Hazımsızlık ve Şişkinliğe Karşı Ne Yapmalı

Hazımsızlık ve Şişkinliğe Karşı Ne Yapmalı

Son Güncelleme: 14 Eylül, 2018

Hazımsızlık karın ağrısına, şişkinliğe, kusmaya, ishale ve halsizliğe yol açabilecek bir sindirim problemidir. Hazımsızlık, genellikle ağır ve yağlı gıdaları çok miktarda tüketmekten kaynaklanır ancak alkol tüketimi ya da sindirim yolunda hava birikmesi gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

İyi haber, doğal malzemeleri ve basit tedavileri kullanarak hazımsızlık ve şişkinlikle savaşabilirsiniz. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Hazımsızlıktan kaynaklanan en yaygın sorunlardan birisi karında şişkinliktir. Buna genellikle, çok hızlı yemek, gazlı içecekler içmek ya da yemek yerken konuşmak sonucunda sindirim yolunda biriken hava neden olur. Karında şişkinlik, sanki patlayacakmışsınız, giysileriniz üzerinize küçük geliyormuş gibi bir aşırı doygunluk hissine yol açar.

Ancak, basit teknikler ve yeme alışkanlıklarınızda yapacağınız bazı değişikliklerle hazımsızlık ve şişkinlikle savaşabilirsiniz. Nasıl mı?

Hazımsızlık ve Şişkinliği Önlemek için Öneriler

  • Yavaş yavaş ve kesintiye uğratmadan yiyin: Yemek yemek için yeterli zamanı ayırmanız önemlidir. Hava yutmayı önlemek için iyi çiğneyin ve başka işlerle uğraşmayın. Şişkinliğin ana nedenlerinden birisi hava yutmaktır. Lokmalarınızı iyi çiğnemek aynı zamanda sindirime yardımcı olur.
  • Gazlı içeceklerden uzak durun: Eğer düzenli olarak gazoz ya da maden suyu içiyorsanız bunu kesmenizde fayda var. Bunun yerine, su, limonlu su, çay ya da meyve suyu içebilirsiniz.
  • Sindirim sisteminizin hangi sebzelere karşı hassas olduğunu belirleyin: Pek çok insan karnıbahar, salatalık, kabak, biber ya da lahana gibi sebzelere karşı hassastır. Eğer bu sebzeleri yemek şişkinlik hissine ya da diğer hazımsızlık belirtilerine neden oluyorsa en iyisi onlardan daha az tüketmektir.
  • Laktoz duyarlılığınız olup olmadığını öğrenin: Süt ürünlerine hassasiyet oldukça yaygındır. Süt ürünlerinin sindirimi zor olabilir ve şişkinliğin yanı sıra ishal, kusma ve mide bulantısına da yol açabilirler.
  • Yağ oranı yüksek gıdalardan ve yemeklerden kaçının: Kızartma ve abur cubur yemekten kaçının. Yumurta, tereyağı ve sıvı yağları çok fazla tüketmeyin.

Hazımsızlık ve Şişkinliğe İyi Gelen 5 Tedavi

Eğer hazımsızlıktan veya karında şişkinlikten şikayetçiyseniz bunlardan hızlı, doğal ve ekonomik bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacak bazı ev yapımı tedaviler var. Bu rahatsızlık verici durumu sona erdirmek için uygulayabileceğiniz 5 doğal tedaviyi sizinle paylaşacağız.

Tarçın Çayı

hazımsızlık için tarçın

Tarçın ve sahip olduğu özellikler sindirim sürecine yardımcıdır, özellikle de sindirim sorunlarından kaynaklanan krampları ve şişkinliği azaltmakta işe yarar.

Tarçın çayı yapmak için tek yapmanız gereken yarım tatlı kaşığı toz tarçını bir bardak kaynar suya karıştırmak, bir kaç dakika demlenmesini beklemek ve ardından yavaş yavaş içmek.

Portakal Suyu

Ağır bir yemek yemekten kendinizi alamadığınız durumlarda imdadınıza portakal suyu yetişebilir. Yağlı ve ağır gıdaları tüketmeden önce bir portakal yiyin ya da taze sıkılmış portakal suyu için. Portakal, midedeki asit düzeyini yükselterek sindirime yardımcı olacaktır.

Karbonat

karbonatlı su

Midede ağırlık ve şişkinlik hissetmek yediğimiz yemeklerden dolayı hazımsızlık çektiğimizin belirtisidir. Bunu geçirmek için karbonattan daha iyisi yoktur çünkü mide ekşimesiyle savaşmaya yardımcı olur ve sindirim yolunda birikmiş havayı boşaltır.

Ev yapımı bir asit giderici hazırlamak için tek yapmanız gereken, yarım bardak suya yarım tatlı kaşığı karbonat eklemek. Eğer istiyorsanız biraz da limon suyu sıktıktan sonra hemen için.

Zencefil Çayı

Zencefil sindirim sıvılarının uyarılmasına ve enzimlerin dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Bu sayede, hazımsızlıktan kaynaklanan şişkinliği, krampları, gazı ve ağrıyı geçirmeye ve önlemeye yardım eder – özellikle de ağır bir yemekten sonra.

Zencefil çayı yapmak için, bir kaç parça rendelenmiş zencefili bir bardak kaynar suya atın, içmeden önce 2-3 dakika demlenmeye bırakın.

Nane Çayı

nane çayı

Nane, hazımsızlıktan kaynaklanan belirtileri geçirmekte oldukça etkilidir, aynı zamanda sindirime yardım eder. Nane çayı hazırlamak için tek yapmanız gereken birkaç nane yaprağını bir bardak kaynar suya atıp 10 dakika demlemektir. Sonra içebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.