Diş Eti Kanaması ve Sallanan Dişler İçin Doğal Tedaviler

Diş Eti Kanaması ve Sallanan Dişler İçin Doğal Tedaviler

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Diş eti kanaması ve dişlerin sallanması en sık yaşanan iki ağız sorunudur. Bu iki problemin kaynakları farklı olsa da, oluşma nedenleri genelde hijyene yeterince önem verilmemesidir.

Sonucunda ise, diş eti iltihabına neden olabilirler. Bu nedenle, sizinle diş eti kanaması ve sallanan dişler için uygulayabileceğiniz bazı doğal tedaviler paylaşacağız.

Tabii ki, bu öneriler ve tedaviler çok ciddi ve ileri olmayan durumlarda işe yarayacaktır. Eğer sorununuz ciddiyse, probleminizin tam olarak bulunması ve en iyi şekilde tedavi edilmesi için mutlaka bir diş hekimine gitmelisiniz.

Ilık Tuzlu Su

Kanayan diş etleri için en iyi tedavilerden biri, ılık tuzlu su ile gargara yapmaktır.  Bildiğiniz üzere tuzlu su karışımlarının (salin) antiseptik özelliği vardır.

Bu durumda kullandığınızda diş etlerinizdeki kan dolaşımına iyi gelecektir. Böylece diş etlerinizin şişip kanamalarını önleyebilirsiniz.

Günde iki sefer, bir tutam tuz eklenmiş su ile gargara yapın.

Su ve Hidrojen Peroksit

Hem diş eti kanaması hem de sallanan dişler için uygulayabileceğiniz bir başka önerimiz de, su ve peroksit ile bir karışım hazırlamaktır.

Bu tarif için hidrojen peroksit (oksijenli su) kullanmalısınız. Ağzınızı bu karışım ile 30 saniye çalkalayın. Karışımı yutmamaya dikkat edin; çünkü bu sağlığınız için zararlı olabilir.

Haftada üç defa bu gargarayı uygulamanızı öneriyoruz.

Diş Etlerine Masaj

Bu basit ve etkili tedavi aslında pek çok kişinin yapmayı unuttuğu bir şeydir. Diş etlerinizi de fırçalamalı ve masaj yapmalısınız.

Bu sayede şişmelerini önlersiniz ve dişlerinizi de rahatlatırsınız. Eczanelerde ve mağazalarda diş etine masaj yapmaya uygun diş fırçaları satılmaktadır. Bunu her gün, her dişinizi fırçaladığınızda yapmalısınız.

elinde diş fırçası tutan diş

Karbonat

Karbonat, diş etlerinizin kanamasını ve iltihaplanmasını önlemek için çok etkili doğal bir çözümdür.

Az bir miktar su ve karbonatı karıştırıp parmağınız ile diş etlerinize sürün. Ardından dişlerinizi normal şekilde fırçalayıp gargara yapın.

Kekik

Kekik, sallanan dişler için kullanılan popüler tedavilerden biri dir. Kekik dişlere iyi geldiği ve onları güçlendirdiği için, sallanan bir dişiniz varsa size çok yardımcı olabilir.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: 

Doğal Dişeti İltihabı Tedavileri

Bu tedavi yöntemini uygulamak için su ve kekik kökünü karıştırarak gargara yapabilirsiniz.

ağız sağlığı için kekik

Avokado

Sallanan dişler için bir başka doğal tedavi de avokado yaprağını diş etlerine sürmektir. Dilerseniz avokado yapraklarını doğrudan çiğneyebilirsiniz.

Avokado, dişlerinizi güçlendirerek diş etlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca çürük ve diğer diş ve diş eti hastalıkları ile de savaşır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lang NP, Schätzle MA, Löe H. Gingivitis as a risk factor in periodontal disease. J Clin Periodontol. 2009;
  • Rashed HT. Evaluation of the effect of hydrogen peroxide as a mouthwash in comparison with chlorhexidine in chronic periodontitis patients: A clinical study. J Int Soc Prev Community Dent. 2016;
  • Chapple ILC, Van Der Weijden F, Doerfer C, Herrera D, Shapira L, Polak D, et al. Primary prevention of periodontitis: Managing gingivitis. Journal of Clinical Periodontology. 2015.
  • Woelber JP, Bremer K, Vach K, König D, Hellwig E, Ratka-Krüger P, et al. An oral health optimized diet can reduce gingival and periodontal inflammation in humans – a randomized controlled pilot study. BMC Oral Health. 2016;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.