Ruh Halinize İyi Gelecek 7 Yiyecek

Omega 3 yağ asitleri eksikliğinin ruh halinde değişimlere neden olabileceğini biliyor muydunuz? Vücudumuz bunları kendi başına üretemez ve bu besin eksikliği depresyon durumlarına yol açabilir.
Ruh Halinize İyi Gelecek 7 Yiyecek

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yediğiniz yiyecekler sadece nasıl göründüğünüzü değil, aynı zamanda düşüncelerinizi, duygularınızı ve eylemlerinizi de etkiler. Bazı yiyecekler ruh halinizi bile geliştirebilir.

Yediğiniz besinlerin çoğu sinir sisteminizin dengesini bozabilir, sonuç olarak kötü ruh halleri, yorgunluk, endişe ve depresyona neden olabilir.

Dolayısıyla, her zaman kötü bir ruh halinde olduğunuzu ya da üzgün hissettiğinizi fark ederseniz, ruh halinizi iyileştirmek için aşağıdaki yiyecekleri deneyin. Bu, ilaç kullanmaktan daha sağlıklı, daha ucuz ve daha basit bir seçenektir.

Bu yiyecekleri bir süre tükettikten sonra duygularınız dengelenmezse, bir psikologu ziyaret etmeniz iyi olur. Bazen sorunlarımız yediklerimizle değil, etrafımızdaki insanlarla ve yaşadığımız durumlarla ilgilidir.

1. Kakao ya da bitter çikolata

ruh hali için çikolata

Ruh halinizi geliştiren bu yiyeceklerden ilki kakaodur. İçeriğindeki teobromin sayesinde kişide mutluluk uyandırma etkisine sahiptir. Bu kimyasal madde şunlara yardımcı olur:

 • Vücuttaki serotonin ve dopamin seviyelerini arttırmak,
 • Sinir sistemini rahatlatmak.
 • Kaygı ve depresyon durumlarını azaltmak.

Kakao ayrıca serotonin salgılanmasını destekleyen bir kimyasal olan triptofan içerir. Bu maddeden faydalanmak ve böylece depresyon ve anksiyete durumlarını iyileştirmek için her gün küçük bir miktar çikolata ya da kakao almanızı öneririz.

Dikkat etmeniz gereken tek şey, seçtiğiniz çikolatanın ideal olarak % 65’in üzerinde yüksek bir kakao içeriğine sahip olduğundan emin olmaktır.

2. Ceviz

ruh hali için ceviz

Ruh halinizi geliştiren ikinci yiyecek cevizdir. Vücudunuza kendi kendine üretemediği omega 3 yağ asitleri verir.

Vücudunuz yeterince omega 3 almazsa, depresif durumlara girme eğilimindedir.

Ceviz de ayrıca yukarıda bahsettiğimiz triptofan içerir.

 • İstikrarlı bir ruh hali sürdürmek için günde 5 ceviz yemenizi tavsiye ediyoruz.
 • Bunları smoothielere ve tatlılarınıza ekleyebileceğinizi ya da yemeklerin yanında / öğünlerin arasında sade olarak yiyebileceğinizi unutmayın.

3. Muz

ruh hali için muz

Muz, ruh halinizi geliştiren, günlük diyetlere dahil edilmesi ya da haftada en az iki kez yenmesi gereken başka bir besindir.

Duygusal yararları yüksek B6 vitamini içeriğinden kaynaklanır. Bu vitamin, serotoninin protein bileşenlerini dönüştürme işlevine dahil olur.

Ayrıca folik asitleri, C vitamini ve bitkisel lif içeriği sayesinde vücuttaki savunma sistemlerinizi geliştirir.

4. Susam tohumları

ruh hali için susam

Bu tohumlar ruhunuzu iyileştiren yiyeceklerden biridir, çünkü bunlar treonin sağlarlar. Bu, vücudun kendisi için doğal olarak üretemediği ve sentezleyemediği önemli bir amino asittir.

Vücudunuzda treonin seviyeleri düşükse, kronik üzüntü yaşayabilirsiniz.

Bu besini elde etmek için salatalarınıza bir çay kaşığı susam çekirdeği eklemenizi ya da yemeklerde susam yağı kullanmanızı öneririz.

5. Somon ve diğer balıklar

ruh hali için somon

Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için ruh halinizi geliştiren başka bir gıda da özellikle somon, ton balığı ve sardalyadır.

Omega 3 yağ asitleri, belirli nörotransmiter hareketlerinin etkinliğini doğrudan etkiler ve bu nedenle bunun eksikliği depresyona neden olabilir.

 • Haftalık diyetinize bu tür balıkların en az bir tanesini eklemeniz önerilir.
 • Mümkünse, haftada üç kez sebze ile birlikte tüketin.
 • Satın aldığınız balıkların iyi kalitede olduğundan ve kirletici maddelerden arınmış olduğundan emin olun.
 • Bu özellikle de somon için önemlidir, çünkü balık çiftliklerinden elde edilen bazı türler ruh halinizi etkileyebilecek kimyasallarla beslenir.

Ton balığı yemeyi tercih ederseniz, doğal parçalar seçmeye çalışın. Konserve ton balığı yemek çok ucuz olmasına rağmen, yüksek seviyelerde tuz ve kimyasal maddeler tüketmenize neden olur.

6. Lif bakımından zengin besinler

ruh hali için sebzeler

Duygularınız kan şekerinizdeki değişikliklere bağlı olduğu zaman, çözünür lifler açısından zengin besinler ruh halinizi değiştirmeye yardımcı olur. Diyabetik iseniz, lif tüketmek kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Yüksek glikozun sadece iç organlarınızın işleyişini etkilemediğini unutmayın. Aynı zamanda sadece birkaç dakika içinde bir dizi olumsuz duyguyu deneyimlemenize yol açabilir.

Bunun olduğunu hissettiğinizde, sorunun şekerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için glikoz seviyenizi kontrol edin.

7. Yağsız kırmızı etler

ruh hali için kırmızı et

Ruh halinizi iyileştirebilecek gıdaların sonuncusu yağsız etlerdir. Linoleik asit açısından zengindirler. Bu, stresle ve vücutta yağ birikimiyle savaşmaya yardımcı olan doğal bir yağdır.

 • Bu etler, hem beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur hem de demir ve omega 3 sağlar.

Bu faydaları elde etmek için, bu yağsız kırmızı etleri mümkün olan en az miktarda tuz ve katı yağ ile pişirmek önemlidir.

Ruh halinizi geliştirmek için bir smoothie

ruh haline smoothie

Diyetinize ruh halinizi iyileştiren yiyecekleri dahil etmenin basit bir yolu, smoothie tüketmektir. Dikkat etmeniz gereken tek şey, önerilen miktarları aşmamaktır, çünkü glikoz seviyelerini yükseltmek çok kolaydır.

Bu seçeneği deneyin, ne kadar lezzetli ve basit olduğunu göreceksiniz.

Malzemeler

 • 1 bardak az yağlı süt (250 ml)
 • 1/2 muz
 • 5 ceviz
 • 1 çay kaşığı kakao ya da bitter çikolata (5 gr)

Hazırlık

 • Tüm malzemeleri iyice karışana kadar mikserden geçirin ve hemen için.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.