En Çok Hangi Yiyecekler Kilo Aldırır?

“Dünyadaki en kötü yiyecekler” üzerine pek çok çalışma yapıldı. Bu yiyeceklerin sağlığımız için çok yararlı olmadığı bir gerçek, ama yine de her şey ne kadar çok miktarda ve ne sıklıkta tükettiğimize bağlı. Yine de, kilo vermek, kolesterolünüzü düşürmek ve gün boyunca daha enerjik olabilmek için bu zararlı yiyeceklerden uzak durmanız öneriliyor.

En çok kilo aldıran yiyecekler

Harvard Üniversitesi’ne göre en tehlikeli 12 yiyecek (en tehlikeliden başlayarak):

Patates kızartması

Fast food mekanlarında satılan patates kızartmaları, lezzetli ve bağımlılık yapıcı oldukları kadar sağlığımız için de zararlılar. Sık sık patates kızartması yiyen kişiler her yıl bir buçuk kilo alırlar. Ev yapımı patates kızartması, fast food restoranlarında yiyeceklerinizden “birazcık” daha az zararlıdır.

Gaining-weight

Patates cipsi

Patates cipsi, arkadaş buluşmalarında veya yemekten önce harika bir atıştırmalıktır. Ama bol miktarda yağ ve tuz içerirler ve bu da kilo almaya neden olur. Ayrıca açlığınızı dindirmediklerinden dolayı, aşırı miktarlarda yenirler.

Şekerli içecekler

Günde bir veya iki kutu gazoz içmek kilo almanızın yanı sıra kan şekeri seviyenizin de çok yükselmesine neden olur. İster normal ister diyet olsunlar, yine de sağlığınız için zararlılar.

Yağlı etler

Weight-gain

Çok fazla dana veya domuz eti yemek kilo almanıza neden olur ve içerdikleri yağ miktarları yüzünden kolesterolünüzü de yükseltirler.

İşlenmiş etler

Sosis gibi işlenmiş etler çok fazla miktarda doymuş yağ, kalori, sodyum ve gıda boyası içerirler. Ne çocuklar ne de yetişkinler için hiç sağlıklı olmayan bu ürünleri tüketmemenizi öneriyoruz.

Trans yağ

Marketlerde gördüğümüz yüzlerce ürünün çoğu sağlığımız için çok zararlı olan trans yağlar içeriyorlar. En çok trans yağ, dondurulmuş gıdalar, hazır ürünler ve “ısıt, ye” ürünlerinde bulunmaktadır.

Patates

Nasıl hazırlandığından bağımsız olarak, pek çok ülkede sevilerek yenen bu kök bitkisinden günde bir tabak yerseniz, midede ağırlaşma veya sahte bir tokluk hissi gibi çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Tatlılar

Kurabiyeler, kekler, hamur işleri ve benzer şeyler yüksek oranda şeker ve yağ içerir. Yemeklerden sonra bu tarz şeyler yerine meyve yemek daha sağlıklıdır.

Rafine tahıllar

Hem fiyatı hem de kolaylığı nedeniyle dünya çapında bolca tüketilen, pirinç gibi tahıllar. Aslında sorun tahılın kendisiyle değil, ağartılma işleminde. Beyazlaştırılırken doğallıklarını ve özelliklerini kaybediyorlar. Bu nedenle, tam tahılları veya esmer pirinci tercih edin.

Kızartma yiyecekler

Yazımızın başında bahsettiğimiz patates kızartmasını bir kenara koyarsak, yağda kızartılan yiyecekler sağlığımız için zararlıdır. Fast food restoranlarında yapılanlar evde kendi yaptıklarımızdan daha da zararlıdır. Bu gruba her türlü panelenmiş et ve kızartma sebzeleri de dahil edebilirsiniz.

Hazır meyve suları

Üzerinde %100 doğal yazanlar bile aslında “sağlıklı” ürünlerin arasında yer alamayacak kadar çok şeker içeriyorlar. Ve çoğunun içerisine sağlığımız için zararlı olan koruyucu ve renklendiriciler ekleniyor.

Tereyağı

Tereyağı, üretiminde kullanılan yağ hem bedenimiz hem de cildimiz için zararlıdır. Tereyağı ve mayonez tüketen kişilerin yüzlerinin daha yağlı olduğu ve daha çok sivilceleri olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca kolesterol seviyelerini de yükseltmektedir.

Weight-gain-2

Diğer “kötü” yiyecekler

Saydığımız 12 yiyeceğe ek olarak, sık tüketmemenini önerdiğimiz başka yiyecekler de var:

  • Makarna: özellikle de beyaz un ile yapılmış olanlar. Haftada bir yemek çok sorun olmayacaktır ancak hem her gün yiyorsanız hem de sos veya peynir, krema gibi malzemeler kullanıyorsanız sizin için zararlı olacaktır. Kalori ve karbonhidrat içeren her şey kilo almanıza neden olacaktır.

Weight-gain-3-Copy

  • Salata veya et sosları: mayonez, ketçap, hardal, Sezar sos vb ürünler bu gruba dahildir. Tüm bu ürünler, trigliserit seviyelerinin çok yükselmesine neden olan tuz ve yağ içerirler.
  • Çikolata: bu grupta birkaç istisna yapmamız lazım. Örneğin, kakao içeren bitter çikolata, dozunda yendiğinde zararlı değildir. Ama ucuza satılan ticari çikolatalar, çok miktarda katkı maddesi, koruyucu ve tatlandırıcı içerirler. Ayrıca beyaz çikolatadan da uzak durmalısınız çünkü beyaz çikolata çok fazla miktarda kimyasal madde, yağ ve şeker içerir.

Kilo almanıza en az neden olan yiyecekler

Şimdi de bize yeşil kart veren ve istediğimiz zaman, istediğimiz kadar yiyebileceğimiz yiyeceklerden bahsedelim:

  • Beyaz veya mavi balıklar: çipura, mezgit, mercan balığı, berlam balığı, morina gibi balıklar sizin için sağlıklı olacaktır çünkü karbonhidrat veya yağ içermezler ve omega-3 ve fosfor açısından zenginlerdir.
  • Yağsız etler: yağı alınmış hindi veya tavuk. Ayrıca size kendinizi tok hissettirirler ve bol miktarda protein içerirler.
  • Kabuklu deniz ürünleri: midye, ıstakoz, istiridye, kalamar, yengeç vb. çok az yağ içerirler, iyot ve çinko açısından zengindirler. Düşük karbonhidratlı, iyi kalite protein içerirler.
  • Sebzeler: ıspanak, brokoli, havuç, domates, soğan, marul, lahana, pazı, pırasa, kuşkonmaz… Neredeyse hiç yağ içermeyen sebzeler, mineral ve vitamin açısından zengindir. Ayrıca bedenimize bolca su da tedarik ederler.

Weight-gain-4

  • Bakliyatlar: mercimekler, barbunya, fasülye vb… Bakliyatlar bedenimize çinko, fosfor, demir, magnezyum ve pek çok vitamin sunarlar. Ayrıca protein de içerirler.
  • Meyveler: Çok şeker içeren muz, üzüm, hindistan cevizi ve ayva dışında tüm meyveler. Tüm meyveler su ve antioksidan içerirler.
Resimler Harsha K R, Stu_Spivack, grendelkhan, Jessica Merz, Sean McEntee, John Loo, ve Christopher’ın izni ile kullanılmıştır.