Karbonatın Faydaları: Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Karbonatın Faydaları: Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Karbonatın faydalar saymakla bitmez. Karbonatı evi temizlemek için kullanmanın yanı sıra, kozmetik amaçlı doğal bir seçenek olarak da kullanabilirsiniz. Bu yazımızda sizinle karbonatın faydaları arasında bulunan 4 durum ve tedavi seçeneklerini paylaşacağız.

Karbonatın Faydaları: Diş Eti İltihabı

Bu diş eti sorunu sandığınızdan daha sık rastlanan bir sorundur. Diş eti iltihabı temel olarak, dişlerinizi fırçaladığınızda diş etlerinizin kanaması durumudur.

Diş eti iltihabı için genelde en iyi tedavinin özel bir diş macunu kullanmak olduğu söylenir. Ancak ne yazık ki pek çok kişi ev yapımı tedavilerin önemini göz ardı etmektedir.

Eğer iltihaplanmanın nedeni ufak bir rahatsızlıksa; örneğin diş etinizi bir parça ekmek veya sert yiyecek ile zedelemiş olabilirsiniz, karbonat harika bir sonuç verecektir.

Diğer vakalarda, diş eti iltihabı dişlerin ve azı dişlerinin kenarlarında plak birikmesi ile ortaya çıkar. Bu tarz durumlar için üretilmiş özel diş fırçaları bulunmaktadır.

Diş eti iltihabınız varsa karbonat ile gargara yapabilirsiniz. Hatta diş macunu yerine bu ürünü de kullanabilirsiniz. Ne kadar etkili olduğunu siz de fark edeceksiniz.

sodyum bikarbonat kabartma tozu

Diş et iltihabının oluşmasını önlemek için her gün çiğ sebze tüketin, C vitamini ve kalsiyum alım miktarınızı arttırın ve hafifçe diş etlerinize masaj yapın.

Gut Hastalığı için Karbonat

Dünyada binlerce gut hastası vardır ve bunların çoğu ağrı ile baş edebilmek için ağrı kesici kullanmaktadır. Ancak bu yöntem ne yazık ki sadece birkaç saatliğine ağrıyı dindirir. Aslında bu hastalık doğal yollarla, özellikle de karbonat içeren bir tedavi ile çok kolay tedavi edilebilir.

Gut, bedenden düzgün şekilde atılamamış ürik asit seviyesinin yükselmesi sonucu ortaya çıkar. Karbonat sayesinde bu durum nötrlenir. Ayrıca ürik asit kristalleri çözüldüğü için ağrı ve rahatsızlıkta azalma olur.

gut hastalığı ayaklar

Ayrıca ürik asidin çözülebilirliğini artırdığı için vücut, ürik asidi daha kolay atabilir. Böbrekten geçen vücut sıvılarının hacmini en yükseğe çıkarır.

Aynı zamanda idrarın pH’ını yükselterek böbrek taşı oluşma riskini azaltır. Her sabah, öğlen ve akşam bir bardak suya bir tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve için.

Dişleri Beyazlatmak için Karbonat

Diş eti iltihabını iyileştirmenin karbonatın faydaları arasında olduğundan bahsetmiştik. Karbonatın ağız içindeki kullanımı bununla sınırlı değildir. Eğer diş macunu reklamlarındaki gibi beyaz, parlak ve güzel dişleriniz olsun istiyorsanız, karbonat kullanabilirsiniz.

Karbonat kullanırken dikkatli olun. Çok fazla kullanmayın. Bunun nedeni diş minesine olan etkisidir. Doğru kullanım şekli, haftada bir veya iki haftada bir şeklindedir. Bazı insanlar ayda bir uygulamayı tercih ederler.

Sigara, kahve, çay, yiyeceklerdeki gıda boyaları, kötü ağız sağlığı, raşitizm, yaşlılık gibi nedenlerden dolayı dişlerimizde lekeler oluşur. Dişlerimizin sarı bir renk almasının nedeni, onları koruyan minenin aşınmaya başlaması ve dentinin ortaya çıkmasıdır.

Bu yazımızı da okuyun: Karbonat İçeren Doğal Reçeteler

Dişlerinizi beyazlatma için yarım bardak suya bir tatlı kaşığı karbonat ekleyip gargara yapmanızı öneriyoruz. Bu karışım tüm dişlerinize ve azı dişlerinize değmelidir.

Tadının biraz tuzlu olduğunu biliyoruz; ama dayanmaya çalışın. Bir süre sonra ağzınız bu tada alışacaktır. Bu karışımı yutmamaya çalışın. Günde en az iki veya üç kez tekrarlayın.

Dişlerinizi bu doğal yöntemle beyazlattığınızda hem kötü ağız kokusunu, hem de ağız içindeki aft gibi diğer sorunları da tedavi etmiş olacaksınız.

Akne Tedavisi için Karbonat

Cilt problemleri denince akla ilk akne gelir, bu sorun en sık çocukluk ve ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. Yağlı cilt, hormonal değişiklikler, genetik aktarım, beslenme düzeni veya çevre koşullarında değişiklik gibi pek çok şey akneye neden olabilir.

Sivilceler, yağ bezi büyümesinin çok olduğu yerlerde çıkar. Bu yüzden en çok yüz, sırt, göğüs ve boyun bölgesinde görülür. Pek çok kişi akne tedavisine estetik nedenlerle başlar.

Ancak işin aslı; akne, ciltte bir dengesizlik olduğu için ortaya çıkar ve bu dengesizlik tedavi edilmezse daha kötü hale gelebilir veya kronikleşebilir. Karbonatın faydaları arasında önde gelenlerden biri de, doğal akne tedavisidir.

karbonatlı maske tarifi

İzlemeniz gereken adımlar çok basittir.

  • İlk olarak yüzünüzü yumuşak, doğal bir sabunla temizleyin.
  • İki yemek kaşığı karbonat ve azıcık suyu bir kasede macun kıvamına gelene kadar karıştırın.
  • Sivilcelerin üstüne veya akne sorunu yaşadığınız bölgeye sürün.
  • Dairesel hareketler yaparak  cildin altına işlemesini sağlayın.
  • Birkaç dakika bekletin. Çok uzun süre bekletirseniz ciltte iritasyona veya kuruluğa neden olabilir.
  • Ardından ılık su ile durulayıp, havlu ile nazikçe kurulayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.