Sodyum Bikarbonat ile Evinizi Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Sodyum Bikarbonat ile Evinizi Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Bin bir türlü işe yaradığı söylenen sodyum bikarbonat (karbonat), herkesin evinde bulunur. Özellikle kimyasal madde içeren temizlik malzemeleri yerine daha doğal alternatifler arıyorsanız, karbonatın evinizdeki önemi büyük olacaktır. Bu makalede size, karbonatın bazı faydalarından nasıl yararlanabileceğinize dair ipuçları vereceğiz.

Evde Neden Sodyum Bikarbonat Kullanılır?

Öncelikle; kim evinin her zaman pırıl pırıl ve güzel olmasını, her köşesinin temiz olmasını istemez ki? Ne yazık ki, bunun mümkün olabilmesi için hemen hemen her zaman evlerimizi kimyasal malzemelerle temizliyoruz.

Ancak zehirli olduğu, genzi ve cildi tahriş ettiği ve daha birçok sağlık sorununa yol açtığı için, bu malzemelerin sağlık açısından pek uygun olmadığı kanıtlanmıştır.

Bu yüzden hastalıklardan korunmak için evinizi bu maddelerle temizlemek çelişkili bir durumdur; çünkü içindeki maddelerin sizi başka bir şekilde hasta ettiği temizlik malzemeleri kullanmış olursunuz.

Siz ve aileniz, bu zararlı ürünlere maruz kalmak zorunda değilsiniz; zira evinizi temizlemek için uygulayabileceğiniz sodyum bikarbonat gibi doğal seçenekler de vardır.

sodyum bikarbonat

Binlerce farklı yöntem mevcuttur; ancak biz bu sefer, evinizin daima güzel olmasını sağlayıp aynı zamanda kendinizi zararlı maddelerden koruyabilmeniz için birçok şekilde faydalanabileceğiniz karbonattan bahsedeceğiz.

Sodyum bikarbonat, evinizdeki neredeyse tüm eşyalar ve odalardaki kötü kokuları etkisiz hale getirip ortadan kaldırmak için muhteşem bir yardımcıdır.

Ayrıca yağ lekelerini çıkarmak için de kullanılabilir. Suyu yumuşatıp daha az deterjan kullanmanızı sağlar ve çeşitli yüzeylerin temizliğinde kullanılır.

Hemen hemen bütün kullanımlarda yapmanız gereken tek şey, 1 litre suyla ¼ fincan karbonatı karıştırmaktır. Bazı durumlarda ise belirli ölçü ya da oranları kullanmanız gerekebilir.

Ayrıca temizliği daha etkili hale getirmek için bir sünger ya da fırça kullanmalısınız. Bu doğal ürünle temizlik yapmak fazla çaba gerektirmez.

Bir diğer güzel haber ise, suya karışan bazı zehirleri içeren ve lavabodan akıp giden, biyolojik olarak ayrıştırılamayan ürünleri kullanmayarak çevreye faydalı bir şey yapmış olursunuz.

bir kaşık karbonat

Sodyum Bikarbonat ve Evde Kullanımı

Marketten aldığınız temizleyici, yağ sökücü ya da dezenfektanlar yerine doğal bir alternatif olarak kullanabileceğiniz karbonatın birkaç kullanım alanı şu şekildedir:

Boruları temizleme

Özellikle evinizdeki lavabo ve boruları temizlemek için kullanılan ürünler çok zararlı olabilir. Hatta öyle ki bu ürünleri tüketmemeniz gerektiği şöyle dursun, yalnızca belirli dozlarda kullanmanız ve teneffüs etmemeniz gerekir.

Borulardaki tıkanıklıkları açmak için, karbonatı doğrudan lavaboya döküp sirke eklemek gayet iyi bir seçenektir. Bunu yaptıktan sonra en az 15 dakika bekletin.

