayrıca biraz kilo vermek istediğimiz zamanlarda da çok işe yarar.

Papaya posasında bulunan papain doğal tıpta ağrıyı ve her türlü iltihap sürecini geçirmek için kullanılan bir enzimdir. Faydalarını almak için her gün yarım papaya kullanmak yeterlidir.

Papaya sayesinde, bol miktarda C vitamini, demir ve kalsiyum ile doğanın bize sunduğu en iyi antioksidanlardan biri olan betakaroten almış olursunuz. Ayrıca, papaya sindirim mukozası üzerinde de antiseptik bir etkisi olan ve mide iltihabı veya kolitten şikayetçi olduğumuz günlere çok iyi gelen sindirimi kolay bir meyvedir.

4. Kiraz, eklem iltihabı için ideal

kiraz

Kirazda bulunan ve iltihap sürecine iyi gelen “sihirli” bileşik antosiyanindir. Kiraz bu parlak rengini bu doğal pigmente borçludur.

Ancak, bu küçük sezonluk meyvelerin en ilgi çekici özelliği de iltihap sökücü etkilerinin aspirinden çok daha fazla olmasıdır; dolayısıyla, çeşitli çalışmalara göre, kiraz eklem iltihabından muzdarip olanlar için son derece uygun bir tedavidir.

Kirazların antioksidan, C vitamini ve serbest radikallere karşı savaşan bir enzim tipi olan kuersetin yönünden çok zengin olduğu gerçeğini de unutmamalıyız.

Peki eklem iltihabının tedavisinde iltihap sökücü etkilerinden en fazla fayda almak için kirazları nasıl yemeniz gerektiğini biliyor musunuz? Son derece basit. Öğle yemeğinden sonra yalnızca 15 tane kiraz yiyin.

5. Elma kabuğunun gücü

elma

Siz de kahvaltısından hiçbir zaman elmayı eksik etmeyenlerden misiniz? Değilse, bu sağlıklı ve basit yeme alışkanlığını bir an önce kazanmanızı öneririz.

Diğer yazılarımızda elmanın kalp sağlığı ve hatta şekle girmenize yardımcı olan birçok faydasından bahsettik. Ancak, elmanın ayrıca her türlü iltihap sürecine de iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Montana Eyalet Üniversitesi (ABD) İmmünoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü tarafından yayımlanan bir çalışmaya göre, elma kabuğu iltihaba sebep olan sözde T hücrelerine karşı savaşmaya yardımcı olan enzimler içerir. Elma kabuğunda ayrıca tüm enfeksiyon çeşitlerine karşı yardımcı olan mineral ve vitamin sağlayan pektin maddesi bulunur.

Ayrıca unutmayın, her gün bir elma yiyin… Ama kabuğuyla beraber!

Bunlar da ilginizi çekebilir