Bu sırada, iki madde arasında meydana gelen tepkime sonucu oluşan kabarcıkları fark edeceksiniz. Daha sonra temiz sıcak su ile durulayın.

bir kase karbonat

Oyuncakları Temizleme

Çocuk oyuncakları her zaman kir içindedir ve sınırsız sayıda bakteri ile virüs taşıyabilir. Çocuklarınızın oynadığı oyuncaklar yüzünden hasta olmasını önlemek için en iyi çözüm, oyuncakları bir kap içerisindeki 4 yemek kaşığı karbonat ile 4 litre su çözeltisine batırmaktır.

Oyuncakları bir gece bu suda bırakın ve sabah durulayın. Üzerinde kalıntılar olursa, sünger ya da fırça kullanmanız gerekebilir.

Yumuşatıcı olarak kullanım

Marketten aldığınız yumuşatıcılar, çamaşırlarınıza hoş bir koku verir; ancak toz sabun ya da deterjanların olumsuz etkilerini yok etmek için kıyafetlerin ipliklerinde bir yağ tabakası oluşturur.

Bir fincan karbonatı, ekolojik bir ürünü yıkamak için ya da doğrudan çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki; bu işlem temizlik için değildir.

Kokuları etkisiz hale getirme

  • Karbonatın özelliklerinden biri de hayvan, yiyecek ya da ter kokusu gibi doğal kokuları etkisiz hale getirmeye yardımcı olmasıdır.
  • Ayak ya da ayakkabı kokusunu gidermede, çamaşır sepetlerinde, köpek minderinde, kedinin kum kabında, buzdolabında vs. kullanabilirsiniz.
  • Parfüm, tütün ürünleri ya da oda spreyi gibi yapay kokular üzerinde etkili değildir.
beherde sodyum bikarbonat

Kilim Temizliği

  • Temizlemek istediğiniz kilimin üzerine bol miktarda dökün, bir gece bekletin ve sabah elektrikli ya da normal süpürgeyle süpürün.
  • Bu; kedi veya köpek kokusunu ortadan kaldırmak ya da yiyecek, içecek lekelerini çıkartmak için mükemmel bir çözüm olacaktır.
  • Ayrıca aynı yöntemi arabanızın halılarına da uygulayabilirsiniz.

Fırın Temizliği

Tek yapmanız gereken, fırının içine biraz su serpiştirip sonra da birkaç yemek kaşığı karbonat sürmektir. Fırının kapağını kapatın ve bir gece bekletin.

Bu işlemi yapmadan önce fırın çok kirli değilse, ertesi gün fırınınızın daha parlak olduğunu göreceksiniz. Fırınınızda eski lekeler varsa, bir bez yardımıyla sabunlu suyla silip sonrasında da durulamanız gerekecektir.

Hamam böceklerini ortadan kaldırma

Bu haşaratlar mutfağınızı ya da banyonuzu istila ettiyse, karbonat ve şeker karışımı yapıp (her birinden 1’er yemek kaşığı ölçülerinde) bir kap içinde, haşaratları ortadan kaldırmak istediğiniz yere koyabilirsiniz.

Yiyecekleri Koruma

Bir kavanoz ya da şişe üstüne biraz karbonat koyup buzdolabına koyun. Bu şekilde yiyecekler daha uzun süre dayanacaktır.

Resimler Liesi, athriftymrs.com, solylunafamilia, Scott Rubin, Kate Ter Haar ve Rex Roof izinleriyle kullanılmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Adhikari S. Additives and Preservatives Used in Food Processing and Preservation, and Their Health Implication. In Food Chemistry, M. Sen (Ed.). 2021; https://doi.org/10.1002/9781119792130.ch2.
  • Barna P. Sodium Bicarbonate. Burst Stomachs and High Sodium. Journal of Clinical Gastroenterology. 1986; 8(6): 697.
  • Lizarbe Iracheta M. Bacterias y virus ¿cómo nos defendemos? Rev. R. Acad. Cienc. Exact. Fís. Nat. (Esp). 2009; 103(1): 115-172.
  • Ubillus Lombeida C. Propuesta para la fabricación y comercialización de un desinfectante que no posea químicos, a base de vinagre de manzana, bicarbonato y limón en la ciudad de Guayaquil. Guayaquil: Universidad Católica de Santiago, 2019.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.